Jei nedraudėte savo automobilio kasko draudimu, jūs vis tiek turite galimybę gauti kompensaciją, jei duobėtoje gatvėje apgadinote savo automobilį – pretenziją reikėtų rašyti miesto savivaldybei.
Kasmet po žiemos keliuose atsiveria vis daugiau duobių, kurias vairuotojai keiksnoja, tačiau mažai kas žino, kad įlėkę į duobę ir apgadinę automobilį vairuotojai gali reikalauti žalos atlyginimo.
Draudėjai pradeda skaičiuoti nuostolius
Vienoje iš Lietuvos draudimo bendrovių per šią savaitę buvo užregistruota keliasdešimt kasko draudimo klientų pranešimų apie žalas, patirtas įvažiavus į duobę didžiųjų miestų keliuose. Dabar tokio pobūdžio žalų skaičius ženkliai ūgtelėjo – vasario 28 dieną per porą valandų jau buvo užregistruota dešimt pranešimų.
Pasak draudimo bendrovės žalų administravimo skyriaus vadovo Nerijaus Giedraičio, daugiausiai pranešimų apie vairuotojų patirtas žalas dėl duobių kelyje sulaukiama didžiuosiuose miestuose, tarp kurių yra ir Šiauliai. Anot draudikų, įvažiavus į duobę dažniausiai nukenčia padangos, ratlankiai ir pakabos elementai. Toks pasivažinėjimas po duobes gali kainuoti nuo penkiasdešimties iki dešimties tūkstančių litų. „Pavyzdžiui, dešimt tūkstančių litų esame išmokėję klientui, kuriam neaplenkus duobės teko keisti dvi padangas, ratlankius ir atlikti pakabos remontą“, – pasakoja N. Giedraitis.
Teisybės visada reikia ieškoti
Draudimo bendrovės atstovai teigia, kad pernai buvo žymiai mažiau dėl duobių nukentėjusių vairuotojų, tačiau kasmet jų prognozuojama daugiau, nes situacija Lietuvos keliuose prastėja – gatvėse po vandeniu pasislėpusių duobių daugėja, kai kurios dar nuo praėjusių metų liko nesutvarkytos ir didėja.
Pasak draudikų, apsidraudusieji kasko draudimu gali būti ramūs, nes, nepavykus išvengti duobės ir apgadinus automobilį, jiems nuostolius padengs draudimo bendrovė.
„Nukentėjus kelyje dėl duobių pirmiausia rekomenduojama išsikviesti policiją, kad ji užregistruotų įvykį. Turint kasko draudimą, įvykis yra registruojamas, defektuojamas, įvertinamas ir tada apmokama nustatyta žalos suma. Nedrausto automobilio vairuotojas gali kviesti policijos pareigūną įvertinti situaciją, taip pat kviesti nepriklausomą vertintoją ir jau suremontavus automobilį galima kreiptis į kelius prižiūrinčią įstaigą – pateikti pretenziją“, – pasakoja N. Giedraitis.
Pasak N. Giedraičio, labai svarbu, kad net ir neturintys kasko draudimo išsikviestų policiją. „Jeigu būtų nustatyta, kad žala kilo ne dėl vairuotojo kaltės, vairuotojas su jo nekaltumą įrodančiu dokumentu įgytų teisę dėl patirtų nuostolių atlyginimo kreiptis į kelius prižiūrinčią bendrovę arba į Savivaldybę. Juk ne visi žino, kad iš viso gali dėl tokių įvykių kažkur kreiptis.
Draudikai žino, iš ko atgauti pinigus
Pasak draudimo bendrovių atstovų, jeigu nustatomas faktas, kad automobiliui žala padaryta ne dėl vairuotojo kaltės, o dėl duobių, vėliau už kelio priežiūrą atsakingai įstaigai pateikiama pretenzija ir prašoma atlyginti nuostolius, kadangi ji nepasirūpino, kad kelio defektas būtų laiku pašalintas ir neinformavo vairuotojų įspėjamaisiais kelio ženklais apie kelyje susidariusias kliūtis – duobes.
N. Giedraičio teigimu, kiek pretenzijų dėl duobių keliuose buvo pateikta kelius administruojančioms bendrovėms, statistika nėra vedama, tačiau paprastai regreso procesas užtrunka.
Pataria nenuleisti rankų
Šiauliuose draudimo ekspertu dirbantis Rimantas Skriausteris teigia, kad, palyginti su Vilniaus ir Kauno keliais, mūsų mieste užfiksuota gana mažai tokių draudiminių įvykių. Pasak R. Skriausterio, Šiauliuose užfiksuoti vos keli tokie įvykiai, tačiau pavasaris dar tik prasidėjo ir nusiskundusių dėl prastų gatvių dar atsiras.
„Svarbiausia vairuotojams nenuleisti rankų ir, jeigu jie nėra apdraudę automobilio kasko draudimu, teisybės ieškoti pas tuos, kurie atsako už kelių kokybę. Kaip draudimo bendrovės išsireikalauja pinigus iš kelius prižiūrinčiųjų, taip ir kiekvienas žmogus gali padaryti“, – tikina R. Skriausteris.
Vedėjas atvirumu nesublizgėjo
Šiaulių miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Arūnas Adomaitis, paklaustas apie tai, kas Šiaulių vairuotojams, apgadinusiems mašiną duobėtoje gatvėje, turėtų atlyginti žalą, atvirumu nesublizgėjo. Žurnalistei pasirodė, kad šia tema valdininkas kažkodėl iš viso nelabai nori kalbėti.
„Mes turime pasamdę įmonę, kuri ir yra atsakinga už kelių priežiūrą, remontą. Pastebėjus duobėtą kelią vyksta apžiūra, įtakos turi kelio kategorija ir, jei reikia, imamasi tam tikrų priemonių“, – abstrakčiai kalbėjo A. Adomaitis, o įmonės pavadinimo iš viso nepaminėjo, nors tai nėra jokia paslaptis.
Vis dėlto A. Adomaitis pripažino, kad žmonės yra kreipęsi dėl tokių įvykių, tačiau leido suprasti, jog šiauliečiai kreipiasi retai, nes nesitiki, kad kas nors jiems gali atlyginti patirtus nuostolius. Kalbantis su valdininku susidarė nuomonė, kad jis nenori tiesiai šviesiai žmonėms pasakyti, į ką kreiptis dėl žalos atlyginimo. Vedėjas ėmė aiškinti iš viso nežinąs, kas nukentėjusiems vairuotojams privalo atlyginti patirtą žalą.
Kol kas pinigų prašo tik draudikai
Skambiname Šiaulių miesto savivaldybės atstovei spaudai Jūratei Rauduvienei, kuri, panašu, apie kelius žino daugiau nei Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas A. Adomaitis. J. Rauduvienė teigė, kad nutikus nelaimei kelyje ne dėl vairuotojo kaltės žmogus turėtų Savivaldybei surašyti pretenziją, tada bus nagrinėjama konkreti situacija. Gali būti, kad žalos atlyginimo vairuotojas bus nukreiptas ieškoti į kelius prižiūrinčią įmonę. „Dabar kelius prižiūri bendrovė „Specializuotas transportas“, tačiau nuo balandžio mėnesio gatves prižiūrės kita įmonė“, – paaiškino J. Rauduvienė.
Pasak atstovės spaudai, šiuo metu į Savivaldybę dėl duobėtose gatvėse apgadintų automobilių jau kreipėsi dvi draudimo kompanijos. „Savivaldybė vieną bylą laimėjo, o kitos baigtis dar neaiški, nes yra nagrinėjama. Abi bylos pradėtos dėl duobių, esančių Šiaulių miesto gatvėse“, – kalbėjo J. Rauduvienė.
Į Savivaldybę kol kas kreipiasi tik draudimo kompanijos, tačiau tai gali padaryti ir bet kuris vairuotojas, kuris turi įrodymų, kad avarija įvyko dėl kelyje esančių neužlopytų duobių.
Lina ABROMAVIČIENĖ