Nauja afera ryškėja Dausiškių kapinių istorijoje. Biudžeto pinigais rankas pasišildė ne tik miesto mero Genadijaus Mikšio artimieji. Dabar aiškėja, jog Savivaldybė galėjo iššvaistyti iki milijono litų nereikalingiems sklypams pirkti.
Panaikino detalųjį planą
Šiaulių apygardos administracinis teismas panaikino Dausiškių kapinių detalųjį planą. Planas panaikintas dėl formalios priežasties. Pasirodo, kapinėms galima skirti tik iki 40 hektarų žemės, o Dausiškių kapinėms atmatuota daugiau – 43 hektarai.
Detalųjį planą teismui apskundė nepatenkinti gretimų sklypų savininkai, iš kurių žemė nebuvo išpirkta.
Tačiau teismo sprendimas atskleidė pažeidimą, kurio neįžvelgė Šiaulių apygardos prokuratūra.
Savivaldybė permokėjo
Paaiškėjo, kad kapinės Šiaulių savivaldybei galėjo kainuoti žymiai pigiau. Iš viso už 43 hektarus privatiems asmenims miesto valdžia paklojo apie devynis milijonus litų. Tačiau miestui kapinės kainuos dar brangiau, kadangi pinigai – skolinti iš banko, todėl teks mokėti ir palūkanas.
Kadangi kol kas nėra aišku, kurios teritorijos Savivaldybei visiškai nereikėjo, o sklypai įvertinti nevienodai, nuostolius galima skaičiuoti tik apytiksliai. Apytiksliai skaičiuojant suma gali siekti iki milijono litų.
Meras tildė ir blaškėsi
Apie naujai kilusią problemą Šiaulių miesto tarybos posėdžio metu prabilo Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Arūnas Adomaitis. Jo žodžiais, nuspręsta teismo sprendimo nebeskųsti, kadangi byla gali užtrukti iki metų. O būtent metams ir liko vietų senosiose miesto kapinėse. Taigi, norima sutaupyti laiko ir parengti naują detalųjį planą. Tai užtruktų iki trijų mėnesių.
Tačiau susirinkusius į posėdį politikus gerokai nustebino miesto mero G. Mikšio elgesys. Jis be skrupulų užtildė Miesto infrastruktūros skyriaus vedėją. Tad ne vienam susidarė įspūdis, kad teismo sprendimas gali būti skundžiamas.
Mero paaiškinimo gauti nepavyko. Susidarė įspūdis, kad po Tarybos salę iš vieno galo į kitą besiblaškąs meras bando išvengti kontakto su žurnalistais. Ir vos tik „Šiaulių naujienų“ žurnalistą užšnekino Tarybos narė, meras stumdydamas kėdes nėrė lauk iš salės.
Siūloma užsiimti prokurorams
Po posėdžio salėje pasilikę Tarybos nariai karštai aptarinėjo žinią. Vienas kito klausinėjosi, kurioje vietoje – mero uošvių žemė. Svarstyta, ar uošvių žemė nepatenka į tuos nereikalingus tris hektarus.
„Šiaulių naujienų“ šaltinių teigimu, mero G. Mikšio uošvių žemė galėjo ir nepatekti į kapinių teritoriją, tačiau kapinių ribos buvo „koreguojamos“. Kaip jau skelbta, miesto vadovo artimiesiems iš valstybės biudžeto buvo atseikėta bemaž milijonas litų.
Kadangi meras G. Mikšys pats aktyviai dalyvavo tvarkant kapinių reikalus, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija konstatavo, kad miesto vadovas supainiojo viešuosius ir privačius interesus. Šis sprendimas vėliau apskųstas.
Šiaulių miesto tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas svarsto, kad gali būti ginamas viešas interesas – permokėti pinigai išieškomi teismo keliu. Panašiai mąsto ir Seimo narys Valerijus Simulik. Jo manymu, prokuratūra galėtų pasiaiškinti, kodėl buvo parengtas ir patvirtintas netinkamas detalusis planas.
Išpirkti 43 hektarus žemės nusprendė Šiaulių miesto taryba. Kapinių detalųjį planą tvirtino Šiaulių rajono savivaldybės taryba, įstatymų pažeidimų neįžvelgė ir tuometinė konservatoriaus Rimundo Domarko vadovaujama Šiaulių apskrities viršininko administracija.
Prokurorai pažeidimų neįžvelgė
Šiaulių apygardos prokuratūra jau tyrė šiauliečių skundus, kuriuose prašyta įvertinti visas būsimųjų Dausiškių kapinių peripetijas. Tai, kad teritorija buvo renkama neskaidriai, aiškėja ir iš pačios prokuratūros tyrimo, tačiau tada pažeidimų neįžvelgta ir ginti viešąjį interesą atsisakyta.
Prokurorams nekilo klausimų ir dėl to, kad išperkamų sklypų savininkams Savivaldybė moka tris ar net keturis kartus brangiau nei toje teritorijoje kainuoja žemės sklypai, o žemės vertinimai atlikti skubotai ir su begale klaidų.
Mykolas DEIKUS