Ne visi žmonės gali pasigirti kokybišku miegu. Kol vieni kietai ilsisi visą naktį, kiti nuolat prabunda ir niekaip negali sudėti bluosto.
„Nuo miego sutrikimų kenčia maždaug apie 20 procentų Lietuvos gyventojų. Moterys skundžiasi miego sutrikimais truputį dažniau negu vyrai, tačiau bet kuriuo atveju, tai yra tikrai didelis skaičius“, - nerimą keliančią statistiką praneša gydytoja psichiatrė Ramunė Mazaliauskienė.
Miego sutrikimų būna įvairiausių, nuo nuolatinio prabudimo naktimis iki visiškos nemigos. Tarptautinės miego dienos proga gydytojai dalinasi patarimais, kaip nesikankinti, ir aiškina, kad pirmiausia reikia pasirūpinti tinkama miego aplinka.
„Reikėtų prieš miegą, pora valandų jau nebūti apšviesti mėlynos šviesos, persukti tą ekraną į kitą spalvą, ten kokią gelsvą. Ir taip pat reikėtų tam tikrą temperatūra. Rekomenduojama temperatūra 18 laipsnių“, - rekomenduoja vaikų neurologė Rūta Praninskienė.
Medikai siūlo ikimokyklinio amžiaus vaikams naktį miegoti nuo 7 iki 8 valandų, o vyresniems ir suaugusiems rekomenduoja ilsėtis 7 valandas. Tiesa, gydytojai atkreipia dėmesį, kad miego kokybę vis dažniau sugadina išmanieji įrenginiai. Beje, likus porai valandų prieš gulantis reikėtų nesinaudoti nei telefonais, nei planšetėmis ar kompiuteriais, o geriausia iš viso miegamajame jų neturėti.
„Šitie prietaisai nulemia tai, kad ta užmigimo pradžia nusitęsia, nes vis tiek nerimauji, gal gauni kažkokią žinutę, norisi ją vėl pažiūrėti, miegas trumpėja užmigimo sąskaita“, - tikina vaikų neurologė R.Praninskienė.
Jei trūksta miego, ne tik išsivysto miego budrumo sutrikimai, bet ir rimtesnės ligos.
„Pagal miego sutrikimus, mes galime nuspėti, kad jam yra išsivysčiusi depresija. Depresijos metu miego sutrikimai dažniausiai pasireiškia tuo, kad žmogus prabunda labai anksti ryte, gerokai anksčiau nei įprastinį kėlimosi laiką ir dažnai tas prabudimas būna pakankamai nemalonus“, - ženklus vardija gydytoja psichiatrė R. Mazaliauskienė.
„Ta rizika susirgti cukriniu diabetu, turėti viršsvorį ir daug su kitomis įvairiomis ligomis jau suaugusiame amžiuje. Yra ir insultų tikimybė ir širdies kraujagyslių ligų tikimybė“, - antrina ir neurologė R.Praninskienė.
Tiesa, kalbinti sostinės gyventojai atviri - jie miegoti eina ir su radiju imtuvu, ir su išmanosiomis technologijomis.
Gydytojai priduria, kad pirma nakties dalis žmogaus organizmui svarbiausia, todėl pataria eiti miegoti suaugusiems iki 24-os, o vaikams iki 22-os valandos.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.