Vasaros pradžioje, Lietuvoje paskelbus karantino pabaigą ir įvairioms Europos Sąjungos (ES) šalims pradėjus pamažu atverinėti sienas, tautiečiai tiesiog atakavo tarptautinių kelionių organizatorius savo užklausomis.
Rimvydas Širvinskas, kai kuriems geriau žinomas Makaliaus vardu, pasakoja, jog birželio ir liepos mėnesiais jo vadovaujama kelionių organizavimo agentūra sulaukdavo tiek daug laiškų, kad net nespėdavo į visus juos atsakyti. Dabar, augant naujų koronaviruso atvejų skaičiui, norinčių išvykti svetur kiek mažiau, tačiau masinių kelionių atšaukimų nepastebima.
„Šiek tiek jaučiasi, kad žmonės baiminasi dėl savo būsimos kelionės, tačiau tokių prašymų atšaukti keliones, kokie buvo pandemijos pradžioje, tikrai nėra. Galbūt kiek pasikeitė įpročiai – žmonės neplanuoja kelionių į priekį, nori išvykti rytoj, poryt arba vėliausiai kitą savaitę“, – apie naujus poilsiautojų poreikius pasakoja R. Širvinskas-Makalius.
Jo nuomone, tam įtakos turi ir tai, kad žmonės per visą epidemijos laikotarpį prisitaikė prie nuolatine realybe tapusios situacijos ir išmoko kiek kitaip planuoti savo keliones, visų pirma pasitikrinant saugumo rodiklius ir tik tuomet atsirenkant norimą kryptį.
Tikisi, jog pavyks išsaugoti tam tikrus regionus
Pastaruoju metu populiariausia buvusi kelionių kryptis, Graikija, šią savaitę jau pasiekė pavojingu laikomą rodiklį – 17,2 atvejų 100 tūkst. žmonių per pastarąsias 14 dienų. Kitos lietuvių pamėgtos kurortinės valstybės, tokios kaip Kroatija, Kipras ir Malta, ribiniu kol kas laikomą 16 atvejų slenkstį peržengė dar seniau.
Iš šių šalių šiomis dienomis grįžtantiems lietuviams nepavyks išvengti privalomos 2 savaičių saviizoliacijos.
Vis dėl to, kelionių organizatoriaus „Novaturas“ komunikacijos vadovė Dovilė Zapkutė pasakoja, jog planuojantis išvykas reikėtų atsižvelgti ne tik į bendrus šalies rodiklius, bet ir į atskirų regionų duomenis, mat kai kuriuose jų sergamumas yra netgi mažesnis nei Lietuvoje.
„Pavyzdžiui, šiandienos susirgimų rodiklis 100 tūkst. žmonių Lietuvoje viršija 9, tuo tarpu Kretos saloje nesiekia 3,31, o Rodo saloje – 4,49. Jei vyriausybė priims atitinkamus sprendimus, atsidarys ir daugiau saugių kelionių krypčių į atskirus regionus“, – sako D. Zapkutė.
Pats daug laiko svetur praleidžiantis R. Širvinkas-Makalius taip pat sutinka su tuo, jog situacija nėra tokia prasta, kokia gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Jis tiki, kad greitu metu reikalavimai kelionėms ES ne griežtės, o kaip tik atvirkščiai – atsiras daugiau laisvės.
„Štai, pavyzdžiui, Ispanija – nors žemyninėje dalyje yra padidėjęs sergamumas, Kanarų ar Balearų salose to visiškai nėra. Galbūt ES mąstys, kaip atskirti tam tikrus regionus arba salas, ir taikyti ribojimus bei saviizoliaciją tik grįžus iš paveiktų regionų, o ne šalių, kaip tai buvo daroma Pandemijos pradžioje su Italija“, – ateities prognozėmis dalinasi keliautojas.
Tokias išimtis, grįžusiems iš skirtingai koronaviruso paveiktų regionų, jau taiko ir artimiausios mūsų kaimynės – Lenkija, Latvija, Estija ir Vokietija.
Lietuvos Vyriausybė ketvirtadienį išplatino pranešimą, jog ateinantį pirmadienį rinksis į neeilinį posėdį ir taip pat spręs dėl galimų pakeitimų Covid-19 labiausiai paveiktų šalių sąrašo sudarymui taikomoms nuostatoms.
Paskutinę dieną – gerokai pigiau
Norintiems pakeliauti pigiau, dabar kaip tik yra pats geriausias metas ieškoti paskutinės minutės pasiūlymų, teigia R. Širvinkas-Makalius. Jis pasakoja, jog dauguma oro linijų per pastaruosius kelis mėnesius į pačias populiariausias kryptis buvo pradėję siūlyti papildomų skrydžių, tad juose likusios paskutinės laisvos vietos gali atsieiti itin pigiai. Taip pat, kai kurie didesni kurortuose įsikūrę viešbučiai net ir vasaros sezono metu taiko rudens ar žiemos sezonų kainas, taip tikėdamiesi pritraukti kuo daugiau turistų.
Jam pritaria ir „Novaturo“ atstovė D. Zapkutė. Štai, pavyzdžiui, į kol kas nepavojingus sergamumo rodiklius turinčius kai kurių šalių regionius visai savaitei išvykti galima vos už kelis šimtus eurų.
„Šiai dienai savaitės trukmės kelionę į Kretą galima įsigyti už 350 eurų. Ši suma prilygsta, o kartais yra ir mažesnė, nei savaitės trukmės atostogos Lietuvos pajūryje, jau nekalbant apie tai, kad dėl sumažėjusių turistų srautų, salos paplūdimiai nėra perpildyti žmonėmis ir yra saugūs“, – tv3.lt tikina pašnekovė.
Pasak jos, didelę įtaką kelionių pasiūlai ir kainoms turės ir kitą savaitę Vyriausybėje priimti sprendimai.
Ramina, kad keliauti saugu
Turistų labiausiai lankomos šalys ir juose turizmo užsiimantys verslininkai yra visiškai pasiruošę užtikrinti kiek įmanomą saugesnį poilsį, teigia tv3.lt kalbinti kelionių organizatoriai. Pasak jų, valstybės yra parengusios išsamius saugumo protokolus, kurių yra itin atidžiai laikomasi, tad, galvojantiems atostogas, baimintis tikrai nėra ko.
R. Širvinkas-Makalius sako viešbučių ir oro linijų pasiruošimą labiausiai turistų pamėgtose šalyse šią vasarą išbandęs ir pats. Kai kuriose jų, viešbučiai ir kitos klientų aptarnavimo įstaigos patys ėmėsi kurti savas saugumo užtikrinimo taisykles, net ir tais atvejais, kai pačioje valstybėje nėra įvesti jokie specifiniai reikalavimai.
„Viešbučių užpildymas nėra šimtaprocentinis, kad būtų daugiau vietos. Vasaros metu pramogas yra bandoma organizuoti lauke, o per pusryčius ar pietus bufetuose maistą į lėkštes deda darbuotojai, o ne patys svečiai, siekiant užtikrinti kuo mažesnį kontaktą. Taip pat visur galima rasti dezinfekcinio skysčio – net ir liftuose“, – apie įvestas naujoves pasakoja pašnekovas.
„Novaturo“ komunikacijos specialistė D. Zapkutė tv3.lt taip pat pamini ne vieną viešbučiuose ir oro uostuose apsaugai nuo viruso taikomą priemonę.
„Viešbučio restoranuose bei baruose tarp staliukų išlaikomas rekomenduojamas saugus atstumas, kad klientai galėtų sėdėti išlaikydami 1,5 m atstumą. Pervežimo iš oro uosto į viešbutį metu keleiviams ir vairuotojui privaloma dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis higienos normų. Šalys reaguoja ir į vykstančius pokyčius, visai neseniai Graikijos vyriausybė paskelbė, kad šalyje barai ir restoranai nedirbs nuo 24 valandos iki 7 valandos ryto. Tam tikrose Graikijos regionuose laikinai nebus vykdomi koncertai ir renginiai. Stiprinama šalies sienų kontrolė, atvykstantys turistai dar oro uoste tikrinami greitaisiais COVID- 19 testais“ – prevencines priemones vardina D. Zapkutė.
Kelionių organizatorių nuomone, norint saugiai keliauti vis dėl to svarbiausias yra pačių poilsiautojų sąmoningumas bei visų rekomenduojamų saugumo bei higienos reikalavimų laikymasis.