Šiose bylose tos pačios lyties asmenų poros reikalauja civilinės partnerystės įregistravimo, užsienyje sudarytos santuokos įtraukimo į civilinės metrikacijos apskaitą, tos pačios lyties asmenų santuokos sudarymo pripažinimo ir įregistravimo Lietuvoje.
Dar vienoje byloje tos pačios lyties asmenų pora reikalauja užtikrinti teises į vaiką jį išnešiojusiai mamai.
Kaip nurodoma kreipimosi į EŽTT iniciatorių pranešime, šį žingsnį žengti paskatino Lietuvos teismų „negebėjimas apginti LGBTQ+ žmonių teises ir užtikrinti visų savo piliečių lygybę.“
Tolerantiško jaunimo asociacijos pirmininkas Artūras Rudomanskis BNS sakė, kad šiose bylose skirtingų instancijų Lietuvos teismai tos pačios lyties porų prašymus yra atmetę.
Anot pranešimo, dėl santuokos apibrėžimo išaiškinimo taip pat bus kreipiamasi ir į Konstitucinį Teismą.
„Metų bylinėjimosi maratonas aiškiai parodo priežastis, kodėl Lietuvoje toks menkas pasitikėjimas teismais. Lietuvoje tarptautinė teisė neveikia“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė vienas iš pareiškėjų Martynas Norbutas.
„Pirmą kartą Lietuvos istorijoje Teisingumo ministerija palaikė vienos lyties asmenų šeimas, kas labai džiugina. Tačiau Lietuvos teismams, panašu, kol kas labiau patinka Rusijos pozicija šeimos teisės srityje. Taigi sieksime lygybės su tarptautinių institucijų pagalba“, – teigė A. Rudomanskis.
Pasak pranešimo, iš 27 Europos Sąjungos valstybių 16 yra įteisintos vienos lyties asmenų santuokos. 24 iš 27 ES narių pripažįsta kokią nors vienos lyties asmenų šeimos formą.
Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.
Šiuo metu Seime svarstomas Civilinės sąjungos įstatymas yra įveikęs svarstymo stadiją.
Eikime toliau, didėjant musulmonų kiekiui, greitu laiku kažkuri Europos šalis įteisins daugpatystę. Ar EŽTT privers ir tokią santuoką pripažinti Lietuvos teisėkūroje?
Atšipkit.