• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kilus savanorių pasipiktinimui dėl ukrainiečių registracijos centro Vilniuje darbo, situacija gerėja, sako savanoriai. Į pagalbą ukrainiečiams suskubę žmonės teigė, kad centre trūksta maisto, vaistų, sauskelnių ir kitų daiktų, o žmonių pagalba buvo nepriimta. Tiek centro koordinatoriai, tiek patys savanoriai sako, kad dabar procesai su visais savanoriais suderinti ir jiems paaiškina, kodėl pagalba buvo nepriimta.

Kilus savanorių pasipiktinimui dėl ukrainiečių registracijos centro Vilniuje darbo, situacija gerėja, sako savanoriai. Į pagalbą ukrainiečiams suskubę žmonės teigė, kad centre trūksta maisto, vaistų, sauskelnių ir kitų daiktų, o žmonių pagalba buvo nepriimta. Tiek centro koordinatoriai, tiek patys savanoriai sako, kad dabar procesai su visais savanoriais suderinti ir jiems paaiškina, kodėl pagalba buvo nepriimta.

REKLAMA

Po kilusio savanorių pasipiktinimo dėl ukrainiečių registracijos centro Vilniuje tv3.lt nuvyko į Minties g. 3 esantį centrą. Jis laikinai įkurtas Vilniaus miesto savivaldybės pasiūlytose patalpose – baigiamame statyti tūkstančio kv. m. Vilniaus Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazijos priestate.

Vos įvažiavus į Minties gatvę aplink mokyklos pastatą matyti sujudimas. Aplink būriuojasi žmonės, prie įėjimo į teritoriją stovi juodas autobusiukas. Prie jo – stalas, ant kurio sudėtos higienos priemonės, dėžė obuolių, pieštukai ir kiti daiktai. Netoliese ant žemės sudėtos sauskelnių pakuotės, dėžutės su žaislais, stovi keli vežimėliai.

REKLAMA
REKLAMA

Prie autobusiuko dirba savanorės. Būtent viena savanorė iš šios grupės dar savaitės viduryje pasidalijo pasakojimu, kad ukrainiečių registracijos centre trūksta maisto, koordinacijos, o norintys padėti savanoriai yra išvejami.

REKLAMA

Kilus skandalui, savanoriai dar trečiadienį vakare sulaukė centro koordinatorių skambučių. Kaip savanoriai pasakojo tv3.lt, jiems už pagalbą buvo padėkota ir paaiškinta, kaip paramą teikti toliau. Savanoriai sutarė, kad paramą ukrainiečiams dalins prie registracijos centro, mat žmonėms centro viduje yra pasirūpinta tinkamai, o pagalbos jiems labiausiai reikia jau išėjus iš centro.

Savanoriai susitarė, pastatė autobusiuką

Nuo ketvirtadienio ryto savanoriai prie pastato pasistatė autobusiuką, iš kurio dabar ir dalija paramą. Kaip sako čia dirbanti savanorė Giedrė, čia jie stengiasi padaryti tai, ko negali padaryti centras.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai daug lietuvių nori aukoti, atiduoti daiktus, tačiau jie viduje negali jų priimti. Natūralu, nes suvaldyti srautus būtų per sudėtinga. Taip pat aišku, kodėl jie negali priimti kažkieno iškepto pyrago. Manau, kad tai, ką jie gali daryti, daro.

Yra tam tikrų dalykų koreguotinų, mes kažkiek bandome tai pakoreguoti. Nedublikuojame proceso, realiai mes padedame lietuviams padėti ukrainiečiams. Šios patalpos nėra pritaikytos priimti paramą ir ją duoti, atiduoti, kam reikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mes įkūrėme tokį mini punktą, priimame ir iš karto atiduodame žmonėms (paramą – aut. past.)“ – apie savanorių darbą prie registracijos centro tv3.lt pasakoja Giedrė.

Pašnekovė pabrėžia, kad žmonėms jokiu būdu nereikėtų savavališkai nuspręsti, ką aukoti ir viską iš eilės vežti ukrainiečiams. Taip kils tik daugiau bėdų ir bus apsunkintas savanorių darbas.

REKLAMA

Ji pataria, kad geriausia yra stebėti socialinių tinklų įrašus pagalbos ukrainiečiams grupėse, sekti nevyriausybinių organizacijų pranešimus ir atvežti tik tai, ko būtent tuo metu reikia.

„Mintis buvo juos (aukojančius žmones – aut. past.) pagauti ir pasakyti, kad galima palikti čia, kas norės, tas pasiims. Šiandien (ketvirtadienį – aut. past.) turėjau nuostabią istoriją. Palydėjau moterį su dviejų mėnesių kūdikiu vežimuke iki automobilio. Ji sako: neturiu kėdutės.

REKLAMA

Kol mes čia šnekėjome, žmonės atnešė automobilinę kėdutę. Aš bėgte ją radau jau sėdinčią viduje ir tą kėdutę įdaviau. Būtų močiutė vežusi vaiką ant rankų. Taip smagu – mintis yra padėti surasti, kam ko reikia labiausiai ir suvesti, tačiau nedaryti iš to labai didelio dalyko.

Aš šiandien pasiėmiau laisvą dieną, skiriame laisvą laiką. Tai nebus labai didelė struktūra, todėl paskelbus viešai, kad visko reikia, nesuvaldysime srautų ir mes“, – sako Giedrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalia stalo ant kėdutės lauke padėtas maišas su veido kremais. Savanorė pastebi, kad atvykusioms ukrainietiems šiuo met tai yra kaip prabangos prekė. Žmonės taip pat aukojo plaukų šukoms ir gumytėms.

„Minimalūs dalykai šiek tiek geresniam gyvenimui“, – nužvelgdama savanorių pastatytą stalą šypsosi Giedrė.

Dar trečiadienį vakare tv3.lt gavo savanorės Kristinos žinutę, kurioje ji patvirtino, kad su savanoriais buvo susisiekta ir susitarta, kaip paramą jie teiks toliau.

REKLAMA

Centro koordinatorė: chaoso yra, bet susitvarkome

Įėjus į mokyklos pastatą pasitinka policijos pareigūnai. Jie nukreipia ukrainiečius, kur jiems reikėtų eiti, viduje dirba Raudonojo kryžiaus, Maisto banko savanoriai. Matyti sudėti maišai, kuriuose yra bazinės higienos priemonės ir maisto produktai, skirti pirmosioms gyvenimo Vilniuje akimirkoms.

Registracijos centro koordinatorė Rasa Švanienė sako, kad centras dirba it laikrodukas. Vien šiame centre per dieną yra užregistruojame apie tūkstantis, o kartais ir daugiau ukrainiečių.

REKLAMA

Dar trečiadienį kilus pasipiktinimui dėl centro darbo, R. Švanienė teigė, kad savanorių abejonės yra nepagrįstos ir kad ukrainiečiams centre nieko netrūksta.

„Savanoris čia būna keturias valandas, o mes čia esame nuo įsikūrimo dienos. Šiek tiek chaoso yra, yra šiek tiek iššūkių, bet mes su jais susitvarkome. Mūsų pagrindinis tikslas yra padėti pažeidžiamos grupės žmonėms, kad jie kuo greičiau praeitų procesą ir kuo greičiau išeitų kaip pilnaverčiai piliečiai“, – tv3.lt sako R. Švanienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, ukrainiečiai dėl centro darbo nesiskundžia, jau yra ir savanoriaujančių ukrainiečių.

„Stengiamės su kiekvienu žmogumi pakalbėti individualiai, nepriklausomai, koks srautas“, – teigia R. Švanienė.

Bilotaitės patarėja: svarbu saugumas

Vidaus reikalų ministerija skaičiuoja, kad ukrainiečių registracijos centruose dirba apie 500 savanorių. Besiburiant ir pavienėms gyventojų iniciatyvoms, ministrės Agnės Bilotaitės patarėja Agneta Ladek pastebi, kad svarbu koordinuoti ir oficialių organizacijų, ir pavienių iniciatyvų darbą.

REKLAMA

„Artimiausiu metu bus patvirtintos vidaus tvarkos taisyklės visiems centrams. Labai svarbu, kad parama, ar ją teiktų organizacijos, ar pavieniai asmenys, koordinuotųsi tarpusavyje.

Lietuvoje visas NVO koordinuoja Lietuvos Raudonasis kryžius. Tada yra pagal specifiką – „Galbėkit vaikus“ atsakingi už žaislus, daiktus vaikams, Maisto bankas už maistą, už drabužius ir kitus daiktus – Caritas“, – tv3.lt komentuoja A. Ladek.

REKLAMA

Ministrės patarėja atkreipia dėmesį, kad grupė, prabilusi apie koordinacijos trūkumą centre, yra fizinių asmenų grupė. A. Ladek informuoja, kad su šiais savanoriais buvo pasikalbėta ir sutarta, kaip paramą vykdyti toliau.

„Gali būti provokacijų, gali būti, kad žmonės net ne iš piktos valios (pakenks – aut. past.). Gali kažką pagaminti, ne taip pagaminti. Turėjome rotoviruso protrūkį Marijampolėje. Todėl labai svarbu abiem pusėm susitarti ir pasitikėti bei pagal tam tikras taisykles elgtis“, – teigia A. Ladek.

REKLAMA
REKLAMA

Jei žmonės norėtų prisidėti prie pagalbos ukrainiečiams, VRM atstovė rekomenduoja kreiptis į Raudonąjį kryžių. Būtent ši organizacija žino, kam ir ko reikia, tad nukreips žmones į kitas organizacijas.

Viešosios tvarkos pareigūnas: negalime imti iš visų visko, ką atneša

Policijos pareigūnai sako pastebėję, kad žmonės išties aukoja viską, kas pakliūva. Policijos viešosios tvarkos valdybos viršininkas Dainius Daukantas pasakoja, kad žmonės prisidėti prie pagalbos ukrainiečiams nori labai aktyviai ir tai daro skirtingai – taip, kaip kiekvienam atrodo geriausia.

„Viena močiutė pyragą iškepė, kita obuolių atnešė. Supraskite, kad registracijos centrą ateina močiutė su pyragu – viena močiutė, antra. Tai, kas vyksta registracijos centre, už tai atsako koordinatorius, tiek čia dirbantys žmonės. Negali imti iš visų, kas iš gatvės atneša – ar tai būtų pyragas, ar obuoliai ar dar kažkoks daiktas“, – tv3.lt pasakoja D. Daukantas.

Būtent todėl kai kuriems žmonėms ir buvo pasakyta, kad paramą reikia rinkti centralizuotai. Nuo ketvirtadienio ryto tai ir buvo suderinta.

„Yra socialinio tinklo grupė „Pagalba Ukrainai“. Jie pasistatė visiems jau žinomą juodą autobusiuką. Sureguliavome, kad visi žmonės, kurie nori kažką atnešti ir perduoti, neša prie autobusiuko. Ten yra išrūšiuojama, sudedama ir sutvarkius dalis maisto, sulčių, gali būti atnešta į registracijos centrą. Lygiai taip pat iš registracijos centro tam tikrą maistą galima nunešti į autobusiuką, kur dalinama žmonėms.

REKLAMA

Reikia suprasti, kad visi šiame centre yra pavargę – ir tie, kam pagalbos reikia, ir tie, kurie pagalbą teikia. Visi daug dirba, tad tam tikrose situacijose mes per daug jautriai reaguojame į tam tikrus klausimus ir kyla nesusipratimai“, – teigia D. Daukantas.

Norintiems padėti, reikia kreiptis į Raudonąjį kryžių

Pagalbą ukrainiečiams registracijos centre kartu su maltiečiais, Maisto banku, Caritu bei „Gelbėkit vaikus“ koordinuoja Raudonasis kryžius.

Raudonojo kryžiaus koordinatorė ukrainiečių registracijos centre Vilniuje Inga Tarakavičiūtė aiškina, kad ukrainiečiams nevyriausybinės organizacijos suteikia humanitarinę pagalbą, duoda maisto ir higieninius paketus. Raudonasis kryžius taip pat rūpinosi srautų valdymu.

„Kalbant apie visuomenės ir piliečių iniciatyvas – jos nuostabiai geros. Tik visą laiką reikia koordinacijos, kaip bebūtų. Yra paskelbta, kad su tam tikrais oficialiai susitartais žmonėmis, iniciatyvomis Raudonasis kryžius darbuojasi.

Taip užtikrinama visa grandinė ir visi, kurie nori paremti, prisidėti, turėtų kreiptis, kad saugi grandinė ateitų iki žmonių, kurie yra išvargę, pažeidžiami“, – tv3.lt pasakoja I. Tarakavičiūtė.

Raudonojo kryžiaus vadovė Kristina Meidė penktadienį teigė, kad ukrainiečiams šiuo metu labiausiai trūksta higienos priemonių. Visą sąrašą, ko reikia, galima rasti Raudonojo kryžiaus ir kitų paramą ukrainiečiams teikiančių organizacijų socialinių tinklų paskyrose.

REKLAMA

„Noriu pakartoti, kad pagalba būtų koordinuota. Negalime sau leisti priimti visų daiktų, ką žmonės norėtų atnešti. Suprantu, kad geros valios yra daug ir žmonės nori padėti. Mūsų patalpos yra ribotos, šiandien galime priimti tik tuos daiktus, kurie šiandien yra reikalingi žmonėms, apsigyvenantiems Lietuvoje.

Nuo šiandien prašome visų geros valios žmonių – kas galite prisidėkite aukomis, kas galite, prisidėkite higienos prekėmis“, – kalbėjo K. Meidė.

Viceministras: didesnių problemų turėjome pirmas dvi dienas

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius ketvirtadienį pats lankėsi ukrainiečių registracijos centre Vilniuje. Jo akimis, centras dirba sklandžiai.

„Didesnių problemų turėjome pirmas dvi dienas, kai centras pasileido, kiekviena organizacija ieškojo savo vietos šioje grandinėje. Tam tikrų nesklandumų atsitinka, reikia suprasti, dirba savanoriai iš altruizmo. Tiek Maisto bankas, tiek Raudonasis kryžius. Galbūt lūkesčiai žmonių yra kiti.

Vilniaus registracijos centro darbą vertiname kaip sklandų tiek iš Migracijos departamento pusės, tiek iš savanorių. Neatmestina, galbūt yra trūkumų“, – tv3.lt pripažįsta A. Abramavičius.

Apie tai, kad ukrainiečiams gali trūkti maisto, vaistų, o centro darbo procesai nėra koordinuoti, tv3.lt pasakojo savanoriai, nepriklausantys jokioms nevyriausybinėms organizacijoms. Centro koordinatorė Rasa Švanienė aiškino, kad centre visko užtenka ir kad savanoriai pagalbą verčiau turėtų teikti tiems, kurie iš centro išėjo.

REKLAMA

Viceministras pabrėžia, kad visos iniciatyvos padėti ukrainiečiams yra vertintinos teigiamai. Vis dėlto, kaip sako A. Abramavičius, svarbu, kad nesusidarytų butelio kaklelio efektas, kai pagalba sutelkiama tik į vieną vietą.

„Įsivaizduoju, kad tuoj susidursime su problema, kas su tais žmonėmis bus toliau. Galbūt savanorių pagalba bus reikalinga jiems netgi teikti tam tikrą psichologinę pagalbą ar su jais pasikalbėti. Maisto paketus išdalinti svarbu, bet tai yra vienkartinis dalykas. Todėl savanorių pagalba bus reikalinga ir ateityje, svarbu, kad entuziazmas neišblėstų“, – pažymi A. Abramavičius.

Portalo tv3.lt kalbinti ukrainiečiai, laukę registracijos centre Vilniuje patvirtino, kad sąlygos centre ketvirtadienį yra geros. Ukrainiečiai nepastebėjo maisto ar kitų produktų trūkumo, dėkojo Lietuvai už pagalbą.

Ketvirtadienį taip pat pasirodė informacija, kad ukrainiečių registracijos centruose prekeiviai žmonėmis bando privilioti iš Ukrainos atvykusias merginas užsiimti prostitucija ir nelegaliu darbu.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, nuo karo pradžios iki penktadienio, MIGRIS sistemoje užregistruota 20 060 (iš jų 8 645 vaikai iki 18 metų) Ukrainos piliečių ir jų šeimos narių, iš jų:

  • 19 506 pateikė prašymus dėl leidimo laikinai gyventi humanitariniu pagrindu;
  • 56 pateikė prašymus dėl nacionalinės vizos;
  • 9 pateikė prašymus dėl prieglobsčio Lietuvos Respublikoje;
  • 489 naudojasi beviziu režimu.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų