Asta Kažukauskienė, LRT Televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Klaipėdos savivaldybė pradėjo griauti vieną didžiausių netoli miesto centro esantį benamių lūšnyną. Jame kelerius metus gyvenę benamiai sako, kad į nakvynės namus kojos nekelsiantys, todėl tikėtina, kad panašus lūšnynas po kurio laiko atsiras vėl – tik kitoje vietoje.
Pirmoji lūšna krūmais apžėlusioje laukymėje šalia Pievų gatvės pastebėta prieš 4 metus. Pastaruoju metu vos ne kaimeliu virtusiame lūšnyne glaudėsi apie 10–15 benamių. Pradėjus burgzti buldozeriams, dauguma iš jų tiesiog susikrovė mantą, kiek gali panešti, ir patraukė, kur akys mato.
„Aš turiu kojas, aš susirasiu, kur eiti. O kur jam eiti, ką jam daryti? [kalba apie vežimėlyje sėdintį benamį – LRT.lt]. Jam viskas – čia mirtis. Kaip taip galima daryti artėjant žiemai?“ – klausė vienas iš kalbintų benamių.
„Sakė – važiuok į nakvynės namus. O kas mane laikys? Aš kiekvieną vakarą turėsiu pirkti butelį ar kokį vaisių, kad mane užkeltų laiptais. Kitaip niekas manęs netampys. Pensijos negaunu, invalidumo išmokos negaunu“, – kalbėjo neįgalus benamis.
Už tvarką mieste atsakingi savivaldybės atstovai sako, kad lūšnynui nugriauti reikia nemažos sumos. Neseniai gavus papildomų lėšų ir buvo nutarta darbų imtis dabar, nelaukiant pavasario.
„Yra šiukšlynas, netvarka. Šalia gyvenantys žmonės tikrai skundžiasi. Priešgaisrinė tarnyba irgi skundžiasi – jie gi čia kūrena laužus. Tiesiog antisanitarinė padėtis miesto centre, kurią reikia naikinti“, – teigia Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė.
Socialiniai darbuotojai sako lūšnyne lankęsi ne kartą, primygtinai siūlę kraustytis į nakvynės namus, tačiau ten reikia laikytis tvarkos, negirtauti, todėl benamių toks gyvenimas nevilioja. Išguiti iš čia, jie greičiausiai panašų lūšnyną ręs kitoje vietoje.
„Yra ES patvirtinta strategija, kad benamystę reikia išspręsti iki 2015 metų. Važinėju į kitas šalis – labai daug ir Ispanijoje po tiltais, ir Prancūzijoje, visur tas pats. Gal yra ta išeitis, gal mes jos dar neatradom...“, – sako Klaipėdos socialinės paramos centro direktorė Diana Stankaitienė.
Pasak socialinių darbuotojų, nerimą kelia ir tai, kad panašiuose lūšnynuose glaudžiasi vis jaunesni žmonės –esą randama ir vos trisdešimties sulaukusių benamių.