Skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjais tapo asociacija „Investors’ Forum“, asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos atsakingo verslo asociacija (LAVA), Lietuvos pramonininkų konfederacija, Finansų ministerija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir „Transparency International“ Lietuvos skyrius.
Finansų ministerijos Europos Sąjungos struktūrinės paramos valdymo departamento direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Dilba sako, jog skaidrumas atsiranda tuomet, kai kiekvienam gyventojui aktuali informacija tampa lengvai prieinama, pateikiama patraukliai ir yra suprantama, kai įmonės bei organizacijos yra atviros, kalbėdamos apie savo veiklą ir savanoriškai įsipareigoja atsiskaityti visuomenei. Skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai“ kviečia ne tik ES lėšomis finansuojamų projektų vykdytojus savarankiškai siekti didesnio skaidrumo, bet ir į procesą įsitraukti gyventojus.
„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas pasakoja, jog iniciatyva buvo pakrikštyta „Jonvabaliais“ neatsitiktinai: „Jonvabaliai – puikus pavyzdys, kad, norint šviesti ir rodyti kelią kitiems, nebūtina būti dideliam ar turėti daug išteklių. Džiaugiuosi, kad vis daugiau organizacijų Lietuvoje supranta, jog verta savanoriškai tapti geraisiais atskaitingumo pavyzdžiais ir aiškiai ir suprantamai papasakoti bendruomenei, ką jos daro. Tai skatina žmones labiau domėtis, kaip leidžiami jų pinigai, ir padidina pačių organizacijų atskaitingumo lygį“.
Iniciatyvos tinklalapyje www.jonvabaliai.lt užsiregistravę projektų vykdytojai gali pildyti skaidrumo deklaracijas, pasirinkti, kiek ir kokios informacijos jie nori pateikti. Kuo daugiau informacijos pateikiama, tuo daugiau jonvabalių skiriama projektui. Daugiausiai projektui gali būti skiriami trys jonvabaliai. Deklaracijose klausiama apie projektų rezultatus, išlaidas, kainas, taip pat, ar yra viešai prieinama informacija apie vykdytus viešuosius pirkimus, įmonės akcininkus, organizacinę struktūrą, antikorupcijos rizikų valdymą, ar buvo nustatyta lėšų panaudojimo pažeidimų ir pan. Deklaracijos buvo rengtos, konsultuojantis su Viešųjų pirkimų tarnyba, Finansinių nusikaltimų tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba ir t. t. Tinklalapyje gyventojams suteikiama galimybė patiems prisidėti, kuriant didesnį skaidrumą, – kviesti prie iniciatyvos prisijungti juos dominančius projektus.
Prie iniciatyvos „Jonvabaliai“ vienas pirmųjų prisijungusių verslo atstovų UAB „Ecolotus“ direktorius dr. Martynas Žakevičius teigia, jog Lietuvoje nuo seno yra susiformavęs ir juntamas kiek negatyvus požiūris į verslininkus, o tokios iniciatyvos suteikia galimybę jį keisti.
„Visuomenė turi galimybę pamatyti, kurie verslininkai yra atviri ir nebijo nieko viešinti. Reikia tikėtis, kad tą įvertins ir visuomenė, ir būsimi bendradarbiavimo partneriai, galiausiai sąmoningi klientai taip pat atsirinks“, – teigia dr. M. Žakevičius.
Skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai“ yra savanoriška, o dalyvavimas joje nekainuoja. Norėdamas prisijungti prie iniciatyvos projekto vykdytojas turės peržengti pirmąjį slenkstį – nurodyti kontaktinį asmenį, kuriam telefonu arba e. paštu rūpimą klausimą apie įgyvendinamą projektą galėtų užduoti bet kuris gyventojas.
Iniciatyvai tik startavus prie jos jau prisijungė 21 projekto vykdytojas iš 12 skirtingų miestų. Projektų vykdytojai jau yra pateikę daugiau informacijos apie 23 projektus. Prisijungusių projektų bendra suma sudaro beveik 388 mln. litų. Pirmieji prie „Jonvabalių“ prisijungė VšĮ Bukonių pirminės sveikatos priežiūros centras, UAB „Ecolotus“, Kauno technologijų ir Kauno medicinos (dabartinis Kauno sveikatos mokslų) universitetai, asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, UAB „Rūta“, Vilniaus, Jonavos, Utenos, Rokiškio, Joniškio miestų savivaldybės. Maksimalų jonvabalių skaičių, reiškiantį visišką atvirumą, surinko Jonavos rajono savivaldybės administracijos projektas „Jonavos miesto centro atnaujinimas (Sąjūdžio ir Santarvės aikščių rekonstrukcija, šaligatvių ir gerbūvio sutvarkymas)“ ir Elektrėnų savivaldybės administracijos projektas „Abromiškių kaimo kompleksinė plėtra“.