• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karo prieš Gruziją grėsmės fone rugpjūčio pradžioje buvę sovietų agresijos Afganistane dalyviai Vilniuje aiškino, koks beprasmis noras „primesti“ kitoms valstybėms savo gyvenimo būdą. Apie tai – šios dienos „Lietuvos žiniose“ (LŽ).

REKLAMA
REKLAMA

Vadovybė ilsisi

Nors Lietuvos politikai, paakinti Rusijos agresijos prieš Gruziją, vis garsiau kalba, kokia trapi mūsų nepriklausomybė, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas V.Tutkus, jo adjutantas Eduardas Baranovskis ir atstovas spaudai Ričardas Uzelka buvo ir yra išėję atostogų. Pačiame karinio konflikto tarp Gruzijos ir Rusijos įkarštyje. Lietuvos kariuomenės vadovybė apskritai yra beveik nepasiekiama. Vakar iki pietų telefono ragelių nekėlė sausumos pajėgų vadas brigados generolas Vytautas Jonas Žukas, Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Algis Vaičeliūnas. Suprantama, kad prie telefono aparatų nebūtinai turi budėti patys generolai, tačiau jų nekėlė ir joks šių kariuomenės vadų adjutantas ar padėjėjas.

REKLAMA

Tad LŽ klausimai, ar derėtų NATO šalies generolui ir kariuomenės vadui dalyvauti sovietų agresijos Afganistane veteranų mitinguose, į kuriuos susirenka ir dviprasmiškas kalbas rėžia abejotinos reputacijos asmenys, ar gali kariuomenės vadovybė ilsėtis, kai yra puolamas strateginis partneris, skirti generolui V.Tutkui, liko be atsakymų.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto vakar po pietų po keliolikos pakartotinių skambučių pavyko išsiaiškinti, kad V.Tutkų pavaduoja Gynybos štabo viršininkas flotilės admirolas Kęstutis Macijauskas. Tačiau jo padėjėja pranešė, kad admirolas labai užsiėmęs ir negalės kalbėtis. LŽ buvo pasiūlyta kreiptis į Viešųjų ryšių departamento direktorę Rūtą Putnikienę. Ši paaiškino, kad nors yra atostogų metas ir daug kas atostogauja, Lietuvos kariuomenė „nėra atsipalaidavusi ir padėtį kontroliuoja“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokia dar demokratija?

Ši istorija turi savotišką priešistorę. Rugpjūčio 1 d., jau prasidėjus Rusijos provokacijoms prieš nepriklausomą Gruziją, Vilniuje, buvusiame okupacinės kariuomenės kariniame miestelyje, prie paminklo žuvusiesiems Afganistano kare, buvo galima pamatyti žmonių, dėvinčių ir Lietuvos, ir sovietų karines uniformas. NATO ir sovietų armijos sąjunga? Savas renginyje jautėsi ir gana retai viešumoje pastaruoju metu matomas prieštaringos reputacijos verslininkas, sovietų armijos atsargos majoras Jurijus Borisovas.

REKLAMA

Lietuvoje pirmą kartą viešintis Rusijos visuomeninių susivienijimų sąjungos visuomeninio karių veteranų komiteto pirmininkas, buvęs Ingušijos prezidentas Ruslanas Auševas kritikavo Vakarus ir Lietuvos sąjungininkes Jungtines Amerikos Valstijas, teigė, kad afganistaniečiams negalima primesti politinės santvarkos.

“Koalicijos pajėgos sako, kad nori sukurti demokratiją Afganistane. Mes norėjome sukurti socializmą. Bet kodėl turime mokyti afganistaniečius, ar jiems kurti demokratiją, ar socializmą? Reikia palikti juos ramybėje, - sakė R.Auševas. - Kai aš ten buvau, žmonės gyveno urvuose. Kokia demokratija, kai žmogus nėra matęs nei elektros, nei dujų? Mes irgi bandėme jiems primesti sovietinį gyvenimo būdą - pionierių būriai, komjaunimo organizacijos, kolūkiai. Ko tik ten nelipdėme, tvirtindami, kad taip geriau gyventi.“ Anot R.Auševo, patys Afganistano žmonės, vadovaudamiesi savo papročiais, tradicijomis, turi nuspręsti, kaip jiems gyventi. „O mes visą laiką juos norime mokyti“, - teigė svečias.

REKLAMA

Mitinge dalyvavęs R.Auševo kovų draugas, buvęs sovietų, o dabar Lietuvos ir NATO generolas V.Tutkus vis dėlto teigė, kad tarptautinė misija Afganistane reikalinga. „Tie patys kalnai, tie patys kaimai, tie patys žmonės, bet smarkiai skiriasi karo pobūdis, - buvusios ir dabartinės karo operacijų skirtumus vardijo vadas. - Dažnai lankausi Afganistane, beveik kiekvieną karių rotaciją aplankau. Skiriasi požiūris į žmogų ir į patį Afganistaną. Tais laikais buvo siekiama užkariauti Afganistaną ginklu, to, beje, niekam nepavyko padaryti, mūsų veiklos pobūdis - kitoks. Lietuva turi provincijos atkūrimo grupę Gore ir specialiąsias pajėgas Kandahare. Negaliu pasakyti, kad labai viskas lengva, tačiau dabar darosi saugiau.

Rimantas VARNAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų