Jolanta Grubliauskaitė
Pasitiko su dovanėlėmis
Prieš savaitę Šiaulių universiteto bibliotekoje vyko VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) organizuotas renginys apie daugiabučių modernizavimą. Ilgametis kultūros darbuotojas Bronius Mitkevičius pasakojo, kad pamatęs, jog į šį renginį atvyks pati aplinkos viceministrė Daiva Matonienė, nedvejojo – dalyvauti būtina. Esą pribrendo reikalas sužinoti, kada pagaliau bus renovuotas Vilniaus gatvės 99 namas.
Likus 10 minučių iki renginio pradžios šiaulietis jau buvo vietoje ir nekantriai laukė, kada prasidės renginys. Kur buvę, kur nebuvę pasirodė jaunuoliai su dėžėmis rankose. Šalia, girdi, prisistatė jaunos merginos, kurios pradėjo įvairias dovanėles iš dėžių traukti. „Ima maišelį, deda šaliką, deda pirštines. Prieš mane stovėjo trys žmonės. Žiūriu, jiems padavė sąrašą, kuriame reikėjo parašyti savo pavardę, vardą, adresą, parašą ir tada gauni šitą dovanėlę“, – įspūdžiais dalijosi B. Mitkevičius.
Pilstė iš tuščio į kiaurą
Kai pilna salė šiauliečių smalsiai tebetyrinėjo, ką gavo dovanų, prasidėjo organizatorių pasirodymas. Pirmoji žodį tarė D. Matonienė. Kaip ir buvo galima tikėtis, aplinkos viceministrė pradėjo pasakoti apie daugiabučių modernizavimo efektą, ekrane viena po kitos keitėsi pavyzdinės nuotraukos, nepamirštas liko ir vizitas į Vokietiją, kurioje šiuo metu klesti kvartalinė renovacija.
„Galbūt prisimenate, kad tarybiniais laikais Ukrainoje buvo du komikai, estrados žodžio meistrai Tarapunka ir Štepselis. Vieną kartą būdami scenoje per susitikimą su žiūrovais jie metė tokią repliką, esą jeigu nori Tarybų Sąjungoje pagal paskyrą gauti lengvąją mašiną, reikia gyventi iki dramblio amžiaus. Už tą repliką valdžia juos patupdė poilsio dviem mėnesiams. Bet čia dabar lygiai tas pats išeina. Jeigu nesugeba kelių namų laiku surenovuoti, tai ką bekalbėti, kai D. Matonienė nori įvesti kvartalinį namų renovavimą. Tai nesąmonė baisiausia“, – viceministrės siekiais stebėjosi B. Mitkevičius.
Netrukus į tribūnas atskubėjo ir kiti specialistai, kurie vis pasakojo apie šildymą, stogus, langus ir t. t. Ilgas litanijas išklausę šiauliečiai vaikydami nuobodulį tarpusavyje kalbėjo, kad visa tai jau šimtus kartų laikraščiuose skaitė, televizijoje matė. „Reiškia, atvažiuota į Šiaulius, kad pakalbėtų apie namų renovavimą. Jeigu jau atvažiavo pas mus, tai, manau, ir turėjo kalbėti apie tai, kaip Šiauliuose susitvarkoma su namų modernizavimu. O čia, pasirodo, apie Šiaulius nė bum bum“, – piktinosi šiaulietis.
Nuo Tamošiaus pas Kaipošių
Nieko nepešęs B. Mitkevičius parkulniavo namo ir svarstė, kaip tą namo renovacijos problemą išspręsti. O spręsti pasirodo yra ką. Vilniaus gatvės 99-ojo namo gyventojai dar 2013 metų ankstyvą rudenį pradėjo gvildenti idėją, jog reikia namą modernizuoti. 2014 metų vasarą visi dokumentai jau buvo sutvarkyti, paruošti projektai, išrinktas rangovas, tačiau darbai kaip nevyko, taip nevyko. Nebeištvėręs B. Mitkevičius nusprendė tiesos ieškoti.
Tačiau tiesos paieškos priminė pasaką „Vištytė ir gaidelis“, kur kiekvienas nuo savęs kaltę bandė nusimesti. Šiaulių regiono plėtros agentūra šiauliečiui paaiškino, kad darbai negali būti pradėti, kol Šiaulių miesto savivaldybė nedavė sutikimo. Atskubėjęs į valdžios atstovų buveinę B. Mitkevičius išgirdo, kad ir čia jam niekas negali padėti – esą Šiaulių regiono plėtros agentūra jiems nepristatė dokumentų, kuriuos būtina peržiūrėti prieš išduodant leidimą. Kai vargais negalais buvo gautas leidimas, atsirado dar viena bėda – prireikė ir Aplinkos ministerijos sutikimo.
„Pasibaigė šita epopėja, prasidėjo kitas dalykas – sukiužo rangovo reikalai ir jis pradėjo reikalauti didesnių pinigų. Dabar su rangovu lyg ir viskas gerai, bet užprotestavo „Lesto“... Žodžiu, vienas nuo kito bėdą meta, o namas stovi vietoje. Kai jau šią žiemą galėjome mažesnius mokesčius mokėti“, – nusivylimo neslėpė B. Mitkevičius.
Atsakymas pasimetė tarp pagyrų
Bandydamas pabėgti nuo susitikime užvirusio pykčio, šiaulietis įsijungė televizorių. Bet čia – dar viena staigmena. „Kalbančioje dėžėje“ vėl šmėžuoja aplinkos viceministrės D. Matonienės ir buvusio aplinkos ministro Valentino Mazuronio veidai. B. Mitkevičius įtempė ausis, girdi, šįkart ką nors naujo apie Šiauliuose vykstantį daugiabučių modernizavimą išgirs. Bet kur tau – nieko.
„Neiškenčiau ir paskambinau telefonu į studiją bei paklausiau, kada bus pradėtas renovuoti mūsų namas. Ir čia prabilo V. Mazuronis. Esą reikia ne namus renovuoti, o Savivaldybės vadovus renovuoti. Tik tada Šiauliuose pajudės renovacija. Teisingai pasakė, bet toliau prasidėjo... Esą artėja rinkimai, reikia rinkti gerus žmones į valdžią. Vienas iš jų, jo nuomone, buvęs miesto meras Vytautas Juškus. Na taip, jis vieną gatvę Šiauliuose išasfaltavo, kur pats gyvena. Toliau mat nebereikia. Paskui V. Mazuronis pareiškė, kad pati geriausia iš visų tai Daiva. Reikėjo pamatyti, koks ten buvo duetas: Matonienė giria Mazuronį, Mazuronis – Matonienę“, – tikino B. Mitkevičius, pridurdamas, kad atsakymo į savo klausimą taip ir neišgirdo.
„Taigi, aš padariau išvadą, kad čia yra didelis priešrinkiminis politinis šou. Dviejų dalių. Kaip jūs norite, taip jūs vertinkite“, – išeidamas iš redakcijos kalbėjo ilgametis kultūros darbuotojas B. Mitkevičius.
Bendravimas davė puikius vaisius
Kol šiauliečiai piktinasi stringančia daugiabučių renovacija, aplinkos viceministrė D. Matonienė giriasi, kad viskas eina kaip per sviestą: „Daugiabučių namų modernizavimo viešinimo programą įpareigota organizuoti BETA. Viešinimas intensyviai vykdomas visose 60 Lietuvos savivaldybių. Aš, kaip tiesiogiai atsakinga už daugiabučių renovacijos programos įgyvendinimą, dalyvavau daugumoje susitikimų, akcijų, diskusijų su savivaldybėmis ir daugiabučių namų gyventojais. Mano nuomone, būtent aktyvus dalyvavimas ir bendravimas su žmonėmis davė tokius puikius renovacijos vaisius daugumoje Lietuvos savivaldybių.“
Kaip žinia, D. Matonienė yra nusitaikiusi į Šiaulių miesto mero kėdę. Pasiteiravus, ar renginio metu dalytomis dovanėlėmis nebuvo bandoma pavergti šiauliečių širdžių, to sužinoti nepavyko. D. Matonienė šį klausimą, kaip ir kitus klausimus apie tai, kiek pinigų buvo išleista dovanėlėms ir kas jas finansavo, ignoravo. „Visų šių renginių metu platinami Daugiabučių namų atnaujinimo programą populiarinantys suvenyrai: bloknotai, rašikliai, šalikai, pirštinės, termosai, termosiniai puodeliai, lankstinukai, plakatai ir kt.“, – tepasakė ji.
Darbai prasidės vasario mėnesį
Apie tai, kiek šlamančių išleista suvenyrams, nutylėjo ir BETA Teisės ir turto valdymo skyriaus specialistė Eglė Budraitytė. Pastaroji tik patvirtino, kad akcijos dalyviams iš tiesų buvo dalyta informacinė medžiaga apie daugiabučių namų modernizavimą, taip pat pirštinės ir šalikai.
„Į minėtą akciją apžvelgti daugiabučių namų renovacijos Lietuvoje eigą bei rezultatus buvo pakviesta aplinkos viceministrė D. Matonienė, kuri koordinuoja Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą“, – atsiųstame laiške rašė ji ir net neklausta suskubo informuoti, kad renginys su artėjančiais savivaldos rinkimais nei savo pobūdžiu, nei skleistos informacijos turiniu esą neturi nieko bendro.
Suvenyrai suvenyrais... Juk visą žiemą po namus nevaikščiosi šaliku kaklo apsivyniojęs. Tad kyla klausimas, kiek dar laiko bus tikrinama Vilniaus gatvės 99-ojo namo gyventojų kantrybė. Kada gi bus renovuotas šis namas?
Šiaulių regiono plėtros agentūros Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) skyriaus vadovė Eglė Petraitytė teigė, kad minėto daugiabučio namo atnaujinimo techninis darbo projektas šiuo metu yra patvirtintas ir įkeltas į LR statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą (IS) „Infostatyba“ išorinę svetainę.
„Vadovaujantis rangovo pateikta informacija, planuojama, kad gavus statybos leidimą, statybos rangos darbai bus pradėti vykdyti iki 2015 m. vasario 17 d.“, – „Šiaulių naujienoms“ sakė ji.