Kinijos diplomatinės atstovybės pranešimas komentuoja Taivano parlamento pirmininko You Si-kun vizitą Lietuvoje liepos 21–23 dienomis.
„Kinija išreiškia savo stiprų protestą ir tvirtai prieštarauja tam“, – rašoma pranešime.
Jame akcentuojama, kad „vienos Kinijos“ principas yra visuotinis tarptautinės bendruomenės sutarimas, taip pat politinis pagrindas užmegzti ryšius su Kinija.
„Pasaulyje yra tik viena Kinija, o Taivanas yra neatskiriama Kinijos teritorijos dalis“, – teigia Pekino atstovai.
Kinijos diplomatinė atstovybė ragina Lietuvą skatinti dvišalius santykius tarp Kinijos ir Lietuvos, laikytis politinio „vienos Kinijos“ principo įsipareigojimo, nesiųsti „neteisingo signalo „Taivano nepriklausomybės“ separatistų pajėgoms“.
„Taivano nepriklausomybės siekimas niekur neveda“, – teigia Pekino atstovai.
Lietuvoje ketvirtadienį vizitą pradėjo Taivano parlamento vadovas You Si-Kunas su delegacija. Pavakare atvykęs į Vilniaus oro uostą, vėliau jis dalyvavo vakarienėje su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen.
You Si-Kunas penktadienį Seime susitiko su Seimo vicepirmininkais Radvile Morkūnaite-Mikulėniene, Pauliumi Saudargu, Užsienio reikalų komiteto pirmininke Laima Liucija Andrikiene ir Europos reikalų komiteto nariu Emaniueliu Zingeriu.
Penktadienį taivaniečių delegacija lankėsi Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje, dalyvaus vakarienėje Parlamentinių ryšių su Kinijos Respublika (Taivanu) grupės pirmininko Mato Maldeikio kvietimu.
Šeštadienį Taivano parlamento pirmininkas lankysis Trakuose, Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniaus televizijos bokšte, Vilniaus universitete, Aušros vartuose, Vilniaus katedroje.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė su Taivano parlamento vadovu nesusitiks, BNS nurodė jų atstovai.
Ekspertų teigimu, vizito programa ir taivaniečių retorika rodo, jog Lietuvos ir Taivano atstovai vengia oficialių kontaktų, siekdami nesupykdyti Kinijos.
Pernai, gilėjant Vilniaus ir Taipėjaus santykiams, Lietuvoje rudenį atidaryta Taivaniečių atstovybė. Salą nedalomos šalies dalimi laikanti Kinija Taivano vardo atstovybės atidarymą palaikė jo bandymu veikti kaip nepriklausomai valstybei.
Po atstovybės atidarymo Pekinas sumenkino diplomatinius ryšius su Lietuva ir ėmėsi prekybos ribojimų, dėl jų Europos Sąjunga kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją.
Lietuva ketina atstovybę Taipėjuje atverti 2022 metais.
Kai kinų režimas pradės tai suprasti, bus galima kalbėti toliau...