„Net yra minčių visai tai (apgręžimo politiką) įtvirtinti Lietuvos įstatymuose. Europos Teisingumo Teismo išaiškinime apie apgręžimo politikos kvestionavimą nėra, ten yra atvejo analizė, bet tai nėra klausimas, kad tu negali taikyti apgręžimo politikos“, – ketvirtadienį pasienyje su Baltarusija žurnalistams sakė L. Kasčiūnas.
„Tokią mintį turime, ar mes prie jos priartėsime šimtu procentu, aš negaliu pasakyti, nes tam reikia pritarimo, bet tokia mintis yra“, – teigė komiteto vadovas.
Jis tvirtino šią idėją aptaręs su kai kuriais NSGK nariais.
Komitetas ketvirtadienį lankėsi Švenčionių rajone apžiūrėti sienos su Baltarusija statybos. Pernai pradėtą projektą planuojama baigti iki rugsėjo.
„Tai ne šimtaprocentinė garantija, bet 95 proc. garantija. Įsivaizduokit, kad tos (sienos ir pjaunančios vielos) nebūtų. Esminis dalykas yra juos sulaikyt, kad po to pro šituos gražius vartelius juos grąžintume šeimininkui“, – sakė L. Kasčiūnas.
Iš viso nuo praėjusių metų rugpjūčio 3 dienos, kai VSAT vidaus reikalų ministrė Agnės Bilotaitės įsakymu įgijo teisę apgręžti neteisėtus migrantus, jų iš Baltarusijos į Lietuvą neįleista daugiau nei 11 tūkstančių.
Kai kurie kritikai sako, kad šiuos veiksmus galima laikyti išstūmimais, kurie pažeidžia tarptautinę teisę. Pareigūnai tvirtina, kad migrantus jie ne išstumia, o neįleidžia į Lietuvos teritoriją.
Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ Fundamentalių teisių biuras yra sukritikavęs Lietuvą dėl pasieniečių taikomo kolektyvinio migrantų atstūmimo.
Anot biuro, tokia praktika prieštarauja tarptautinei teisei ir Europos žmogaus teisių konvencijai, o galimybės pateikti prieglobsčio prašymą oficialiame pasienio kontrolės punkte realiai neveikia.
Praėjusiais metais iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų. Prieš metus kilusį migrantų iš Baltarusijos antplūdį Lietuva vadina Minsko režimo hibridine ataka ir kaltina jį neteisėtos migracijos organizavimu.
Prasidėjus migrantų antplūdžiui Lietuva pernai ėmėsi statyti sieną pasienyje su Baltarusija. Kaip trečiadienį pranešė projektą vykdanti bendrovė „Epso-G“, rangovams pasienyje liko įrengti maždaug tris kilometrus pjaunančios vielos ir maždaug 40 kilometrų tvoros segmentų.
Sienos su Baltarusija statybą „Epso-G“ turi baigti iki šių metų rugsėjo 1 dienos. Bendras fizinio barjero ilgis yra maždaug 500 kilometrų.
Visas Lietuvos sienos su Baltarusija ilgis yra 679 kilometrai, daugiau nei 100 kilometrų jos eina upių ir ežerų krantais.