„Laisvės partijai noriu pasakyti labai paprastą dalyką – ginsime visus Lietuvos piliečius, nepaisant jų pažiūrų. Man kiekvienas pilietis, nesvarbu, myli mane, gerbia ar nekenčia, yra vienodai brangus. Ginsime ir Laisvės partiją, ir Laisvės partijos rinkėjus – tą pažadu ir tikiu, kad taip pat vadovautųsi ir Laisvės partija“, – žurnalistams Seime antradienį kalbėjo L. Kasčiūnas.
Pirmadienį po koalicinės tarybos posėdžio Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė neslėpė, kad frakcijai kelia nerimą realiausio kandidato į krašto apsaugos ministro postą L. Kasčiūno pažiūros, dažnai besiskiriančios nuo bendrų valdančiosios koalicijos pozicijų.
T. V. Raskevičius nepalaiko L. Kasčiūno kandidatūros
„Laisvietis“ Tomas Vytautas Raskevičius sako, kad ministro skyrimas yra konstitucinė premjerės ir prezidento prerogatyva, tačiau parlamentaras leidžia suprasti, jog jis pats L. Kasčiūno kandidatūros nepalaiko.
„Tai, kad ponas Kasčiūnas 2018 m. kvietė į Lietuvą atvykti „Alternatyvos Vokietijai“ partiją, kuri dar šią dieną nėra suformulavusi savo požiūrio į Rusijos agresiją Ukrainoje – tai man viską pasako apie šio asmens kandidatūros tinkamumą“, – žurnalistams Seime kalbėjo T. V. Raskevičius.
„Laisvietis“ kritikuoja ir L. Kasčiūno poziciją žmogaus teisių klausimais.
„Pono Kasčiūno pozicija žmogaus teisių klausimu yra žinoma. O nacionalinio saugumo užtikrinimas yra ir tos pačios vertybinės ir kultūrinės erdvės Lietuvoje puoselėjimas, tai nelabai suprantu, kokia bendra ideologiška pozicija būtų kalbantis su tais pačiais Vokietijos partneriais“, – aiškino Žmogaus teisių komiteto pirmininkas.
Antradienį premjerė Ingrida Šimonytė prezidentui Gitanui Nausėdai pateikė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko L. Kasčiūno kandidatūrą.
ELTA primena, kad L. Kasčiūnas yra sulaukęs kritikos dėl nevienareikšmiškai vertinamos savo biografijos – praeities Lietuvos nacionaldemokratų partijoje, sprendimų į Lietuvą pakviesti Vokietijos ultradešiniųjų partijos „Alternatyva Vokietijai“ parlamentarus.
Žinia apie netikėtą esamo krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko atsistatydinimą pasirodė penktadienį. A. Anušauskui nei patvirtinant, nei paneigiant socialiniuose tinkluose pasklidusių kalbų apie atsistatydinimą, Vyriausybės spaudos tarnyba penktadienio vakare patvirtino, kad premjerė I. Šimonytė gavo A. Anušausko prašymą trauktis iš Ministrų kabineto.
Netrukus po šios žinios, šeštadienio rytą A. Anušauskas susitiko su prezidentu G. Nausėda ir pateikė daugiau detalių apie savo sprendimą trauktis. Politikas pripažino iš premjerės sulaukęs netikėto pasiūlymo užleisti krašto apsaugos ministro pareigas kitam politikui, o pačiam užimti jo, komiteto pirmininko vietą Seime. A. Anušauskas tikino, kad atsisakė tokios rokiruotės.
Šeštadienio rytą daugiau informacijos apie pokyčius Vyriausybėje pateikė ir ministrė pirmininkė. Pasak jos, A. Anušausko atsistatydinimas yra susijęs su lūkesčiu per likusią Vyriausybės kadenciją padaryti „dar daugiau ir greičiau“.
Vienu iš realiausių kandidatų pakeisti A. Anušauską tiek premjerė, tiek prezidentas įvardija Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininką L. Kasčiūną. Šis tikino esąs pasirengęs tapti ministru, jeigu tik sulauks tokio pasiūlymo.