„Mes matome, kad mums reikia didinti sveikatos paslaugų prieinamumą savivaldybėse. Buvo priimti labai teigiami ir geri sprendimai pavasarį, bet mes matome, kad pacientai labai nori patekti pas gydytoją, ir tam tikromis aplinkybėmis paslaugų teikimas stringa.
Todėl Vyriausybės posėdyje keisime nutarimą – nebebus nuotolinei konsultacijai teikiamas prioritetas. Tą keisime, žmonės galės patekti į įstaigą greičiau, paprasčiau, tik antrinė ir vėlesnė konsultacija galės vykti nuotoliniu būdu“, – sakė E. Jankevičius.
Pasak ministro, siekiant didinti paslaugų prieinamumą bus peržiūrimos ir kitos rekomendacijos gydymo įstaigoms.
„Bus peržiūrėtos ir kitos rekomendacijos, kur yra nustatytas tam tikras laikas tarp vieno paciento apžiūros ir kito. Tas laikas galėtų būti nustatytas tik tarp karščiuojančių pacientų, o jei nėra kitų simptomų, tas laikas galėtų trumpėti. Tą rengiamės padaryti nedelsiant“, – kalbėjo ministras.
Portalas tv3.lt anksčiau rašė, nors gydymo įstaigos skelbia, kad vis plačiau atveria duris ir atnaujina planines paslaugas, ligoninių atstovai neslepia, kad „įsijungti“ pilnu tempu neleidžia ne tik griežtesni higienos reikalavimai, bet ir darbuotojų atostogos bei registraciją ateičiai koreguojantis galimos antros koronaviruso bangos laukimas.
Nacionalinio vėžio instituto (NVI) poliklinikos vedėjos Rasos Vancevičiūtės-Petkevičienės teigimu, šiuo metu įstaiga sulaukia didelio srauto pacientų, kurie skambina ir nori registruotis konsultacijoms.
Tačiau faktas, kad daugiausiai tą norinčių daryti, yra rudeniui, ir tai kelia naujų įtampų, mat registruodama žmones į priekį įstaiga turinti pasilikti rezervą, jei vėl atėjus šaltajam sezonui išaugtų susirgimų koronavirsu.
Rasa Vancevičiūtė-Petkevičienė tv3.lt pabrėžė, kad eilių klausimą šiuo metu komplikuoja ir atosotogų metas, nes vasarą daug darbuotojų išeina atostogų.
Konsultacijų skaičius išaugo 68 kartus
Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, balandį, palyginus su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, nuotolinių konsultacijų pirminės sveikatos priežiūros įstaigose padaugėjo beveik 68 kartus – nuo 11 tūkst. iki 758 tūkst.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistai džiaugiasi, kad stengiantis efektyviai kovoti su koronaviruso plitimu, Lietuvos gyventojai tapo sąmoningesni ir išvengia nebūtinų apsilankymų gydymo įstaigose.
Nuotolinių konsultacijų su šeimos gydytojais ir kitais pirminės sveikatos priežiūros specialistais ženkliai padaugėjo jau šių metų pradžioje. Pavyzdžiui, 2019 m. vasarį tokių apsilankymų fiksuota 9 tūkst., o 2020 m. vasarį – jau 28,5 tūkst., 2019 m. kovą tokių apsilankymų buvo 9,6 tūkst., o 2020 m. kovą - jau 479 tūkst. Daugiausia nuotolinių apsilankymų buvo 2020 m. balandį – šiemet nuotoliniu būdu konsultuotasi 718 tūkst. kartų, kai tuo pačiu laikotarpiu 2019 m. – 11 tūkst.
Dažniausiai gyventojai naudojosi šeimos gydytojo, vaikų ligų gydytojo ir vidaus ligų gydytojo nuotolinėmis sveikatos priežiūros paslaugomis, taip pat nuotoliniu būdu konsultavosi su šeimos gydytoju.
SAM primena, kad šių metų kovo mėn. buvo pradėtos teikti nuotolinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugos gyventojams. 2020 m. kovo mėn. buvo suteikta daugiau nei 5 tūkst. tokių paslaugų gyventojams, balandžio mėn. šis skaičius jau siekė 40 tūkst. Didžiąją dalį (daugiau nei 33 tūkst.) šių paslaugų sudarė suaugusių psichiatro nuotolinės sveikatos priežiūros konsultacijos.
Spaudos konferenciją galite žiūrėti čia: