• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje koronavirusu užsikrečiant vis daugiau žmonių, iki šiol opi išlieka medicininių kaukių problema. Neradę kaukių vaistinėse ar internetinėse parduotuvėse, žmonės ima jas gamintis patys. Šeimos gydytoja Toma Kundrotė naujienų portalui tv3.lt pasakė, ar iš tiesų namie gamintos kaukės gali padėti apsisaugoti.

Lietuvoje koronavirusu užsikrečiant vis daugiau žmonių, iki šiol opi išlieka medicininių kaukių problema. Neradę kaukių vaistinėse ar internetinėse parduotuvėse, žmonės ima jas gamintis patys. Šeimos gydytoja Toma Kundrotė naujienų portalui tv3.lt pasakė, ar iš tiesų namie gamintos kaukės gali padėti apsisaugoti.

REKLAMA

Niekada negali žinoti ar tu nesergi. Su koronavirusu yra taip, kad dar nesirgdamas, kelias dienas nešioji tą virusą. Arba yra žmonės, kurie serga labai lengvai, praktiškai be simptomų. Realiai, kaukę reikia nešioti, nes negali žinoti, esi užsikrėtęs ar ne“, – sako medikė.

Gydytoja priduria, kad iš tikrųjų virusas yra labai mažytis ir pro visas medicinines ar namie siūtas kaukes jis vis dėlto gali patekti į mūsų organizmą. Kadangi koronavirusas paprastai plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia, kad virusas yra seilių lašeliuose arba garuose, sklindančiuose žmogui kvėpuojant, o kaukės gali juos sulaikyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Įsivaizduokite, kad čiaudint ar kosėjant tie lašeliai nuskrenda apie tris metrus, o užsidėjus kaukę, jų sklidimo laukas sumažėja apie pusę metro. Sakykime, kad tai yra šioks toks stabdymas viruso plitimo ir labai svarbu išlaikyti socialinį atstumą viešose vietose. Nuo užsikrėtimo apsaugos nebent respiratoriai FFP3“, – sako ji.

REKLAMA

Įprastas medicinines kaukes reikėtų keisti po kiekvieno išėjimo į lauką. Grįžus namo reikėtų jas išmesti arba išskalbti aukštoje temperatūroje, jeigu jos yra trikotažinės. Kaukes reikėtų keisti kas dvi valandas ar dažniau, jeigu žmogus yra sergantis.

Ar verta dėvėti pirštines?

T. Kundrotė sako, kad pirštines galima dėvėti viešose vietose, nes ne visi žmonės turi dezinfekantus arba galimybę greitai nusiplauti rankas. Po dėvėjimo pirštines reikėtų kuo skubiau išmesti arba išmirkyti dezinfekciniame skystyje.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu pirštinės dezinfekuojamos, tai kažkiek viruso panaikinama, bet nežinau, kiek namudinė dezinfekcija yra naudinga, kaip gerai ji atliekama. Jeigu pirštines žmonės merkia į dezinfekcinį skystį, tai gerai, bet jeigu tik šiek tiek jas praplauna, neaišku, kiek tai yra veiksminga“, – sako ji.

Gydytoja prasitaria, kad parduotuvėje rekomenduojama užsidėti vienkartines pirštines, nes tai gali apsaugoti nuo užsikrėtimo rizikos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu parduotuvėje žmogus čiupinėja pinigus, vežimėlį ir prekes, o išėjęs iš parduotuvės nusimauna ir išmeta pirštines, tai apsaugo, bet jeigu jis vaikšto po parduotuvę su vienkartinėmis pirštinėmis, liečia jomis veidą, o vėliau sėdasi su jomis už vairo, tai nėra prasmės jų dėtis.

Būtų gerai dezinfekuoti rankas tik išėjus iš parduotuvės. Nes jeigu rankas plausite tik namie, viruso daleles galite paskleisti ant savo automobilio vairo, durų rankenos ir visko, ką dar paliesite“, – nurodo gydytoja ir priduria, kad ant rankų parsinešti virusą tikimybė yra nedidelė, tačiau ji vis dėlto yra.

REKLAMA

Jeigu išėję į lauką nieko neliečiate, rankų dezinfekuoti nebūtina, tačiau kažką palietus reikėtų dezinfekuoti rankas po kiekvieno prilietimo.  

Didžiausia tikimybė užsikrėsti yra kalbant su žmogumi veidas į veidą, nes jam gerklėje turint virusą užtenka tik garsiau nusijuokti, atsikosėti ir virusas jau bus paskleistas.

Paprasti akiniai gali sumažinti riziką virusui patekti į organizmą per akies gleivinę tik tuo atveju, jeigu užsikrėtęs žmogus kosėtų tiesiai į veidą, tačiau tai iš tikrųjų tik minimali apsauga. Akis apsaugo nebent tie akiniai, kurie skirti dulkių nepatekimui į akis ir visiškai prisispaudžia prie veido odos.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai, pastarosiomis dienomis sulaukė didelio srauto gyventojų klausimų apie patalpų valymą ir dezinfekciją. Šiuo pranešimu siekiame atsakyti į gyventojų dažniausiai užduodamus klausimus apie laiptinių valymą. Tiesa, valyti savo laiptinės sausu būdu, pavyzdžiui šluoti, šiuo metu tikrai nerekomenduojama.

Paskelbus karantiną, kaip valyti laiptines?

Laiptinę rekomenduojama plauti įprastu būdu, naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar reikia valyti turėklus?

Taip reikia, nes tai dažnai liečiamas paviršius (nesvarbu ar yra laiptinėje sergančių užkrečiama liga ar ne). Turėklus rekomenduojama valyti bent kartą per dieną drėgno šluostymo būdu naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų). 

Ar laiptinių vėdinimas yra aktualus?

Taip. Rekomenduojama laiptines vėdinti dažnai (mažiausiai 2–3 kartus per dieną), pvz., daryti skersvėjus. 

REKLAMA

Kaip valyti laiptinių langų palanges?

Laiptinių langų palanges rekomenduojama šluostyti drėgnu įprastu būdu, naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų). 

Kaip valyti liftus?

Liftą rekomenduojama valyti įprastu drėgnu būdu, naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų). 

Ar reikia valyti telefonspynes?

Taip. Valyti drėgnu būdu su šluoste (geriau vienkartine) naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų). Po to rekomenduojama telefonspynes dezinfekuoti bent kartą per dieną šluostymo būdu naudojant dezinfekcinius tirpalus (70 proc. alkoholinius dezinfekantus). 

REKLAMA

Ar saugu sausu būdu valyti (šluoti) laiptines?

Nesaugu, nes tokiu būdu yra pakeliamos dulkės ir mikroorganizmai (ligų sukėlėjai: virusai, bakterijos ir kt.) ir juos gali įkvėpti žmogus. 

Jei jūsų laiptinėje gyvena sergantis ar įtariamas sergantis užkrečiamąja liga, kaip dezinfekuoti laiptinę?

Rekomenduojama laiptinę ir turėklus dezinfekuoti alkoholiniu dezinfekantu, kurio koncentracija ne mažesnė nei 70 proc., arba buitiniu balikliu, kuriame chloro koncentracija yra 0,5 proc. Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje užregistruoti 209 839 COVID-19 ligos atvejai, iš kurių  87 108 Europos šalyse. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų