Prezidentė Dalia Grybauskaitė viešai pareiškė, jog stengsis, kad Lietuvoje valdžia neatitektų oligarchams ir kriminaliniams nusikaltėliams. Bet, tiesą pasakius, pas mus, jei kas ir gali turėti triuškinančią ekonominę, o su ja ir politinę įtaką, tai užsienio kapitalo korporacijos ir užsienio bankai. Arba užsieniečiai milijardieriai, užsiimantys Lietuvos visuomenės griovimu, vadinamąja filantropija. Vis dėlto, kas daro didžiausią įtaką Lietuvai? Apie tai prie ŽALGIRIO NACIONALINIO PASIPRIEŠINIMO JUDĖJIMO apskritojo stalo diskutavo Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas PAULAUSKAS, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas ARLAUSKAS, socialinių mokslų daktarė Jolanta SOLNYŠKINIENĖ, ekonomistas, Lietuvos Respublikos Seimo narys profesorius Povilas GYLYS, informuoja „Respublika“. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.
P. GYLYS: „Lengviausia yra mulkinti prastai susivokiančius žmones, skandalais uždengiant rimtus dalykus arba leidžiant vyrauti pramogų industrijai. O rimtam diskursui nėra vietos.“ – „Manau, yra rimtų požymių, kad šią valstybę valdo ne tiek tie žmonės, kurie išrinkti, užima atsakingus postus, kiek žmonės, kurie stovi už scenos ir valdo viešąją opiniją.“
J. SOLNYŠKINIENĖ: „Bandymas pažaboti savivalę bankų sektoriuje patyrė visišką fiasko. Prisiminkime bankų paslaugų įkainius, kuriuos bandyta sureguliuoti. Ta istorija labai nešvari.“ – „Šiandien turėtume kalbėti apie kitus dalyvius, kitokią įtaką, kuri daug realesnė ir svaresnė, nei apie tuos menamus nacionalinius oligarchus, kurie, žinoma, taip pat daro įtaką.“
R. PAULAUSKAS: „Prezidentė siūlė koaliciją: socialdemokratai plius konservatoriai. Kaip gali į kairę ir į dešinę einantys žmonės eiti kartu? Ar galima iš karto eiti į kairę ir į dešinę? O prezidentei atrodo, kad galima. Bet tokiu atveju tu stovi vietoje. Tai ir vyksta Lietuvoje dvidešimt metų.“ – „Ar gerai, kad šiandien iš Europos Sąjungos ateina visiškas mūsų aplinkos griovimas? Kalbu apie įstatymus, kurie ardo šeimas, nusistovėjusius santykius tarp vyro ir moters. Mums patinka vadinti tėvas Nr.1 ir Nr.2? Daugumai lietuvių nepatinka tie dalykai. Bet kažkodėl mes ir toliau brendame tolyn į šį liūną.“
D. ARLAUSKAS: „Prisiminkime neseną faktą, kad du didieji skandinavų bankai buvo apkaltinti dėl kartelinio susitarimo. Man labai įdomu, ar visa ši istorija nebus paskandinta. Didelių skandinavų bankų įtaka, manau, yra labai didelė. Sakyčiau, galima juos priskirti prie tam tikros oligarchijos formos. Ir nesvarbu, kad jie neturi televizijos ar laikraščio akcijų.“ – „Dar galiu pateikti daug tokių pavyzdžių, kur ta oligarchija pasireiškia. Nes mūsų žiniasklaida labai prispausta, ji ant išgyvenimo ribos. Ir turbūt kažkam labai naudinga, kad ji būtų silpna. Ir čia yra problema. Jeigu mes sustiprinsime žiniasklaidos įtaką, savarankiškumą, nepriklausomybę, tada mes galėsim pasipriešinti. O kol taip yra, mūsų šansai maži.“ – RESPUBLIKA