• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su visomis partijomis, kurios bent jau kairiajame centre, po rinkimų dar būtų galima bendradarbiauti, tačiau dėl Gintauto Palucko socialdemokratų iškyla labai daug klausimų, interviu tv3.lt kalbėjo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas. Politikas teigė, kad skylant partijoms G. Paluckas aiškino, jog socialdemokratai per mažai kairieji, kad jie suks į kairią pusę, tačiau atsitiko priešingai – pasuko su dešiniaisiais.

Su visomis partijomis, kurios bent jau kairiajame centre, po rinkimų dar būtų galima bendradarbiauti, tačiau dėl Gintauto Palucko socialdemokratų iškyla labai daug klausimų, interviu tv3.lt kalbėjo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas. Politikas teigė, kad skylant partijoms G. Paluckas aiškino, jog socialdemokratai per mažai kairieji, kad jie suks į kairią pusę, tačiau atsitiko priešingai – pasuko su dešiniaisiais.

REKLAMA

Portalas tv3.lt kalbėjosi su G. Kirkilu apie artėjančius Seimo rinkimus, apie partijos užmojus juose, socialdemokratų skilimą, galimą koaliciją po 2020 Seimo rinkimų ir darbą valdančiojoje koalicijoje.

Birželio pradžioje Lietuvos socialdemokratų darbo partijos Taryba nuotoliniu būdu patvirtino dalį kandidatų vienmandatėse apygardose. Kitos partijos rinkėjus vilioja į sąrašus įtraukdamos žvaigždes. Kuo jūs bandysit pritraukti rinkėjus?

REKLAMA
REKLAMA

Mano asmeninė patirtis rodo, kad žvaigždės ypatingo poveikio neturi rinkėjams. Manau, kad paskutinis chrestomatinis pavyzdys – tai konservatorių sąrašas Europos parlamento rinkimuose, kur įtraukė tuo metu labai aktualią žvaigždę – Liudą Mažylį, bet jį vis tiek aplenkė Andrius Kubilius.

REKLAMA

Dažniausiai partijų rinkėjai žiūri į realius politikus. Turi būti politikos žvaigždės, o ne šou asmenys ar dar kokie. Mes į tai nesiorientuojame, nes turime savo partijos narius, kurie turi įdirbį, kurie dirba skyriuose. Tai yra logiška ir taip yra visame pasaulyje.

Nebent būtų tokia žvaigždė kaip Arvydas Sabonis, kuris tikrai sukrėstų visus rinkėjus, o visa kita švelnus savęs apgavimas. Ne tie dalykai lemia rinkimus. Tos partijos, kurios taip daro, tai jos jaučiasi nelabai tvirtos. Ypač apygardose, žmonės žiūri, kad išrinktas Seimo narys būtų naudingas tai apygardai. O žvaigždės dažniausiai ateina be jokios politinės patirties. Praktiškai neprisimenu, kad pas mus parlamente pasiteisintų kokia sporto ar šou žvaigždė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip, jūsų akimis, koronavirusas gali paveikti Seimo rinkimus, kuo tai baigsis? Kurios partijos gali gauti daugiausiai balsų?

Šiais metais rinkimų kampanija nebus tokia pilnavertė kaip ankstesniais. Greičiausiai žmonės nevaikščios į susitikimus – tai matome ir dabar. Neaišku, ar dar apskritai vyks kokie susibūrimai. LSDDP Tarybos posėdį birželio pabaigoje reikės organizuoti su visomis apsaugos priemonėmis ir ne daugiau kaip 150 žmonių. Lauke sudėtinga organizuoti dėl lietaus tikimybės. Todėl techniškai organizuoti viską yra gana sudėtinga. Žmonės tokiuose renginiuose taip pat vengia dalyvauti. Todėl greičiausiai šių rinkimų lemtį nulems politikai su įdirbiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manau, kad dabartinę valdančiąją koaliciją rinkėjai turėtų palaikyti, bent jau kiek girdžiu ir matau pagal šiandienines pozicijas. Valdančiojoje koalicijoje šiandien yra trys partijos: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), mes – Lietuvos socialdemokratų darbo partija ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos –Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS).

Klausimas: ar žmonės norės, kad būtų tęsiama gana ryškiai suformuota socialinė politika ar jie norės kažkokių permainų? Tai bus esminis klausimas. Pandemijos krizė parodė, kaip ši koalicija tvarkosi ir kaip 2008-2009 metais buvo tvarkomasi su krize. Palyginimas yra dabartinės valdančiosios koalicijos naudai.

REKLAMA

Pagal naujausias gyventojų apklausas, skelbiama, kad jūsų vedama partija 5 proc. kartelės neįveiktų. Kaip manote jūs, ar peržengsite? Jei patektumėte į Seimą, su kuo galėtumėt bendradarbiauti?

Aš net neabejoju, mes tikrai peržengsime. Manau, kad mes laimėsime ir keletą apygardų ir po rinkimų turėsime frakciją. Mes esame socialdemokratinė partija – kairieji. Su visomis partijomis, kurios bent jau kairiajame centre, mes galėtume bendradarbiauti.

Dėl Gintauto Palucko socialdemokratų iškyla labai daug klausimų. Praktiškai jie opozicinėje kadencijoje išbuvo koalicijoje su dešiniaisiais. Kad išbuvo, tai pusė bėdos, bet jie dar ir balsavo kartu su jais. O tai mane šiek tiek stebina. Ir anksčiau Seime būdavo ir dešinioji, ir kairioji opozicija, bet niekada nebuvo taip, kad dešinieji ir kairieji kartu balsuotų. Neabejoju, kad šie klausimai rinkimų metu bus iškelti.

REKLAMA

G. Paluckas interviu tv3.lt teigė, kad prieš kelerius metus nuo LSDP atskilusi jūsų partija prieš rinkimus prašėsi sugrįžti į jų partijos gretas, tačiau pavardžių nesutiko atskleisti. Ar jūs kalbėjotės?

Niekada nekalbėjau ir tai jų pačių susireikšminimas, noras pabrėžti, kad čia jie kažkuo svarbūs. Aš asmeniškai niekada su G. Palucku panašiais klausimais nekalbėjau, nes aš nepritariu jo politikai. Jis akivaizdžiai pasuko su dešiniaisiais, nors, kada jį rinko į partijos lyderius, jis aiškino, kad tuometiniai socialdemokratai per mažai kairieji, kad jie suks į kairę pusę. Bet atsitiko priešingai, kas dažnai atsitinka politikoje. Tačiau šiuo atveju yra tam tikra rinkėjų išdavystė. Ar rinkėjai susigaudys – tai jau kitas klausimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl sakote, kad jie išdavė rinkėjus?

Kodėl jie balsuoja kartu su dešiniaisiais prieš socialinius sprendimus, pavyzdžiui, prieš vaiko pinigus ir panašius dalykus? Tai yra labai keista. Galima būti opozicijoje, bet kartu palaikyti sprendimus, kurie atitinka tavo partijos ideologiją, bet taip nedarė. Kodėl jei nesilaiko partijos ideologijos? Sunku paaiškinti, bet greičiausiai jie galvoja, kad tokiu būdu bus ryškesni opozicijoje.

Sugrįžkime prie LSDP skilimo. Ar galėtumėte dabar atvirai pasakyti, kodėl atsiskyrė jūsų keliai nuo LSDP? Ar apie jungimąsi negalvojama?

REKLAMA

Pasižiūrėjus stambesniu mastu, tai visuomet Lietuvoje būdavo kelios kairiosios partijos ir kairiųjų partijų konsolidacija visuomet yra darbotvarkėje. Taip buvo 2000 metais – mes ilgai demokratinė darbo partija beveik dešimt metų, vedėme diskusiją su socialdemokratų partija, kol įvyko susijungimas. Susijungimas yra sudėtingas dalykas, kaip ir atsiskyrimas.

Ateityje, jei keistųsi socialdemokratų partijos lyderiai – tai gal jungimasis ir būtų įmanomas, bet tai tikrai ne šių rinkimų klausimas. Jeigu jis (G. Paluckas – aut. past.) suka į dešinę – tai mums ne pakeliui.

REKLAMA

Manau, kad dėl atsiskyrimo mes pasielgėme teisingai, nes tai buvo dabartinės valdančiosios koalicijos išsaugojimo klausimas. Kodėl G. Paluckas norėjo suardyti, juo labiau, kad jam buvo pasiūlyti visi įmanomi variantai pakeisti bendradarbiavimo sutartį, šito reikėtų jo paklausti. Gal jis turėjo kokių ryšių su konservatoriais, juo labiau, kad jis buvo jaunasis konservatorius, gana ilgai dalyvavo jų jaunimo lygoje.

Aš pats buvau pasiūlęs 12 bendradarbiavimo variantų su valdančiąja koalicija. Tuo metu buvo keliamas klausimas, neva buvo pasirašyta bloga sutartis. Galbūt. Bet esminis dalykas, kad derybose buvo pats G. Paluckas su Algirdu Butkevičiumi. Aišku, kad derybose buvo galima daugiau pasiekti. Visos partijos siekia valdžios ir yra vienas kelias realizuoti savo programą – tai turėti valdžią. Visi kiti keliai yra iliuziniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau jūs akcentavote, kad siekėte SADM, bet jums buvo paskirta Seimo pirmininko pozicija, bet negavote nei to, nei to. Ar tokios derybos su koalicija tenkina jus?

Mes gavome Žemės ūkio ministrą – tai labai svarbi pozicija politinei partijai. Turime keletą viceministrų. Praktiškai visa mūsų frakcija turi pozicijas Parlamente. Skirtumo didelio nėra: ar tu esi Seimo pirmininkas ar vicepirmininkas, kaip šiuo atveju aš. Didelių problemų čia nematau. Man tenka ir Europos reikalų komitetui vadovauti. Visa frakcija turi vienokias ar kitokias pozicijas Seime ir to tikrai užtenka.

REKLAMA

Manau, kad derybos mums pavyko, mes išsaugojome savo pozicijas. Nauja Vyriausybė ir nauja dauguma susiformavo, o to labai reikėjo. Pirmiausia dėl to, kad dalis valstiečių išėjo į kitas frakcijas, teko tą daryti. Teko prijungti LLRA-KŠS, kad išsaugotume koaliciją.

Jeigu pagal LR Konstituciją būtų galima surengti priešlaikinius rinkimus – tai taip. Bet kadangi, to beveik neįmanoma, net tie, kurie inicijuoja, tai daro propagandiškai ir po to patys nebalsuoja. Tai mes turime tokią Konstituciją, kad nei ministras pirmininkas, nei prezidentas negali to padaryti, tik tam tikrais atvejais. Todėl visos kalbos apie priešlaikinius rinkimus yra netiesa.

REKLAMA

O egzistencija kažkokios neaiškios Vyriausybės mažumos taip pat yra sudėtinga. Sakyčiau, kad gerai padarėme ir pačiu laiku, nes atėjo krizė. Sunkiai įsivaizduoju, kaip krizės metu mažumos Vyriausybė galėtų egzistuoti.

LSDDP derybose kėlė penkis reikalavimus: didesni vaiko pinigai, nemokamos bakalauro studijos, valstybės remiamų pajamų padidinimas, miško kirtimų normos sumažinimas, nemokamas maitinimas pradinukams. Kurie iš jūsų pasiūlymų įgyvendinti?

Praktiškai viską pavyko įgyvendinti. Vaiko pinigų politiką kaip matote, dabar remia ir prezidentas, pateikė naujas iniciatyvas. Mes teikiame ir kitus dalykus – tai teismo tarėjų instituto įteisinimas, galime dar jį priimti.

REKLAMA
REKLAMA

Mes pateikėme balsavimo internetu naują įstatymą su visomis apsaugomis. Atrodo, kad artėjame prie konsensuso, kad jau bent išeivijos apygardoje tą internetinį balsavimą per artėjančius Seimo rinkimus įvestume. Nėra daugumos, kad priimtume internetinį balsavimą visoje Lietuvoje. Galbūt kitos partijos galvoja, kad toks balsavimas pakeistų rinkimų rezultatus.

Jūs anksčiau esate minėjęs apie koalicinį sąrašą dalyvaujant Seimo rinkimuose. Kodėl nepavyko to įgyvendinti?

Koalicinius sąrašus visuomet sunku sudaryti, nes kiekvienoje politinėje partijoje yra sava konkurencija. Mes pasiekėme tam tikrų susitarimų ir kai kuriuose apygardose iškėlėme po keletą narių bendrai – valstiečiai ir socialdemokratų darbo partija. Mūsų iškelti: Rimantas Sinkevičius, Rimantė Šalaševičiūtė, Antanas Vinkus, Andrius Palionis, taip pat aš.

Mes taip pat remiame Saulių Skvernelį. Tam tikras bendradarbiavimas bus, o toliau – antras turas. Esame sutarę, jei į antrą turą išeina mūsų ar valstiečių nariai, mes vieni kitus remiame. Manau, kad turėsime tam tikras bendras programines nuostatas, remsime vieni kitus spaudoje ir žiniasklaidoje. Bendradarbiavimas bus, tik nebus bendro sąrašo. Bet su kitomis partijomis mes derybų nevykdėme.

Praėjusių metų pabaigoje jūsų sakinys: „Šampanas – ne alkoholis“ buvo visur kartojamas, kai prieš Kalėdas paskutinio komiteto posėdžio proga pakėlėte šampano taurę Seime. Ar sulaukėte daugiau kritikos, ne tik viešoje erdvėje?

Ne, nesulaukiau. Net neabejoju, kad anksčiau Seime būdavo taip. Blogas dalykas yra alkoholizmas, o švenčių metu taurė šampano tikrai nėra blogas dalykas, bent jau žvelgiant į Vakarų Europą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų