Na, o gamtininkai nerimauja jau dabar, mat toks gamtos šėlsmas žaloja augalus – džiūsta eglės, ąžuolai, kenčia kita augalija.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Klimato kaitos požymius pastebi ir gyventojai. Sako, kad tokie pokyčiai verčia sunerimti:
„Džiugina, kad šilta, bet giliai viduje tai tikriausiai nėra to džiugesio. Nedžiugintų ilgalaikėj perspektyvoj, jei toliau karštėtų, karštėtų. Pastebim, kad žiemos tikrai šiltos, net dažnai neprisireikia pirštinių.“
„Žinoma, kyla nerimas, nes gamta keičiasi, ir nežinome kaip pasikeis. Ar mes ir gamta, ir gyvūnai gebės prisitaikyti prie to besikeičiančio oro.“
„Pakankamai greit pradėjo šilti, nežinau kame reikalas, bet nejauku darosi. Pastebiu pagal gėles, kadangi per mano gimtadienį visą laiką žydėdavo kiaulpienės, dabar jos žydi jau balandžio mėnesį.“
„Tenka socialiniuose tinkluose matyti neįprastų reiškinių, kaip didžiulių didžiulių krušų, kurios sudaužo ir mašinų stogus išlanksto. Ar dabar tos šiaurės pašvaistės pas mus. Nežinau, ar tai yra labai įprasta. Truputį neramina.“
Orai tik ekstremalės
Nerimauti yra dėl ko, sako biologas Kęstutis Obelevičius. Esą jau dabar nuo stipriai kintančio klimato kenčia augalai.
„Miškininkai puikiai jaučia, matom ir paprasti žmonės mato, kad eglės džiūsta masiškai, ąžuolai džiūsta. Tai borealinės rūšys, kurios nori, kad būtų šalčiau, o šalčio nėra žiemoj“, – kalba K. Obelevičius.
Anot klimatologų, orai nuosaikesni netaps, o su laiku karščiai bus tik ekstremalesni.
„Mes turim vis dažniau sausrų bei lietingų periodų – liūčių. Per trumpą laiką gali iškristi savaičių ar mėnesio kritulių kiekis“, – sako klimatologė Viktorija Mačiulytė.
„Matom, kai automobilio stogą apdaužo ledai, tikrai to nėra buvę, kad reikėtų automobilį lygint po krušos. Tai manau, tai dažnės ir dažnės“, – tikina biologas Kęstutis.
Tikimasi tropinių naktų
Tad, anot biologo, tokios klimato anomalijos neigiamai paveiks tiek augalus, tiek gyvūnus. O ir žmonėms prie vis stiprėjančių karščių reikės prisitaikyti.
„Per paskutinius kelerius metus vienais metais sausra tęsėsi 2–3 savaites, kitais – 2 mėnesius, pernai visą vasarą laistėm ištisai botanikos sodo augalus. Matome tą plika akimi, nereikia būt mokslininku“, – teigia K. Obolevičius.
Klimatologė sako, kad ir pirmas vasaros mėnuo – birželis – šiemet bus karštesnis nei pernai. Esą galima tikėtis ir tropinių naktų, kai vakarais temperatūra nesileis žemiau 20 laipsnių karščio.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.