• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Privačių interesų deklaracijose šiuo metu pateikiama per mažai duomenų, teigia kandidatas į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko pareigas.

Privačių interesų deklaracijose šiuo metu pateikiama per mažai duomenų, teigia kandidatas į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko pareigas.

REKLAMA

Gedimino Sakalausko teigimu, reikėtų peržiūrėti, kokia informacija apie asmenis turėtų būti skelbiama viešoje deklaracijose dalyje, kuri – neviešoje.

„Visi sutinka, kad kuo žmonės eina aukštesnes pareigas, tuo aukštesni skaidrumo standartai galioja“, – tvirtino G. Sakalauskas, antradienį Seime pristačius jo kandidatūrą į VTEK pirmininkus.

Pasak kandidato, anksčiau prašyta perteklinių duomenų, tačiau dabar lazda perlenkta į kitą pusę.

„Nusipirkdavo žmogus šaldytuvą ir bėgdavo kaip sportininkas jį deklaruoti interesų deklaracijoje. Šiuo metu deklaracijose duomenų yra per mažai, tai reiškia, kad nėra subalansuotas skaidrumas (...). Norime imtis iniciatyvos subalansuoti šitą dalyką, kad žmonės įsitikintų priimamų sprendimų objektyvumu, nešališkumu“, – kalbėjo G. Sakalauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip vieną pavyzdžių, kokios informacijos trūksta, jis minėjo duomenis apie asmenų visuomeninę veiklą.

„Anksčiau reikėdavo deklaruoti žmonių pareigas asociacijose, tai yra visuomeninę veiklą, dabar tokio privalomo dėmens nėra. Galbūt verta grįžti į diskusiją, ir kuo žmonės eina aukštesnes pareigas tokį dalyką, privalėtų atskleisti interesų deklaracijose“, – sakė VTEK narys.

REKLAMA

Jis svarstė, kad šiuos duomenis galima būti diferencijuoti pagal pareigas: aukštas pareigas einančiųjų visuomeninė veikla turėtų būti viešai žinoma, o žemesnes – neskelbiama.

„Čia gali būti subalansuotas skaidrumas“, – tvirtino G. Sakalauskas.

Pasak jo, VTEK tikslas yra padėti atskleisti privačių interesų sukeliamą riziką viešajame sektoriuje, o jų vadovams padėti valdyti šias rizikas.

Jeigu sulauktų Seimo pasitikėjimo, G. Sakalauskas žadėjo imtis lyderystės, kad į VTEK besikreipiantys asmenys gautų kuo konkretesnius atsakymus į savo užklausas.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat jis akcentavo būtinybę sukurti vidinę interesų derinimo rizikos kontrolės sistemą.

„Visos viešojo sektoriaus organizacijos – biudžetinės įstaigos, viešosios įstaigos, valstybės, savivaldybių įmonės, akcinės bendrovės – turi turėti vidaus kontrolės sistemą. Interesų derinimo rizikos, deja, šiai dienai nėra organizacijų sudėtinė dalis. Norėčiau sukurti praktiką ir kultūrą, kad interesų derinimo rizikos būtų sudėtinė viešojo sektoriaus organizacijų dalis. Tokiu būdu vadovai galėtų valdyti rizikas“, – sakė G. Sakalauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Metus VTEK nario pareigas einančio G. Sakalausko kandidatūrą į komisijos pirmininko pareigas teikia Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„G. Sakalauskas yra patyręs ekspertas, turintis 15 metų viešųjų ir privačių interesų derinimo ir 12 metų vadovavimo patirtį. Esu įsitikinusi, kad kandidatas galėtų tapti puikiu Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininku“, – antradienį Seime sakė ji.

G. Sakalauskas VTEK pirmininko pareigose turėtų pakeisti kadenciją baigusį Edmundą Sakalauską.

REKLAMA

Kandidatas turi ekonomikos magistro laipsnį, 2003–2007 metais dirbo Specialiųjų tyrimų tarnyboje, 2007–2012 metais – Vyriausiojoje tarnybinės etikos komisijoje, trejus metus vadovavo jos sekretoriatui.

Taip pat jis yra įkūręs viešąją įstaigą „Praeventi“, ji diegė ir palaikė korupcijos prevencijos priemones. G. Sakalauskas vienerius metus buvo Lietuvos pašto Saugos ir prevencijos departamento ekspertas. 

VTEK iš viso sudaro penki nariai. Jie skiriami penkerių metų kadencijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų