• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialiniuose tinkluose užvirė dar viena diskusijaLietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kviečia mokinius dalyvauti Lietuvos mokinių meno skaitymo konkurse, tačiau konkurso sąlygose esantis 12 punktas sukėlė audrą interneteNegalima skaityti merginoms vyriškus tekstus arba atvirkščiai, nes istorija virsta melu“. 

Socialiniuose tinkluose užvirė dar viena diskusijaLietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kviečia mokinius dalyvauti Lietuvos mokinių meno skaitymo konkurse, tačiau konkurso sąlygose esantis 12 punktas sukėlė audrą interneteNegalima skaityti merginoms vyriškus tekstus arba atvirkščiai, nes istorija virsta melu“. 

REKLAMA

„Facebook“ paskyroje trumpą komentarą brūkštelėjo Lietuvos žmogaus teisių centras.

„Skamba įdomiai? Labai! Tačiau skaitant reikalavimus, keliamus nuotolinio mokinių meninio skaitymo konkurso įrašams, įvyksta trumpas sujungimas galvoje. <...> Suprask, kad merginoms negalima skaityti tekstų, kuriuos parašė vyrai? Ar kad egzistuoja vyriški ir moteriški tekstai, o juos skaityti turėtų tik atitinkamos lyties atstovės/ai? Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, čia jums viskas skamba gerai? Ačiū mokytojai, kuri perskaičius reikalavimus įrašui, pranešė apie juos, klausdama, kas čia per Viduramžiai“, – rašė jie.

Į šią kilusią diskusiją sureagavo Lietuvos žmogaus teisių centro, švietimo veiklų vadovė Paulina Drėgvaitė. Anot jos,  pirminis klausimas turėtų būti keliamas – kas yra moteriškas arba vyriškas tekstas? Moteris priduria, kad toks Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro išsireiškimas riboja vaiko laisvę. „Perskaičius šį kvietimą, kyla daug klausimų. Visų pirma – ką konkurso organizatoriai laiko „vyriškais“ arba „moteriškais“ tekstais, t.y. ar kalbama apie teksto autorę (-ių), ar vadinamąjį teksto lyrinį „aš“? 

REKLAMA
REKLAMA

Klausimų taipogi kelia teiginys, kad merginai skaitant vyrišką tekstą (kad ir ką tai reikštų), ar atvirkščiai, „istorija virsta melu“ – ar tuomet galime teigti, jog merginai deklamuojant, pavyzdžiui, Maironio tekstą, tame tekste išreikštos idėjos virsta netiesa vien dėl jas skaitančio asmens lyties? Ar vaikinas negalėtų skaityti Jurgos Ivanauskaitės novelės vien dėl to, kad jos autorė – moteris? 

REKLAMA

Žvelgiant plačiau, norisi pabrėžti, kad tekstas visgi yra tekstas, ir pats savaime nėra vyriškas ar moteriškas – literatūrą dažnai skirstome į vyrišką ar moterišką pagal stereotipus, priskiriamus šioms lytims. Todėl toks kvietimo formulavimas, viena vertus, mažina literatūros prieinamumą mokiniams, skatindamas domėtis tik tam tikros lyties autorių tekstais, ir, tuo pačiu, riboja mokinių saviraiškos laisvę. 

REKLAMA
REKLAMA

Norėtųsi, kad tokie kvietimai būtų formuluojami be atgyvenusių stereotipų ir mokiniai galėtų tekstus rinktis pagal tai, kas juos domina ir įkvepia, o ne pagal stereotipines vyriškumo ar moteriškumo nuostatas“, – sako P. Drėgvaitė.

P. Drėgvaitė teigia, kad draudimas mokiniams skaityti priešingos lyties autorių knygas gali turėti ilgalaikių neigiamų pasekmių.

„Kadangi kvietime išreiškiamas draudimas tiek merginoms skaityti „vyriškus“ tekstus, tiek vaikinams skaityti „moteriškus“ tekstus, šį klausimą galime praplėsti: kas nutinka, kai mokiniams pagal lyčių stereotipus apribojamas prieinamos literatūros laukas? 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visų pirma, smarkiai siaurinamas patirčių spektras, kurį gali suteikti literatūra, kaip langas į pasaulį. 

Tuo pačiu, jaunuoliams teigiama, kad jiems turėtų rūpėti tik į juos panašių žmonių patirtys. 

Mus supančio pasaulio įvairovę atspindinčių autorių skaitymas – ir empatijos bei emocinio raštingumo kompetencijų ugdymas, ir ilgalaikė diskriminacijos prevencija, kadangi į realybę galime pažvelgti kitomis akimis. 

REKLAMA

Todėl mokinių skatinimas domėtis tik ribotu autorių ar tekstų spektru, nulemtu jų lyties, šį lauką paverčia labai siauru ir gali turėti ilgalaikių neigiamų pasekmių“, – komentavo Lietuvos žmogaus teisių centro švietimo veiklų vadovė.  

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro direktoriaus pavaduotoja Gitana Viganauskienė teigė, kad šį punktą išbrauks.

„Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centrui, kaip meninio skaitymo konkurso organizatoriui, nėra priimtinos jokios, net ir menkiausios, lygių galimybių pažeidimo apraiškos. Konkurso komisiją informavome, kad  12 taisyklių punktas bus išbrauktas“ – sako ji. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų