Greitį viršijančių kelių erelių Lietuvoje niekada netrūko. Policijai nuolat įkliūva eismo taisykles pažeidinėjantys vairuotojai. Vieni įsiamžina per greičio matuoklius, kitus tenka štai taip vytis gaudynių metu.
Praėjusiais metais per pirmąjį pusmetį iš viso Lietuvoje pavyko nustatyti daugiau nei 170 000 tūkstančių greičio viršijimo atvejų ir šis skaičius nuolat stiebiasi aukštyn – per tą patį laikotarpį šiemet užfiksuoti beveik 210-imt tūkstančių tokių pažeidimų. Anot pareigūnų, pagrindinė tokios tendencijos priežastis – augantis greičio matuoklių skaičius. Negana to, vasaros pabaigoje policiją turėtų pasiekti tokių naujų vidutinių greičio matuoklių duomenys iš 25-ių šalies kelių ruožų. Dėl to policija tikisi dar šimtų tūkstančių naujų pažeidimų.
„Mastai tikrai tiktai didės. Lengvabūdiška tikėtis, kad visi vairuotojai, įdiegus vidutinio greičio sistemas, pradės paisyti kelių eismo taisyklių ir neviršys leistino greičio“, – pasakoja Kelių policijos viršininkas Vytautas Grašys.
Situaciją spręs baudomis
Tam, kad pareigūnams būtų lengviau apdoroti greičio matuoklių surinktas nuotraukas, policija kartu su Vidaus reikalų ministerija žada diegti naują sistemą, kuri automatiškai baus visus kelių erelius. Baudų kvitai su protokolais bus tiesiog persiunčiami internetu, pavyzdžiui, elektroniniu paštu.
„Jeigu pažeidimas užfiksuotas techninėmis priemonėmis kompiuterinėmis, pavyzdžiui, vaizdo stebėjimo kameromis, galbūt greičio matuokliais ir taip toliau, pati programa suformuoja nutarimą ir siunčia pažeidėjui. Pažeidėjas iš karto turi galimybę sumokėti kaip nurodymą, tai yra pusę nustatytos minimalios baudos“, – nurodo ministras Eimutis Misiūnas.
Baudų dydžiai: 11-20 km/val. – pirmą kartą nusižengus 6 eurai, pakartotinai - 12 eurų. 21-30 km/val. – atitinkamai 15 ir 30 Eur. 31-40 km/val. – 60 ir 120 Eur. 41-50 km/val. – 85 ir 170 Eur.
Misiūnas spėja, kad įdiegus automatinę baudų išrašymo sistemą, nuo techninio darbo atsilaisvintų daugiau kaip 200 pareigūnų, kurie galėtų dirbti tiesiogiai – užtikrinti visuomenės saugumą.
Tiesa, tai ne vienintelė naujovė, visos automatiškai išrašytos baudos bus pačios mažiausios. Tai reiškia, kad pirmą kartą įsiamžinus greičio matuokliu, būtų skiriama pusė minimalios baudos, o antrą, trečią ar ketvirtą kartą – minimali. Pavyzdžiui, jei leistiną greitį viršysite 25 kilometrais per valandą, net jei tai bus jūsų 5 ar 10 pažeidimas per tą pačia savaitę, vis tiek gausite tokią pačią, mažiausią, 30 eurų baudą.
Ir tai dar nėra galutinis naujos tvarkos variantas, šiuo metu diskutuojama, ar nereikėtų leisti pažeidėjams visada mokėti tik pusę minimalios baudos, jei šie prisipažįsta nusižengę.
Mažesnėmis baudomis tikimasi gerinti jų surinkimą. Mat šiuo metu dažnai lietuvaičiai, sužinoję, kad juos įamžino greičio matuoklis, slapstosi ir gudrauja. VMI duomenimis, šiuo metu lietuviai iš viso yra nesumokėję beveik 36 milijonų eurų už administracinius nusižengimus, didžiąją dalį šios sumos sudaro būtent baudos už Kelių eismo taisyklių pažeidimus.
Tiesa, sostinės vairuotojai neskuba džiaugtis valdžios planais. Dalis kalbintų vilniečių tiki, kad tik didesnės baudos gali padėti sutramdyti kelių erelius.
Jei per dešimt dienų nuo procesinių dokumentų išsiuntimo elektroniniu paštu pažeidėjas baudos nesumokėtų, dokumentų kopija papildomai išsiunčiama ir įprasta tvarka – registruotu laišku.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.