„Pagal rinkimų įstatymą, yra numatyta pareiga padėti organizuoti kandidato susitikimus su gyventojais, suteikti susitikimui vietą, informuoti gyventojus“, – teigiama Kretingos ir Skuodo rajono ugdymo įstaigoms, bendruomenių pirmininkams išsiųstame kandidato į Seimą A. Daukanto atstovės Ievos Jasaitytės laiške.
Laiške A. Daukanto atstovė prašo įstaigų vadovų atspausdinti, iškabinti informacinę medžiagą apie kandidato susitikimus su gyventojais, įkelti tą informaciją į įstaigų tinklalapius bei į A. Daukanto „Facebook“ sukurtą profilį.
Nesuvokė, kodėl turi dirbti svetimus darbus
Vieno iš rajoninių lopšelių-darželių direktorė (darželio pavadinimas, vadovės vardas ir pavardė redakcijai žinomi) portalui tv3.lt teigė taip pat gavusi tokio turinio A. Daukanto atstovės laišką.
Moteris tikino, kad neprieštarautų lopšelio-darželio patalpas po darbo valandų užleistų kandidato susitikimams su žmonėmis, tačiau įstaigos vadovę papiktino kiti A. Daukanto surašyti „įpareigojimai“.
Ji teigė nesuvokianti, kodėl lopšelis-darželis turėtų prisidėti prie politinės agitacijos platinimo.
„Įsivaizduokite situaciją. Mes esame biudžetinė įstaiga, išlaikoma iš savivaldybės biudžeto lėšų ir mes dabar ant popieriaus, kuris yra perkamas iš savivaldybės biudžeto lėšų, spausdinsime jo kažkokius įpareigotus plakatus. Tai kaip Jums tai atrodo? Ar aš, darželio vadovas, turiu turėti gyventojų telefonus, elektroninius paštus, kad jiems išsiuntinėčiau informaciją apie tą susitikimą? Juk aš neturiu tų telefonų, elektroninių paštų, tai kur aš juos turiu gauti?“, – stebjėosi lopšelio-darželio vadovė.
„Į kokią internetinę svetainę aš turiu įdėti tą jo nuorodą? Ar į darželio internetinę svetainę turiu įdėti jo nuorodą? Aš iš viso nesuvokiu, ką aš turiu padaryti. Ar ugdymo įstaiga gali agituoti už vieną ar kitą kandidatą? Kodėl turėčiau agituoti?“, – pasipiktino neslėpė moteris.
Nieko blogo nemato
Portalo tv3.lt kalbintas kandidatas į Seimą A. Daukantas neneigė, kad jo atstovė išsiuntinėjo minėtą laišką įstaigų vadovams.
Kandidatas į Seimo narius savo atstovės laiškais teigė nevertęs ugdymo įstaigų vadovų padėti jam organizuoti susitikimus su gyventojais.
„Kur parašyta, kad verčiu organizuoti? [...] Jeigu verčiu, tai aš turiu naudoti kažkokias vertimo priemones. Tai kur šitame laiške yra panaudota kažkokia vertimo priemonė?“, – klausinėjo A. Daukantas.
A. Daukantas teigė nieko blogo nematantis, jei ugdymo įstaigos jo prašymu skelbtų kandidato į Seimą susitikimus su rinkėjais.
„Jeigu įstaiga turi savo svetainę, jeigu įstaiga turi savo skelbimų lentą, kurioje rašo, kad 20 dieną yra toks koncertas, 21 dieną yra susitikimas su aktoriais, 22 dieną yra knygų vakaras ir jeigu įstaiga rašo savo užimtumo tvarkaraštį, tai mes ir prašome, kad Jūs į tą užimtumo tvarkaraštį įtrauktumėte ir šitą punktą, šitą dieną, kad patalpos bus užimtos ir kad jose bus susitikimas su žmogumi“, – komentavo A. Daukantas.
Savo ruožtu pašnekovas piktinosi, kad politinėms partijoms priklausantys ugdymo įstaigų vadovai esą ne visiems kandidatams į parlamentą leidžia naudotis patalpomis susitikimams su vietiniais gyventojais.
„Ką jie daro? Jie visiškai riboja galimybę tiems savo vietos bendruomenės žmonėms susitikti su kandidatu į Seimo narius ir išgirsti, susipažinti, išklausyti problemas, sunkumus, kuriuos turi žmonės“, – aiškino A. Daukantas.
„Įstaigos vadovas neturi teisės agituoti nei už vieną kandidatą, bet paskelbti, kad įstaigos patalpoje vyksta toks renginys gali. Tai mes lygiai taip pat sakome, kad vyks susitikimas su kandidatu.
Vienintelė vieta tokiam susitikimui tinkama yra bendruomenės namai. Jeigu nėra bendruomenės namų nėra, tai vienintelė įstaiga, kur gali ateiti daugiau negu penki žmonės, yra darželis, jeigu ne darželis, tai biblioteka, jei ne biblioteka, tai seniūnija“, – kalbėjo A. Daukantas.
Z. Vaigauskas: apie tai net kalbos negali būti
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas portalui tv3.lt patvirtino, kad įstaigų vadovai turi padėti kandidatams į Seimą organizuoti susitikimus su rinkėjais, tačiau jie neturi būti įpareigojami, verčiami imtis susitikimų organizavimo.
„Įpareigojimas tam tikras yra, kad padėtų kandidatui, o kandidatas reikalauja, kad įstaiga surengtų. Čia yra neatitikimas. Įstatymas kalba apie tai, kad padėtų, tarkime, suteiktų patalpas, jei kandidatas prašo, o čia sako, kad ne, tu organizuok“, – apie A. Daukanto elgesį kalbėjo Z. Vaigauskas.
VRK vadovas teigė, kad ugdymo ar kitos įstaigos iš savo lėšų neprivalo spausdinti jokios rinkimų agitacijos ar skelbimų apie susitikimus su rinkėjais.
„Ne, apie tai net kalbos negali būti. Nežinau, gal čia eina iš tarybinių laikų variantas, kad įstaigos turėjo kandidatus propaguoti, rinkimų komisijos nešioti jo programą. Tada būdavo vienintelis kandidatas ir vienintelė jo programa. [...]
Tada tokia tvarka buvo suprantama. O dabar kalbama tik apie tai, kad padėti – jeigu kandidatas rengia renginį, netrukdo įstaigos darbui, tai jam galima padėti, bet įstaigos darbas yra svarbiau“, – aiškino Z. Vaigauskas.
„Jeigu jo padėjėja vietoje tokių raštų rašymo pati eitų, organizuotų, susitartų dėl salės apmokėjimo, rinkėjams iškabintų plakatus, tai būtų puiku, o įstaiga, kuri yra patogioje vietoje ir kuri sutinka savo salę duoti, tai padarytų, tai būtų puiku“, – apie A. Daukanto atvejį kalbėjo VRK pirmininkas.
VRK skelbia, kad valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų vadovai, taip pat savivaldybių merai ar jų įgalioti tam asmenys turi padėti kandidatams į Seimo narius organizuoti susitikimus su rinkėjais, gauti reikiamą informaciją.
Vis dėlto, VRK ragina atskirti „padėjimą organizuoti susitikimus su rinkėjais“ nuo „organizavimo susitikimų su rinkėjais“.
„Atkreipiame dėmesį, kad institucijos pareiga „padėti organizuoti susitikimus su rinkėjais“ negali būti tapatinama su institucijos pareiga organizuoti susitikimus su rinkėjais.
Susitikimus su rinkėjais pagal įstatymą organizuoja patys kandidatai, o įstaigų vadovai ar jų įgalioti asmenys tik teikia jiems pagalbą organizuojant susitikimus. Valstybės ir savivaldybių institucijos bei jų vadovai gali prisidėti prie tokių renginių organizavimo pagal savo kompetenciją, nepažeisti darbo vidaus taisyklių, o į susitikimus, su partijų atstovais, pavaldžius asmenis kviesti be prievartos ar įpareigojimų dalyvauti“, – aiškina VRK.