„Viena aplinkybė galėtų pakeisti. Jeigu Seimo dauguma paprašytų manęs to nedaryti. Aš antradienį kreipsiuosi į Vyriausiąją rinkimų komisiją su pareiškimu. Jie turi laiko iki antradienio.
Visi suprantame, kad to nebus. Niekas neprašys ir iš pradžių džiūgaus, o po to pradės gailėtis“, – Seime teigė R. Karbauskis.
Vietoje R. Karbauskio frakcijos seniūne išrinkta Aušrinė Norkienė. R. Karbauskis vylėsi, kad Seimas vėl grįš prie Seimo primininko pavaduotojų klausimo ir vėl pasiūlys balsuoti už A. Norkienės kandidatūrą.
„Frakcijos vadove išrinkta A. Norkienė, aš labai tikėčiausi, kad Seimo dauguma turės nors truputį sąžinės ir grįš prie pirminio pasiūlymo dėl Seimo pirmininko pavaduotojų, ja vėlgi būtų siūloma A. Norkienė, kadangi argumentų prieš ją nebuvo pasakyta jokių, išskyrus, kad siūlau aš“, – kalbėjo valstiečių lyderis.
„Čia yra politinės kultūros dugnas ir jį pasiekė mūsų oponentai, kurie turi septyniasdešimt kelis balsus“, – sakė R. Karbauskis.
Atsisako mandato, nes protestuoja prieš naujosios valdžios veiksmus
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas R. Karbauskis atsisako Seimo nario mandato, protestuodamas prieš naujosios valdžios veiksmus skirstant pozicijas parlamente.
Anot valstiečių, tokį sprendimą jis ir didžiausia opozicijos frakcija priėmė „nepritardami ir protestuodami prieš Seimo vadovybės ir Seimo daugumos veiksmus, kuriais eliminuojama didžiausia opozicinė frakcija iš Seimo vadovybės“.
„Po to, kai mes padarėme pareiškimą, man teko šnekėti su Seimo pirmininke, teko šnekėti su kitų partijų, frakcijų lyderiais, kurie pradėjo sakyti, kad mes suklydome, taisomės, atšaukiame savo pataisas.
Tai mūsų pasakymas buvo aiškus – arba mes grįžtam į pradžią, arba iš viso nesišnekame. Iš demokratijos, iš tų šimtų tūkstančių žmonių, kurie balsavo už valstiečių ir žaliųjų sąjungą yra atvirai pasityčiota ir mes su tuo nesitaikstysime“, – teigia valstiečiai.
Pasak R. Karbauskio, jei valdžia toliau stums į šoną valstiečių frakciją, tai jų kitas žingsnis „informuoti visas ES valstybes apie tai, kas mūsų Seime darosi“.
„Visos problemos susiveda į mane kaip į žmogų“
R. Karbauskis teigė, kad jis ne kartą girdėjęs, jog visos problemos kyla dėl jo ir valdantieji kerštauja būtent jam, todėl nusprendė pasitraukti.
„Girdėjau, kad visos problemos susiveda į mane kaip į žmogų. Kad kerštas pirmiausia yra man, o frakcija čia yra ne prie ko.
Šie žmonės labai klysta, nes mes esame komanda, didelė komanda. Mus bandė suskaldyti praėjusius ketverius metus 0- nepavyko. Ir dabar tas, aišku, nepavyktų. Opozicijai pavyko skaldyti per įvairius postų pasiūlymus.
Šiandien gavosi taip, kad postus turi frakcijos, kurios turi 10 ar 12 Seimo narių, o frakcija, kuri turi 50 Seimo narių turi tris Seimo pirmininko pavaduotojus, o frakcija, kuri turi 3č Seimo narius – neturi nieko“, – sakė R. Karbauskis.
Pasakė, ką darys toliau
Pasak R. Karbauskio, jie turės šešėlinę Vyriausybę ir bus pasirengę perimti valstybės vairą, jeigu naujoji valdžia griūtų. Taip pat R. Karbauskis ketina ruoštis artėjantiems savivaldos rinkimams.
„Aš politikoje lieku ir būsiu dar aktyvesnis nei iki šiolei, nes turėsiu daug instrumentų. Būdamas Seime aš buvau labiau supančiotas nei tuo metu, kai nebūsiu Seime.
Viena iš mano pareigų tai bus suformuoti tą šešėlinę Vyriausybę kaip valstiečių ir žaliųjų partijos pirmininkui. Aš tą pavedimą jau esu davęs Sauliui Skverneliui ir manau, kad gruodžio mėnesį turėsime.
Aš esu vienas didžiausių Lietuvos mokesčių mokėtojų, asmeniškai su manimi siejamas verslas. Lygia taip pat aš esu ūkininkas, mecenatas ir t.t.
Dabar mano sprendimas man atriša rankas ir aš atsistoju į gretą mokesčių mokėtojų, į jūsų gretą. Galėsiu sakyti tai, ką matau jau be politinio konteksto“, – sakė R. Karbauskis.
Seimas atmetė Norkienės kandidatūrą, o visi kiti tiko
Seimas šią savaitę tvirtindamas parlamento vadovo pavaduotojus atmetė valstiečių pasiūlytos A. Norkienės kandidatūrą. Visi kiti pasiūlyti vicepirmininkai, tiek nuo valdančiųjų, tiek nuo opozicijos, buvo patvirtinti.
Atmetus A. Norkienės kandidatūrą, Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen pateikė opozicinių socialdemokratų atstovą Julių Sabatauską. O per pirmąjį posėdį buvo išrinktas vicepirmininkas nuo opozicijos, darbiečių atstovas Andrius Mazuronis.
Be savo atstovo Seimo vadovybėje likę valstiečiai žada kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl to, kad didelė politinė grupė atsidūrė blogesnėje padėtyje nei maža grupė.
Tarp opozicinių frakcijų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga turi 32 atstovus parlamente, Socialdemokratų partija – 12, Darbo partija – dešimt.
R. Karbauskis į Seimą išrinktas su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašu. Pirma po brūkšnio partijos rinkimų sąraše yra buvusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.
R. Karbauskis buvo 1996–2000, 2000–2004 metų ir 2016–2020 metų Seimo kadencijų parlamentaru.