• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaltinamieji duoda parodymus V. Karaliaus kontrabandos byloje

Muitininkas: užmokestis už praleistą mašiną prilygo metų uždarbiui

Vilniaus apygardos teismas toliau nagrinėja baudžiamąją bylą, kurioje Kontrabandos karaliumi tituluojamas Vilius Karalius ir dar devyni asmenys kaltinami subūrę grupuotę bei nelegaliai iš Lietuvos į Lenkiją ir Vokietiją išgabenę cigarečių už beveik spetynis milijonus litų.

REKLAMA
REKLAMA

Nagrinėdamas baudžiamąją bylą Vilniaus apygardos teimas pradėjo kaltinamųjų apklausą. Pirmasis parodymus sutiko duoti muitininkas Saulius Verbickas, kuris sutiko praleisti kontrabandą sulaukęs pasiūlymo sumokėti jam už paslaugą septynis tūkstančius eurų (maždaug 25 tūkstančiai litų).

REKLAMA

S. Verbickas tikino, kad gailisi dėl padaryto nusikaltimo, sutiko padėti kontrabandininkams, nes jų užmokestis prilygo metų atlyginimo dydį.

V. Karalius su sėbrais cigarečių kontrabandą per Lietuvos pasienį vykdė nuo 2009 metų gabendami nelegalią prekę iš Rusijos ir Baltarsijos į Lietuvą, o iš mūsų šalies - į Vokietiją ir Lenkiją.

REKLAMA
REKLAMA

Po pietų byloje apklausiami liudytojai, po kurių kitame posėdyje parodymus turėtų duoti pats V. Karalius. Sulaikius jau ne kartą dėl kontrabandos teistą Vilių Karalių nemalonumai smogė ir jo sūnui Edgarui, kuriam pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto praturtėjimo.

E. Karalių teismas nubaudė 13 tūkstančių litų bauda. Iš jo taip pat buvo nuspręsta konfiskuoti turto beveik už du milijonus litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apylinkės teismas yra nusprendęs, kad buvusio Alytaus mero Česlovo Daugėlos namą prabangioje sostinės vietoje nusipirkęs E. Karalius sandorio sudarymo metu neturėjo teisėtų pajamų, mat dirbo advokato padėjėjų. Atlyginiams taip pat nebuvo didelis - vos du tūkstančiai litų per mėnesį.

REKLAMA

Kartu su V. Karaliumi ir S. Verbicku kaltinimųjų suole atsidūrė sulaukė Svajūnas Čebatorius, Bronius Kažukauskas, Olegas Kurta, Česlavas Kondratovičius, Vidas Balaišaitis, Marius Kažukauskas, Rimgaudas Klimas ir Justinas Zmitravičius. Kita dalis grupuotės narių buvo nubausti baudžiamaisiais įsakymais – jie pripažino kaltę.

REKLAMA

Bylos duomenimis, Generalinė prokuratūra nustatė, kad V. Karalius, S. Čebatorius ir B. Kažukauskas nuo 2009 m. sausio iki 2010 m. gruodžio mėnesio organizavo nusikalstamą susivienijimą sunkiems nusikaltimams daryti.

Nustatyta, kad grupuotės nariai 2009 m. sausį neteisėtai disponavo 250 MGL dydžio sumą viršijančiomis akcizais apmokestinamomis prekėmis – cigaretėmis, panaudojant suklastotus dokumentus Lietuvoje, Lenkijoje, Vokietijoje ir paskirstė užduotis kitiems bendrininkams bei koordinavo jų veiksmus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, grupuotės nariai kaltinami tyčia įvykdę valstybės tarnautojų papirkimą, organizavę ir koordinavę cigarečių kontrabandą iš Baltarusijos į Lietuvą ir į Rusiją, paskirstė užduotis kitiems bendrininkams bei koordinavo jų veiksmus. Pasak prokurorų, muitininkams už vieną cigarečių krovinio praleidimą buvo mokami iki dvidešimties tūkstančių litų kyšiai.

REKLAMA

Tyrimą atlikę pareigūnai išsiaiškino, kad milijoninės vertės kontrabandinių cigarečių iš Baltarusijos, Ukrainos ir Rusijos per Lietuvą ir Lenkiją buvo gabenamos į Vokietiją. Paaiškėjo, kad kontrabandinius krovinius lydėdavo grupuotės nariai, kurie vilkikų vairuotojus įspėdavo apie gresiančius pavojus.

REKLAMA

Tyrimo metu pareigūnai gavo žinių, kad grupuotės nariai kontrabandinių cigarečių krovinius lydėdavo iki Vokietijos, kur šalia vieno miesto esančiame sandėlyje jas iškraudavo.

Vilkikus, kuriuose buvo gabenama maždaug 2 milijonus litų vertės kontrabandinės cigaretės, lydėdavę grupuotės nariai vairuotojams turėdavo įspėti apie greitkeliuose įrengtus policijos bei muitinės mobiliuosius postus. Labai dažnai vairuotojams pavykdavo išvengti akistatos su pareigūnais, tačiau ne kartą lietuviai jiems įkliuvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai išsiaiškino, kad V. Karaliaus grupuotė kontrabandines cigaretes į Vokietiją gabeno nuo 2009-ųjų sausio. Tąkart vilkike „Volvo“ Vokietijos muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai medinių plokščių krovinyje aptiko paslėptą apie 1,9 mln. Lt vertės cigarečių krovinį.

Po šios nesėkmės grupuotės nariai metams buvo pristabdę savo veiklą ir cigarečių į Vokietiją nevežė, tačiau veiklą atnaujino 2010-ųjų vasarį ir maždaug kartą per mėnesį iš Lietuvos per Lenkiją vykdavo su kontrabandinėmis cigaretėmis.

REKLAMA

Nustatyta, kad vokiečiams kontrabandininkai įkliuvo dar mažiausiai du kartus.

Pirminiais paskaičiavimais, cigarečių kontrabandą į Lietuvą gabenę asmenys valstybei galėjo padaryti apie dvidešimt milijonų litų žalos.

Ikiteisminis tyrimas dėl stambios cigarečių kontrabandos buvo pradėtas dar 2009-aisiais – kontrabandininkų gauja buvo sekama beveik dvejus metus. Grupuotės narius Muitinės kriminalinės tarnybai ir prokuratūrai padėjo sulaikyti antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai.

REKLAMA

Anksčiau policijoje dirbęs V. Karalius buvo teisiamas ir 2009 m. – tąkart Vilniaus apygardos teismas jį išteisino dėl nusikalstamo susivienijimo subūrimo ir vadovavimo, tačiau pripažino kaltu dėl didelio kiekio rūkalų kontrabandos. Už tai jam buvo skirta 2 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Šios bausmės jis neatliko – vėliau teismas jį lygtinai paleido į laisvę.

REKLAMA
REKLAMA

Tąkart prokurorai buvo nustatę, kad grupuotės nariai, besiversdami cigarečių kontrabanda, Latvijoje, Lietuvoje ir Kaliningrado srityje, buvo įkūrę tarptautiniais pervežimais užsiimančias cigarečių kontrabandai gabenti naudotas priedangos firmas, plėtojo konspiracinių sandėlių, kuriuose buvo perkraunami ir laikomi kontrabanda į Lietuvą įvežti stambūs didelės vertės cigarečių kroviniai, tinklą.

Kontrabandai gabenti buvo sukurtas visas gabenimo įrankių ir priemonių technikos parkas. Per Vakarų Europos šalis gabenant didelės vertės cigarečių krovinius kontrabandą vežę vilkikai buvo stebimi ir siekiant užtikrinti jų saugumą lydimi specialiais nusikalstamo susivienijimo veikloje naudotais lengvaisiais automobiliais.

Pasak prokurorų, kontrabanda kaltinti nusikalstamo susivienijimo nariai turėjo ryšių ir teisėsaugos bei muitinės institucijose. Kai Valstybės saugumo departamento ir Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai 2002-ųjų pradžioje sulaikė kontrabanda į Lietuvą ir iš jos į Vakarų Europos šalis gabenamus didelės vertės cigarečių krovinius, siekiant gauti informaciją apie planuojamas cigarečių kontrabandos sulaikymo operacijas, grupuotės nariai užmezgė ir palaikė ryšius su aukštas pareigas ėjusiu Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnu.

Be to, siekdama išvengti nusikalstamo susivienijimo veiklos išaiškinimo ši grupuotė per tarpininkus rinko duomenis apie VSD pareigūnų atliekamą operatyvinį grupuotės veiklos tyrimą ir ne kartą pateikė tyrėjams klaidinančias tyrimo versijas pagrindžiančius

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų