• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentams pradėjus karšti kailį korupcija įtariamam aukštą postą užimančiam Klaipėdos miesto savivaldybės valdininkui, uostamiesčio politikai ėmė rypauti apie kyšininkavimo prevenciją užbarikaduojant Savivaldybę, rašo „Vakarų ekspresas“.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, kad ir kiek tyrimų atliktų, kokias tik komisijas ar antikorupcines programas valdžios atstovai tvirtintų, „Vakarų ekspreso“ kalbinti STT atstovai tik juokėsi į kumštį - visa tai tėra imitacija, vaikų darželio žaidimai.

REKLAMA

Jaunoje demokratinėje Lietuvos valstybėje galioja taisyklė, kad korupcijos su šluota neiššluosi tol, kol nepasikeis pačių žmonių mentalitetas.

Kortelių sistema

Už pakarpos sučiupus kyšininkavimu, dokumentų klastojimu ir piktnaudžiavimu tarnyba įtariamą laikinai nuo pareigų nušalintą Miesto ūkio departamento direktorių Alfonsą Šimkų, Savivaldybėje jau kuris laikas tvyro slogi nuotaika.

REKLAMA
REKLAMA

STT nesąžiningų politikų ir tarnautojų „šienavimo“ meto sulaukus ir uostamiesčiui, pradėta rodyti raumenis būsimoje kovoje su korupcija. Dabar bandoma ruošti tvarką, pagal kurią būtų ribojamas interesantų ir Savivaldybės administracijos specialistų tiesioginis kontaktas.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Aloyzas Každailevičius sakė, kad bus mėginama pritaikyti Vilniaus miesto savivaldybės modelį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ten yra kortelių sistema, kai be jų galima apie savo bėdas pasipasakoti ir reikalus tvarkyti „vieno langelio“ principu. Bet kam ir laisvai patekti pas kurio nors padalinio vadovą, specialistą negalima. Jei nori susitikti su kokio nors departamento vadovu, turi gauti laikiną leidimą ir su juo patenki tik į tą aukštą, kur tas tarnautojas dirba. Mėginsime šią praktiką pritaikyti ir Klaipėdoje, tačiau fiziškai tai bus sudėtinga, nes pirmajame Savivaldybės pastato aukšte labai trūksta vietos“, - sakė jis.

REKLAMA

Taip pat ketinama keisti viešųjų pirkimų procedūrų tvarką įvedant daugiau kontrolės, kai procedūras sektų bei sprendimus priimtų ne vienas asmuo.

„Konkretų projektą kontroliuotų ne vieno departamento atstovai. Tas, kuris rengia konkurso sąlygas, nespręs, kas laimės konkursą. Kai bus daugiau kontroliuojančių žmonių, sumažės ir korupcijos, nesąžiningų sprendimų rizika“, - vylėsi Savivaldybės administracijos vadovas.

REKLAMA

Komisijos „darbas“

Kone didžiausią nuostabą kelia Savivaldybėje patvirtinta ir veikianti Korupcijos prevencijos ir kontrolės komisija. Jai vadovauja uostamiesčio vicemeras Benas Šimkus, nors paprastai kontroliuojančių institucijų vairą sukioti patikima opozicijos atstovams.

Vienu iš korupcijos prevencijos klasikinių priemonių yra viešumas, tačiau apsilankius oficialiame Klaipėdos miesto savivaldybės tinklalapyje galima sužinoti tik Antikorupcinės komisijos sudėtį. Nėra jokių posėdžių protokolų, darbotvarkių, programos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos Savivaldybės valdininkai jau ne vieną mėnesį aiškina, kad internetinis portalas bus atnaujintas, tačiau pažadai taip ir kybo ore.

Dar viena „Korupcijos“ vaikų darželio veiklos „razina“ - apie Antikorupcijos komisijos posėdžius niekada nėra oficialiai informuojama žiniasklaida, protokolai neviešinami. Taip pat minėtoje komisijoje nėra nė vieno visuomenės atstovo, nors teisės aktai tai numato. Teigiama, kad itin sudėtinga nustatyti kriterijus, pagal kuriuos nediskriminuojant įvairių socialinių grupių būtų atrinkti komisijos nariai.

REKLAMA

Beje, nė į vieną posėdį nebuvo pakviesti ir STT atstovai, kurie geriausiai išmano, kaip kovoti su korupcija. O ir nuo pavasario įvyko vos keli posėdžiai.

Antikorupcinės komisijos veiklą sukritikavo ir pats uostamiesčio meras Rimantas Taraškevičius.

REKLAMA

„Darbas nėra tokio lygio, kokio jis turėtų būti, labai trūksta viešumo“, - sakė jis.

Deklaratyvi programa

Pagal priimtus teisės aktus yra sudaryta ir korupcijos prevencijos programa, kurią bandė patvirtinti Klaipėdos miesto taryba. Tačiau dokumentas buvo grąžintas tobulinti, o vėliau Savivaldybės administracijos juristai sugebėjo įrodyti, kad Tarybos palaiminimo nereikia. Programą patvirtino administracijos direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kova su korupcija Klaipėdoje - „popierinė“. Programos rengėjai yra gavę STT rekomendacijas, ką reikėtų keisti, kaip sudėlioti akcentus, įtvirtinti kontrolę, atsakomybės lygį, taikyti finansavimą, tačiau atsižvelgta buvo tik iš dalies.

Šiuo metu ant R. Taraškevičiaus stalo guli naujai iškeptas tyrimas, kurio išvada - yra tikimybė korupcijai Savivaldybėje pasireikšti. Buvo aiškinamasi situacija viešųjų pirkimų sferoje ir nustatyta, kad pirkimo dokumentuose trūksta tikslumo bei aiškumo, konkursų sąlygų nuostatos neužtikrina Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų, konkursų sąlygose nėra reikalavimo pateikti paslaugos teikėjo sąžiningumo deklaracijos.

REKLAMA

Rekomendacija - paprasta: organizuoti mokymus atsakingiems tarnautojams.

Kova - „popierinė“

Leonas BARIŠAUSKAS, STT Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkas:

Klaipėdos miesto savivaldybės Antikorupcinė komisija yra vaikų darželio komisija. Iki šiol Taryba nepatvirtino korupcijos prevencijos programos. Tiesa, yra dar 2003-iųjų Tarybos patvirtinta nevykusi programa, kuri lyg ir galioja, nes sprendimas nepripažintas netekusiu galios, bet niekas į ją nekreipia dėmesio.

REKLAMA

Dabar Savivaldybė esą vykdo administracijos direktoriaus pernai patvirtintą programą ir jos priemonių planą. Ruošiant bet kokias antikorupcines priemones, niekaip negali būti pritaikomas „sotaus vilko ir sveikos avies“ principas. O būtent tokia tendencija jaučiama Klaipėdoje.

Jeigu programa yra skirta realiai kovai su korupcija, tai pirmiausiai reikėtų žinoti esamą situaciją, problemines sritis įvairių tyrimų, gyventojų apklausų dėka ir parinkti priemones situacijai keisti. Na, o jeigu programa skirta tik kovai su korupcija imituoti ar STT nuraminti, tuomet galima nepaisyti net elementari logikos ar programų rengimo metodikos.

REKLAMA
REKLAMA

Esmė - politinė valia, norėjimas panaikinti sąlygas ir priežastis atsirasti korupcijai. Dabartinėje Savivaldybės kovos su korupcija programoje yra net 18 uždavinių, tačiau jie nepagrįsti konkrečiomis priemonėmis. Taip pat nenumatyti konkretūs priemonių įgyvendinimo terminai, etapai, siekiami rezultatai, neatliekamas įgyvendintų priemonių poveikio vertinimas. Tokią programą galima vertinti kaip deklaratyvią, „popierinę“ ir visiškai neveiksmingą.

Dalis STT pastabų Savivaldybei (2007 m.)

    * Kovos su korupcija programos ir jos priemonių plano projektas nepagrįstas finansiškai.

    * Neatlikta stiprybių, silpnybių, grėsmių ir galimybių analizė, nepasiremta jokiais tyrimais, šalies korupcijos žemėlapiu, kitais šaltiniais.

    * Numatytos priemonės apima tik Savivaldybės administraciją, bet ne ir jai pavaldžias įstaigas.

    * Programos vertinimui nepasitelkiama Savivaldybės kontrolieriaus tarnyba.

„Kova - vėjai“

Artūras ŠULCAS, Klaipėdos miesto tarybos opozicijos lyderis:

Savivaldybės valdžia nėra pasimokiusi iš kyšininkavimo skandalų. Žaidžiama visokiomis antikorupcinėmis programomis tik norint parodyti orų veidą. „Išmintingai“ vadovaujamos B. Šimkaus antikorupcinės komisijos pagrindinis rūpestis yra išteisinti tarnautojus ar politikus, ant kurių krenta įtarimų šešėlis. Aš esu tos komisijos narys, tačiau net pirminių dokumentų negaliu išreikalauti, kai ką nors aiškinamės. Veikla - tušti vėjai.Viskas, kas toje komisijoje analizuojama, valdžios atstovų yra užgniaužiama, o opozicijos siūlomos iniciatyvos atmetamos. Posėdžiai nevyksta po keletą mėnesių, o jie baigiasi reziumuojant „nelįsiu, nežiūrėsiu, nes viskas gerai“.

Denisas Nikitenka

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų