Šanchajuje gyvenantis lietuvis Mindaugas prieš kelias dienas skundėsi, kad kaukės Kinijoje – itin brangios, todėl parama iš namų praverstų.
„Taip, kaukių nėra, o jų reikia. Nesvarbu, ką apie jų efektyvumą mano neesantys Kinijoje. Be kaukių į viešas erdves išeiti draudžiama.
Ne todėl kalbu apie tai, kad pats sulaukčiau dėmesio. Kinijoje yra apie 200 lietuvių ir mes jokio rūpesčio savo tėvynei nenorime sukelti. Bet apie žmonių poreikius šiomis ekstremaliomis dienomis vyriausybė žino.
Mano šeima ir draugai ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje kaukių ieško ir siunčia, kai tik randa. Jų rasti labai sunku. Deja, ir procesas ilgas. Laukiu siuntos, kuri yra Pekine, muitinėje. Žmonės skundžiasi, kad kaukių siuntos yra apvagiamos, konfiskuojamos, jų pristatymo užtikrinti negali niekas. Be to, perkant kaukes iš spekuliantų, mes mokame nepadorias sumas.
LR Vyriausybė visus ramindama galėjo supakuoti dėžutę ir diplomatiniu paštu išsiųsti. Nereikia net nemokamai, susimokėtume. Bet kaukes jau turėtume. Ministrai galėtų pozityvaus eterio gauti, be didelių pastangų. O nuveikė lygiai nulį.
Taip pat kaip ir Alytaus atveju, Vyriausybė nepajėgi spręsti problemų realiu laiku. Gyvena matyt projektuose ir labai užsiėmę savo reikalais. Jei vėl nutiktų ekstremali situacija Lietuvoje, piliečiai turi žinoti, kad situaciją valdys nekompetentingi žmonės. Jie tai dar sykį įrodė“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė Mindaugas Skrupskelis, gyvenantis Šanchajuje.
Tiesa, Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė sakė, kad Lietuva jau yra išsiuntusi kelias dėžes apsauginių kaukių, tačiau jos įstrigo dėl Kinijoje siaučiančio koronaviruso, nes įmonė, kuri siuntas gabena, yra sustabdžiusi operacijas Kinijoje.
Klastingas virusas iš Kinijos
Kinijos valdžia paskelbė, kad koronavirusas 2019-nCoV vis greičiau įgyja gebėjimą persiduoti nuo žmogaus žmogui, todėl susirgusiųjų skaičius ateityje tik augs. Paskutiniais duomenimis, užsikrėtusiųjų yra 45 131, 1115 mirusių ir 4780 pasveikusių.
Nors koronaviruso židinys – Kinijoje, jis jau fiksuotas ir kitose šalyse. Koronavirusas taip pat nustatytas Australijoje, Japonijoje, Jungtinėse Valstijose, Malaizijoje, Nepale, Pietų Korėjoje, Prancūzijoje, Singapūre, Tailande ir Vietname, Kanadoje ir kt.
Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad dauguma atvejų yra susiję su Uhano turgavietėmis ar bent jau apsilankymu pačiame Uhane, tarp susirgusių yra ir tokių asmenų, kurie nesilankė šiame mieste, tačiau bendravo su sergančiaisiais.
Užsikrėtusiųjų šiuo virusu simptomai – panašūs. Vargina karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas – požymiai panašūs pneumonijai (plaučių uždegimui) priskiriamiems bruožams. Virusas pavojingiausias mažiems vaikams, vyresnio amžiaus, silpnos sveikatos žmonėms.