Lietuvos kariuomenė už pakrančių apsaugai skirtas valtis su ginkluote sumokėjo beveik tris milijonus litų, bet paaiškėjo, kad dvi yra brokuotos.
Penktadienį Vilniaus pirmosios apylinkės teismas pripažino, kad Prancūzijos karinės produkcijos gamintojai ir pardavėjai – įmonė „Sillinger“ ir „Sofema“ privalo grąžinti pinigus ir ištaisyti gedimus.
„Prancūzai pasamdė labai gerus advokatus, todėl, matyt, nutartį skųs. Gamintojai tikina, kad lietuviai nemoka surinkti valčių ir dels mokėti“, – sakė portalui Balsas.lt šaltinis Ginklų fonde.
Anot jo, konkursas nebuvo skelbiamas, nes tik prancūzų firma „Sillinger“ gamina karo reikmėms skirtą įrangą, o bendrovė „Sofema“ – jais prekiauja.
Aptikta gedimų ir trūkumų
Sandorį su Lietuvos ginklų fondu dėl įrangos, skirtos pakrančių apsaugai, Lietuvos kariuomenės vadovybė sudarė dar 2006 metais. Savo ruožtu Ginklų fondas kreipėsi į Prancūzijos įmonę „Sofema“ ir užsakė penkias valtis su ginkluote ir kita įranga.
Viena sutartis tarp Ginklų fondo ir Prancūzijos įmonės „Sofema“ pasirašyta 2006 metų rugsėjo 6 dieną , o kita – 2007 metų sausio 26 dieną.
Lietuvos kariuomenė sumokėjo pavedimu apie tris milijonus litų. Kai pinigai buvo pervesti į Prancūzijos banką, po kelių savaičių atkeliavo valtys. Per garantinį laikotarpį pastebėti valčių defektai ir trūkumai, todėl Lietuvos kariuomenė kreipėsi į Ginklų fondą, kad Prancūzijos įmonė „Sofema“ ištaisytų prekių trūkumus bei defektus.
Apkaltino neišmanymu
Šaltinio teigimu, prancūzai apkaltino lietuvius, kad šie nemoka surinkti valčių. Beveik ketverius metus lietuviai privalėjo įrodinėti gamintojams, kad pastarieji privalo pakeisti produkciją arba ištaisyti broką.
Prancūzai atsisakė tai daryti net penkerius metus. Neiškentęs Ginklų fondas prieš dvejus metus Lietuvos ginklų fondas kreipėsi į teismą prašydamas ištaisyti gedimus bei sumažinti kainas.
Penktadienį, pasibaigus ilgam teismo procesui, Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas Ginklų fondo ieškinį patenkino visiškai įpareigojęs sumažinti kainas bei ištaisyti broką.
Delsia mokėti
Prancūzijos įmonių atstovai ketina skųsti nutartį. Jie pasamdė advokatų kontorą. Ginklų fondas irgi neatsiliko, bet gynybos išlaidas apmoka iš savo biudžeto.
Prancūzijos įmonė „Sillinger“ gamina karui skirtas valtis su visa įranga ir ekipiruote, bet pati produkcijos neparduoda – ši teisė perduota kitai įmonei „Sofema“, kuri vysto prekyba internetu.
Liūdna padėtis
Šiuo metu Lietuvos kariuomenė patiria finansinių sunkumų – stinga lėšų pratyboms, įvairioms treniruotėms. Kariai mokosi šaudyti virtualioje erdvėje. Taip susitaupo šaudmenys, išlaidos kurui.
2012 metų išlaidos ginklams ir karinei įrangai sudaro 10 milijonų litų.