Tą jie ketina daryti atsižvelgę į ekspertų rekomendacijas, kad tokių įrenginių naudojimas ugdymo įstaigose neigiamai veikia vaikų dėmesį, daro neigiamą įtaką jų raidai, emocinei ir psichinei sveikatai, socialiniams ryšiams, mokymosi rezultatams ir tarpusavio ryšiams.
Be kita ko, naršymas internete gali tapti depresijos, atminties ir dėmesingumo sutrikimų, smurto bei patyčių priežastimis.
„Abejoju, kad šį rugsėjį jau pavyktų (įvesti draudimą – BNS), nenoriu įsipareigoti, bet manau, kad galėtume pateikti šioje pavasario sesijoje projektą su laipsnišku įsigaliojimu“, – nurodė Seimo vicepirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Ji drauge su frakcijos kolegomis – Liutauru Kazlavicku ir Daiva Ulbinaite – ketvirtadienį šiuo klausimu Seime surengė diskusiją.
Joje dalyvavo ekspertai, suinteresuotos organizacijos, mokyklų, tėvų ir mokinių, ministerijų ir savivaldybių atstovai.
Renginyje aptarta, kaip atsižvelgiant į mokslininkų ir specialistų rekomendacijas turėtų būti ribojamas mobiliųjų telefonų naudojimas mokyklose, kokie sprendimai reikalingi.
Anot R. Morkūnaitės-Mikulėnienės, planuojamame draudime galėtų būti numatytos kelios išlygos.
„Išlyga gali būti, kad telefonai būtų naudojami ugdymo procesui, dalyje mokyklų mokiniai sprendžia įvairius testus telefonuose, nes ne visos mokyklos apsirūpinusios planšetėmis ar kompiuteriais“, – sakė konservatorė.
Telefonus planuojama drausti 1–10 klasių mokiniams.
Abejonės dėl ribojimų gimnazistams
Lietuvos moksleivių sąjungos viceprezidentas Emilis Mikulskis teigė, kad sąjunga pritartų telefonų draudimui ne tik per pamokas, bet ir per pertraukas. Vis dėlto tokiu atveju reikėtų užtikrinti galimybes mokiniams susisiekti su tėvais.
„Dar būtų svarbu numatyti galimybes mokiniams ir tėvams komunikuoti (...) Ar tai (būtų galimybė paskambinti – BNS) iš auklėtojos, raštinės telefono“, – pridūrė E. Mikulskis.
Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas mano, kad toks draudimas pirmiausia turėtų būti nukreiptas į pradinį ugdymą.
„Drąsiau jausčiausi, jeigu išeitų toks imperatyvus rekomendacinis arba griežtas draudimas pradiniame ugdyme. Po to progimnazijos 5–8 klasėse“, – aiškino jis.
Vis dėlto D. Žvirdauskas išreiškė abejonę dėl poreikio riboti telefonus vyresnėse klasėse.
„Stipriai abejočiau dėl gimnazijų sektoriaus“, – sakė Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas.
Reglamentuoti mobiliųjų telefonų naudojimo mokyklose norėtų ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Įvesti šį ribojimą iki 2026 metų pabaigos ji yra numačiusi Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plano projekte.
SAM anksčiau BNS teigė, kad prieš priimant galutinius sprendimus planuojama ištirti skaitmeninių technologijų poveikį vaikų sveikatai. Tą ketinama pavesti padaryti Higienos institutui. Taip pat šį klausimą žadama aptarti su Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovais.
Švietimo ministrė Raminta Popovienė BNS sausį sakė, kad poreikį nacionaliniu mastu reglamentuoti mobiliųjų telefonų naudojimą mokyklose matytų tik esant visuotiniam pageidavimui.
Lygino su prievole segėti saugos diržus automobiliuose
Organizacijos „Skaitmeninės etikos centras“ steigėja Rasa Jauniškienė per diskusiją Seime džiaugėsi, kad telefonų naudojimo problemą matoma politiniu lygiu.
„Šiandien iniciatyvą turime su žodžiu „drausti“, jo tikrai nebijome. Galbūt po 20 metų prisiminę, kas čia buvo, jausimės taip, kaip galvodami apie saugos diržus automobilyje, civilinės atsakomybės draudimą arba prievolę nerūkyti darbo vietoje“, – teigė ji.
Pasak R. Jauniškienės, Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, didžioji dalis patyčių internete sukuriama būtent mokykloje arba mokyklos teritorijoje.
Dalis šalių jau riboja ar planuoja riboti telefonų naudojimąsi mokyklose. Remiantis praėjusių metų rudenį paskelbtais UNESCO duomenimis, daugiau nei 60 šalių įstatymais ar taisyklėmis draudžia naudoti išmaniuosius telefonus klasėse.
Prancūzija dar 2018 metais uždraudė darželiuose, pradinėse ir vidurinėse mokyklose naudoti „mobiliuosius telefonus ar bet kokią kitą elektroninių ryšių įrangą“.
Nuo rudens to nebegalės daryti ir 180 pagrindinių mokyklų mokiniai. Nuo gegužės Latvijoje 1– 5 klasių mokiniai taip pat negalės naudotis mobiliaisiais telefonais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!