JAV kariuomenė prieš porą dienų pranešė, kad Pabradėje, iš pelkės ištraukus šarvuotį M88, buvo rasti trys žuvę kariai. Kitą dieną pranešta, kad rastas ir ketvirtasis žuvęs JAV karys.

Pulkininkas, remdamasis oficialiais šaltiniais, ir turima informacija, pateikė porą variantų, kodėl išvis ši nelaimė galėjo nutikti ir kaip šarvuotis, kartu su JAV kariais, įklimpo į pelkę. Teritorija, kurioje įvyko tragiškas incidentas, nėra karinė vietovė.
„Mano pirminiais duomenimis, iš oficialių šaltinių, kiek žinau, tai įvyko toje teritorijoje, kurią kariuomenė nepilnai valdo. Tai yra savivaldybės teritorija už Žeimenos upės, o iki Žeimenos upės yra grynai jau karinė teritorija, ten ir civiliai gali naudotis, bet jau visą tvarką ir priežiūrą vykdo kariškiai.
Ten tokių pasalūniškų vietų tikrai nėra ir negali būti. Jeigu jos būtų, jos būtų būtinai sužymėtos. Teritorijoje, kadangi ji priklauso rajono savivaldybei, leidimas ja naudotis [kariuomenei] yra apribojimas.
Toje teritorijoje galima judėti tik keliais. Viskas. Jokių kitų išsukimų, pavyzdžiui, kaip tam tikrajame poligone, kurį tvarko kariuomenė, negali būti ir tai yra draudžiama“, – atkreipė dėmesį Gynybos paramos fondo vadovas.
Papildomų keblumų galėjo sukelti tamsusis paros metas ir kitos kelio sąlygos, kurios, tikėtina, nuvedė neteisinga kryptimi.
„Kadangi ta operacija vyko, matyt, tamsiu paros metu ir mūsų sąjungininkai amerikiečiai turbūt nusiuntė tą techniką gelbėti kitos kažkur įstrigusios technikos, aš tų detalių tikrai nežinau, tai, galbūt, sėdint tame vilkike [šarvuotis – red. pastaba], jie pagalvojo ir palaikė keliu kažkokį miško kirtimą ar tą liniją. Tai galėjo daryti įtaką, kad jie paskui nuvažiavo ne ten, kur reikėjo“, – pastebėjo jis.
Dar viena versija: GPS trikdžiai galėjo sukelti incidentą
Pasak V. Malinionio, JAV kariai turėjo naudotis GPS (globalinės padėties nustatymo sistema), kurios veikimas, galimai, buvo trikdomas priešiškų valstybių.
„Aš, aišku, dar kitą versiją turiu. Jie [JAV kariai] naudojasi GPS signalais. Mes žinome, kad hibridiniame kare, jo eigoje, tie GPS signalai yra trikdomi ne draugų [galimai, turima omenyje Baltarusiją arba Rusiją], trikdomi buvo ir lėktuvai, ir taip toliau.
Ir, aišku, čia tyrimas pasakys, bet gal ir tai turėjo įtakos, naviguojant tamsiu paros metu, nes, be abejo, kad jie turėjo naudotis navigacinėmis sistemomis.
Tai dabar, aišku, čia tikrai spekuliuoti išsigalvojimais nenoriu, bet reikia palaukti to išsamaus tyrimo. Ir, aišku, turės būti padarytos kažkokios išmoktos pamokos. Tose išmoktose pamokose turės dalyvauti ir rajono savivaldybė būtinai, dėl to, kad tai yra jų teritorija.
Jie turi padėti kariuomenei, kad tokios pavojingos vietos būtų tinkamai, kaip sakant, atribotos ir kad būtų neįmanoma net ten pakliūti“, – apie pamokas ateičiai ir GPS trikdžius pasisakė jis.
Ištraukti šarvuotį buvo itin sudėtinga
Buvo atlikta kompleksiška šarvuočio ištraukimo iš pelkės operacija, pareikalavusi daugelio institucijų, tiek kariuomenės, tiek paprastų žmonių įsitraukimo.
„Faktas tai, kad vis dėlto pavyko ištraukti iš pelkės tą 70 tonų maždaug svorio vilkiką, pavadinkime, ir tikrai buvo atlikta be galo sudėtinga operacija.
Jis paniro į šlapią durpyną, pelkę. Ta vieta yra, iš tikrųjų, be galo sudėtinga, bet, sutelkus kariuomenės ir civilinius pajėgumus, į ta žemesiurbę buvo turbūt ir technika iškviesta, ir kolektyviai pavyko ištraukti“, – teigė vyras.
Iš pradžių įvykio aplinkybes sužinos JAV pareigūnai
T. Godliausko nuomone, pirmieji įvykio aplinkybes ir tam tikrą informaciją sužinosi JAV pareigūnai ir tik tada, galbūt, Lietuva.
„Šiuo metu, kas ir buvo pranešta iš politinės ir karinės vadovybės, šarvuotis M88 yra ištrauktas, vyksta tyrimas. Šiuo metu karo policijos su Amerikos [JAV – red. pastaba] pareigūnais atlieka tyrimą ir apie rezultatus pirmieji pakomunikuos amerikiečiai.
Mes ir laikomės tokios pozicijos, kad, pirmiausia, išsiaiškinus ir pamačius visas aplinkybes, jie bus tie, kurie pirmieji pasakys kažkokią žinutę“, – sakė jis.
Ar tai buvo GPS kaltė?
Viceministras dėl galimos GPS ar kelių žymėjimo kaltės atsakė, kad tai turėtų vertinti kitos tarnybos. Jis taip pat pastebėjo, kad šarvuočio M88 valdymas yra labai savotiškas, todėl jo operatoriai akylai turi stebėti aplinką.
„Visus „gal“ arba „kaip“ atsakys tyrimas. Antras dalykas, tai yra poligono teritorija, visas veiksmas yra įvykęs poligono teritorijoje pagal nustatytą ir atžymėtą poligono nuosavybės žymėjimą. Dėl GPS turėtų galbūt atsakyti jau kitos tarnybos, ryšių reguliavimo tarnyba.
Kodėl dar galėjo tai atsitikti, turbūt, ką ir minėjo Vaidotas, tai, kad kariai dažniausiai pratybose naudoja keletą sistemų: ir navigacijos sistemas, ir žemėlapius, ir t.t.
Jeigu tai yra dviejų šaltinių panaudojimas, tai turbūt irgi apsidraudimas yra, kad, ypatingai operuojant tokią techniką kaip M88 tipo, tai jinai yra viena sunkiausių technikos vienetų, kuri galėtų išvilkti kitus tankus ir kitas sunkias svorio technikas.
Todėl jos operavimas irgi yra labai principinis, savotiškas. Jeigu taip būtų galima pasakyti, tai operatoriai, iš tikrųjų, labai stipriai stebi aplinką ir turi stebėti aplinką, per kokius kelius jie važiuoja“, – kalbėjo T. Godliauskas.
Poligono Pabradėje pažymėjimas žemėlapyje
„O žiūrint iš poligono perspektyvos, jis yra teritorijoje, kurioje yra šaudyklos ir kirtimai. Tai tų kelių navigacijos tokios, kaip kad mes naudojamės, tam tikra prasme, ne taip tiksliai veikiančios galbūt.
Bet ką aš girdėjau ir ką sakė kariškiai, žemėlapių žymėjime, skaitmeninių žemėlapių žymėjime tos vietos, ar tai būtų pelkė, ar durpynas, ar bala, šie objektai yra matomi“, – pasisakė apie žemėlapių žymėjimą T. Godliauskas.
Dingusieji – JAV kariai yra iš 1-osios brigados, 3-osios pėstininkų divizijos
Naujienų portalas tv3.lt ir ELTA primena, kad pirmadienio paryčiais iš pelkės netoli Pabradės poligono buvo ištrauktas nuskendęs šarvuotis ir rasti dingę trijų žuvusių JAV karių kūnai.
Keturi kariai su vikšrine mašina M88 „Hercules“ Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje dingo praėjusią savaitę – antradienį pareigūnai apie tai gavo pranešimą. Dingusieji – JAV kariai yra iš 1-osios brigados, 3-osios pėstininkų divizijos.
Netrukus po pranešimo buvo pradėta paieškos bei gelbėjimo operacija, prie kurios prisidėjo tiek Lietuvos, tiek JAV kariai, ugniagesiai gelbėtojai, Karinės oro pajėgos, pasieniečiai, sąjungininkai iš Lenkijos ir Estijos bei kiti pareigūnai ir ekspertai. Lietuvos generalinė prokuratūra jau pradėjo ikiteisminį tyrimą karių mirties priežastis.
Kitą dieną buvo pranešta apie ketvirtąjį rastą ir žuvusį JAV karį.
Visą „Žinių radijo“ laidą „Dienos klausimas“ galite klausytis čia:
2) Kada pasigęsta, ieškota, raportuota, pranešta?
3) Kodėl netiksliai pranešta apie 3 žmones ir automobilį?
4) Kodėl iki šiol neparodomas objekto ištraukimas, dėl ko daug žmonių 4 paras laukė ir dėl ko pergyveno?
5) Vietoj to parodomos 2 švarios mašinos, kurios tipo traukė tą nuskendusią, bet 3-ios mašinos niekur nesimato;
6) tokiu būdu yra toliau skatinamos sąmokslo teorijos ir kaltinimai dėl melo.