Uostamiestyje politinių jėgų pasiskirstymas yra unikalus palyginti su partijų bendradarbiavimu centrinėje valdžioje: dvi opozicinės jėgos uostamiesčio Taryboje valdo šalį Vilniuje, o iš šešių partijų, diriguojančių Klaipėdai, Seime daugumai priklauso vos viena.
Todėl nenuostabu, kad ir uostamiesčio Taryboje po Seimo rinkimų ėmė vis labiau ryškėti įvairiausios takoskyros, bręsti perversmai, politikai įvairiausiais rakursais dėlioja galimą naują jėgų pasiskirstymą.
Juoba kai kaimyniniame Kretingos rajone būtent dėl valdžios mozaikos išsidėstymo parlamente iš mero posto buvo nuverstas net nuo 2000-ųjų jame karaliavęs socialdemokratas Valerijonas Kubilius.
N. Puteikis pasitraukė
Jau kurį laiką vidiniai nesutarimai drebina Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Klaipėdos skyrių. Jų rezultatas - skyriaus pirmininko Naglio Puteikio pasitraukimas iš užimamų pareigų.
„Vakarų ekspreso“ žiniomis, šis politikas tokiu savo žingsniu siekia atsikratyti jam neįtinkančių pavaduotojų, nors oficialiai tikinama, kad pokyčiai susiję su partijos strategija prieš Europos Parlamento rinkimus.
Pastebima takoskyra tarp N. Puteikio ir jo kolegų miesto Tarybos frakcijoje: anksčiau įvairiais klausimais būdavo balsuojama vieningai, tačiau pastaruoju metu nuomonės vis dažniau išsiskiria.
Pavardžių nenorėję minėti TS-LKD nariai mūsų dienraščiui sakė, kad N. Puteikio nepasitenkinimo pavaduotojais nepalaikė dauguma partiečių. Galutinai „išsiaiškinti santykius“ žadama kovo 1-ąją, kai vyks visuotinis skyriaus narių susirinkimas. Jo metu slaptu balsavimu bus renkamas naujas partijos uostamiesčio skyriaus vedlys, kuris savo nuožiūra vėliau pasirinks ir pavaduotojus. Tokiu būdu pareigų skyriaus valdžioje gali netekti Tarybos nariai Kęstutis Gabšys, Marius Usonis, Vytautas Pranciškus Mickus.
Pats N. Puteikis „Vakarų ekspresui“ neneigė, kad iš pareigų pasitraukė dėl nesutarimų.
„Nuomonės išskiria, todėl tarpusavio ginčus aiškinsimės skyriaus susirinkime. Kiekvienas galės išdėstyti savo požiūrį į strategiją, taktiką. Taip, yra ginčų ir frakcijoje, kaip ir bet kokiame kolektyve. Diskusijos dėl partijos strategijos dabar svarbiausios, jos neleidžia judėti viena kryptimi, nėra aiškios persvaros“, - dėstė TS-LKD frakcijos Taryboje seniūnas.
Jis atmetė kai kurių partijos kolegų žertus priekaištus dėl arogancijos ir dėl to, esą jis kalba visos frakcijos vardu, nepasitaręs su kolegomis.
Kitaip teigė „Vakarų ekspreso“ kalbinti Tarybos nariai, esantys opozicijoje. Anot jų, norint priimti kokį nors bendrą sprendimą, reikalus reikia derinti dviem frontais: su TS-LKD frakcija ir pačiu N. Puteikiu.
Kritikos dėžutė
Būtent dėl vidinių nesutarimų ne tik tarp pačių konservatorių, bet ir opozicinių partijų kūnu nevirsta kol kas slapti ketinimai paskelbti interpeliaciją miesto vicemerui Benui Šimkui.
„Tiesiog nepavyksta surinkti reikiamo parašų kiekio, nes konservatoriai nepasirašo. B. Šimkaus neveiklumas bado ne tik mums, bet ir valdantiesiems akis, tačiau nesiryžtama to viešai pripažinti. Vicemeras daro gėdą“, - mūsų dienraščiui teigė kai kurie Tarybos nariai.
Išties B. Šimkus Tarybos posėdžiuose - svarbiausioje sprendimų priėmimo estafetės grandyje - entuziazmu netrykšta: jis praktiškai nedalyvauja diskusijose, jam itin retai patikima vesti posėdį, ir tai tik tuomet, kai nėra mero, o jį pavaduojanti Judita Simonavičiūtė eina prie mikrofono pasisakyti. Tuomet vairą perėmęs B. Šimkus tik praneša apie pasisakančiąją, o vėliau vėl „įsijaučia“ į statisto vaidmenį.
Vis dažniau nusileidus oficialumo uždangai tarp miesto Tarybos frakcijų girdėti kalbos apie Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio galimybę prisijungti prie valdančiosios daugumos.
Esą į Klaipėdos apskrities viršininko administraciją išėjus dirbti buvusiam frakcijos seniūnui Artūrui Šulcui rasti bendrą kalbą būtų daug lengviau. Juoba kad ir patys liberalai balsuodami dėl įvairių klausimų vis dažniau pritaria valdžios siūlymams.
Visgi iš valdžios laivo išmesti bendrapartiečius B. Šimkų ir Valerijoną Bernotą gali būti ne taip jau lengva, mat jie priklauso Rusų aljanso-partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijai. Tektų pašalinti visą 5 narius turinčią frakciją ir ją pakeisti liberalais, kurių - taip pat 5.
Tačiau tuomet turėtų vykti valdžios perskirstymas pačioje Tarybos viršūnėlėje: tektų iš naujo derėtis dėl vicemerų, mero patarėjo, sekretoriaus pareigų, o tuo labai nesuinteresuoti liberalcentristai, laikantys visus svarbiausius postus.
Taip pat vis dažniau patikrinti savo kėdės patvarumą tenka ir socialdemokratų deleguotam savivaldybės administracijos direktoriui Aloyzui Každailevičiui, kuris ne tik priklauso Seime opozicijos duoną kremtančiai partijai, bet ir gerokai įsiutino Klaipėdos merą Rimantą Taraškevičių, kai pernai gruodį išmokėjo 130 tūkst. litų kalėdinių premijų savo pavaldiniams.
Kalbama, kad vienu iš būdų pareikšti nepasitikėjimą šiam tarnautojui gali būti metinės administracijos direktoriaus ataskaitos nepriėmimas Taryboje.
Liberalų sąjūdžio frakcija praėjusią savaitę paskelbė pareiškimą, kuriuo paragino kuo greičiau ištirti administracijos direktoriaus veiksmus. Ar inicijuos tyrimą, R. Taraškevičius žadėjo oficialiai paskelbti šiandien.
Kliūva ir A. Každailevičiaus pavaduotojai Daivai Paulauskienei: ši Darbo partijos narė ne kartą kritikuota dėl kompetencijos stokos, jai buvo priekaištauta ir dėl chaotiškų rinkimų į Seimą organizavimo, kurį ji kuravo, savivaldybėje.
Denisas Nikitenka