• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdoje dėl reagentų trūkumo uždaromi koronaviruso patikros punktai

Papildyta 12.30 val.

Klaipėdoje veikiančiame mobiliame patikros punkte nustatyti keturi koronavirusinės infekcijos atvejai, „Facebook“ praneša Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas. Deja, dėl reagentų trūkumo laikinai stabdoma punktų veikla.

117

Klaipėdoje veikiančiame mobiliame patikros punkte nustatyti keturi koronavirusinės infekcijos atvejai, „Facebook“ praneša Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas. Deja, dėl reagentų trūkumo laikinai stabdoma punktų veikla.

REKLAMA

„Gal pirmiausiai apie pirmosios mobilaus patikros, identifikuojant COVID-19 virusą, dienos „rezultatus ir statistiką“. Jie, mano nuomone, keliantys didžiulį nerimą, nes per tas aštuonias punkto veikimo valandas, viso patikrinta 57 atvykusieji.

KUL [Klaipėdos universitetinės ligoninės] laboratorijoje ištyrus kol kas tik pusę tų mėginių nustatyti net 4 nauji atvejai, kokie rezultatai bus ištyrus likusius mėginius, žinosime jau po pietų“, – praneša V. Grubliauskas. 

Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su V. Grubliausku, jis negalėjo tiksliai pasakyti, ar šie atvejai yra nauji, ar įtraukti į naktį Sveikatos apsaugos ministerijos skelbtą statistiką, kurioje iš viso nurodomi užfiksuoti 69 atvejai. Tiesa, 70-asis atvejis šeštadienį užfiksuotas Raseiniuose.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija, paprastai kiekvienos dienos 09:00 val. skelbianti informaciją apie naujus koronaviruso atvejus, kol kas duomenų nepateikia.

REKLAMA

Klaipėdos miesto meras taip pat išreiškė didžiulį rūpestį dėl likusių reagentų kiekio.

„Kadangi jau visa Lietuva žino, kad šiems testams atlikti reikimų medžiagų (reagentų) tėra tik po 20 (!), šiandien šis punktas veiks tik iki 12.00 val., po to budinčios brigados nebedirbs ir tai manau, absoliučiai teisingas sprendimas, kuriam besąlygiškai pritariu. O rytojui, buvo sprendžiama tuos taip pat 20 mėginių ištęsti.. jau per visą dieną, tokiu būdu beprasmiškai laikant budinčius medikus tiekimo strigimų proceso įkaitais.

REKLAMA
REKLAMA

Negalėdamas tuo patikėti, pats paskambinau į SAM ir išsakiau labai griežtą savo nepritarimą net svarstymams apie tai, nes giliu mano įsitikinimu, tai būtų visiškas absurdas, ir todėl pritariu medikams ir išsakiau griežtą savo poziciją, kad „imituoti punkto veiklą“ – tai elementarus medikų darbo, jų pasiaukojimo ir kovos už visų mūsų sveikatą nuvertinimas, apskritai – tiesiog nepagarba šios misijos vykdytojams. <...> Tačiau jau baigiant rašyti šią žinutę man paskambino SAM atstovė ir pranešė, kad rytoj bus dirbama taip kaip ir šiandien, t.y. iki 12.00 val., arba trumpiau tariant kol bus reagentų tai dienai. Džiugu, kad racionalus mąstymas nugalėjo“, – „Facebook“ rašė V. Grubliauskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad naktį į šeštadienį buvo pranešta apie pirmąją mirtį nuo koronaviruso. Manoma, kad moteris užsikėsti galėjo Ukmergės ligoninėje, kurios medikei ketvirtadienį buvo nustatyta COVID-19 infekcija. 

Vilniuje ir Kaune punktai veikia

Tuo metu Vilniaus ir Kauno savivaldybių atstovai teigia, jog darbas vyksta įprastai ir tempų mažinti neplanuojama.

REKLAMA

Vilniaus mero patarėja Ieva Dirmaitė sako, kad Vilnius apimčių mažinti taip pat neplanuoja.

„Tikrai nestabdome, dirbame, kaip suplanuota, kol kas netrūksta. Be abejonės, yra limituotas skaičius, bet mes irgi ieškome visais įmanomais būdais ir kanalais, kaip patiems pasirūpinti ir gauti reikalingų reagentų“, – sakė ji.

Pasak I. Dirmaitės, per visus tris punktus sostinėje per dieną galima paimti ir į laboratoriją pristatyti 150 ėminių.

REKLAMA

„Tempo kol kas neplanuojame mažinti“, – sakė I. Dirmaitė.

Kauno poliklinikos direktorius Paulius Kibiša BNS sakė, jog Kaune veikiantis punktas dirba įprastai ir veiklos stabdyti neplanuoja.

„Veikia. (...) Yra visokių sunkumų, visko, bet su viskuo susitvarkome ir tęsiame veiklą“, – sakė jis.

Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso 

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Nuo kovo 16 d. pakeistas įtariamo atvejo apibrėžimas: žmonės, grįžę (ar iki to 14 d. keliavę) iš bet kurios užsienio valstybės, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas. Tai yra, jei staiga prasidėjo karščiavimas, kosulys ar apsunkintas kvėpavimas ir simptomams paaiškinti kitų medicininių priežasčių nėra.

REKLAMA

Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogui pasireiškė ūmi kvėpavimo takų infekcija ir jis buvo artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju.

Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogus, kuriam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam būtina hospitalizacija ir nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

REKLAMA

Keliautojams, grįžusiems iš bet kurios šalies, 14 dienų būtina izoliuotis. Jiems būtina kasdien matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Pasireiškus simptomams bus atliekamas tepinėlis naujojo koronaviruso infekcijai nustatyti.

Žmonėms, kuriems 14 dienų privaloma izoliuotis namuose, nes jie grįžo iš užsienio, eiti į lauką, jei tai gali sukelti pavojų kitiems žmonėms, draudžiama. Žmogus išeiti į lauką gali, jeigu jis tikrai gali užtikrinti, kad jo buvimas lauke niekam nesukels pasekmių, pavyzdžiui, jis išeis į savo balkoną, terasą, nuosavą kiemą, kuriame nesutiks kitų žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo atveju, jei per 14 dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

REKLAMA

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

***

Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų