• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš  Lietuvai vadovaujančių  politikų akis šiandien – sunkiai sprendžiami klausimai. Jų daug. Vieni  mažiau, kiti daugiau svarbūs, tačiau svarbiausias iš jų, ir vargu ar dėl jo kas nors ginčysis, yra nepriklausomos  Lietuvos valstybės  saugumas.

REKLAMA
REKLAMA

Kas jį užtikrina? Šis klausimas, įvairių mažesnių bei didesnių Maskvos grėsmių  akivaizdoje neleidęs mums ramiai miegoti  jau nuo išsilaisvinimo pradžios, ypač paaštrėjo  Rusijai užpuolus tokioje pačioje padėtyje esančią nepriklausomą Gruziją. Ir kas ją gynė? Tik patys gruzinai. Na, gal ir ne visiškai vieni,  buvo ir šiokia tokia Amerikos pagalba: ginklai, apmokymas juos naudoti ir patarimai, kaip karo lauke kautis. Bet kautynėse amerikiečių nebuvo. O visas kitas Vakarų  demokratinis  pasaulis tik garsiai  šaukė, ir, deja, ne visada  gruzinų  naudai. Kodėl  jūs rusus išprovokavote, girdėjosi kai kurių  garsių bei įtakingų Vakarų politikų  tokie  ir panašūs  gruzinams  net priekaištingi  klausimai. Žinoma, buvo ir nuoširdžių, gruzinus užstojančių, žodžių. Jie gal bent iš dalies lėmė  ir puolimo sustabdymą, tačiau  du  Rusijos  užimti Gruzijos valstybei priklausantys žemės gabaliukai turbūt Maskvos priklausomybėje ir pasiliks. Tai va, ir gynyba. O Lietuva, su dabar  turimomis jėgomis, negalėtų rusams  pasipriešinti nė tiek, kiek Gruzija, nepaisant, ką  krašto apsaugos ministras Juozas Olekas besapaliotų.

REKLAMA

Tiesa, Lietuvos padėtis šiek tiek kitokia.  Ji  ES  ir NATO narė.  Jos erdvę žvalgo Zokniuose nuolat  budintys penki  NATO lėktuvai, šiuo metu – amerikiečių  dalinys,  tačiau apie gynybą išpuolio atveju paklausus,  kol kas  NATO vyriausieji, tarp jų – ir JAV prezidentas George Bushas,  mums prieš akis pamojuoja tik  NATO nares viena kitą ginti  įpareigojantį  penktąjį  sutarties  straipsnį.  Kas, kada ir kur užpultą  kraštą  nuo priešo apgynė popierius panosėn kaišiodamas?  Mums reikia  stiprios, galinčios užpuoliką sustabdyti  bandant jam peržengti sieną, Lietuvoje  akivaizdžiai  matomos NATO jėgos. Ir jos  reikia dabar, kad Rusijai  nekiltų noras ir mūsų žemėje Gruzijos „maršą“ pakartoti.

REKLAMA
REKLAMA

Bet, deja, čia mes jau pasimetę. Įsileisti  NATO dalinius į Lietuvą ar ne –  viena kitai į atlapus įsikibusios  dėl to dabar purtosi dvi stiprios grupės Seime. Kuri laimės? Na, gal tai ne tiek  svarbu dabar, Seimo kadencijai baigiantis,  kai nebėra laiko  nė sprendimui priimti, tačiau labai  svarbu, kokios  galvosenos  bus  spalio 12-tą  išrinktas naujas Lietuvos  Seimas. Viešpatie, pasigailėk, jeigu NATO dalinių įkurdinimo Lietuvoje  priešininkai laimėtų. Tad ne tik spauskim nykštį, bet eikim į rinkimus ir balsuokim už tuos kandidatus, kurie suvokia, kad nei Lietuva pati nuo rusų išpuolio apsigins, nei apgins ją  NATO sutarties penktasis straipsnis. Tai galės padaryti  tik stiprus  šios organizacijos dalinys, ne tūnantis  kur nors  kitur, nuo Lietuvos už tūkstančio ar daugiau kilometrų, dar net neparengties padėtyje, bet  tik įkurdintas  Lietuvoje, žinoma, kartu ir Lietuvos  kariuomenės daliniams  į kovą įsijungus, ir, reikalui esant, vėliau pagrindinėms NATO jėgoms į talką atvykus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet  tokiu atveju kovos gal net ir neprireiktų, nes vien tik NATO karinio dalinio  Lietuvoje buvimas gali priešą nuo išpuolio sulaikyti. Akivaizdinis  karys, jau ne popierius. Tad tik toks naujo Seimo sprendimas  ir į jį teigiamas NATO atsiliepimas  teužtikrins Lietuvos nepriklausomos valstybės saugumą. O Seimą gi mes patys renkam.     

REKLAMA

Kitas svarbus klausimas – Ignalina. Ši branduolinė elektros energijos gamykla nėra tik pigiai elektros srovę gyventojams tiekianti  paprasta įmonė, bet  ir didelė Lietuvos nepriklausomos  ekonomijos  dalis. Ji – kartu ir ginklas prieš Rusiją?

Žinoma, ne karinis, bet ekonominis, ginantis Lietuvą nuo Rusijos okupacijos šioje srityje. O ji – tai  irgi puikiai žinom – glaudžiai susieta su politine įtaka, per kurią  Kremlius siekia be tankų Lietuvą  sau susigrąžinti. Sutartis su ES įpareigoja  Lietuvą jėgainę uždaryti. Ir jau kitais metais. Lietuvos Vyriausybė tokio, visaip nuostolingo, žingsnio žengti nenori. Tačiau sutartis turi būti vykdoma, į nieką neatsižvelgiant. Todėl pasimetę mes ir čia. Vieni, įskaičiuojant ir prezidentą Valdą Adamkų, už jos uždarymą, kiti – už darbo  pratęsimą, kol  bus  pastatyta nauja, ir kaip nors iš ES vadovų tai išsireikalauti. 

REKLAMA

Daug žodžių dėl to nuplasnojo Lietuvos erdvėje  ir skardenosi  popieriuose. Sklando jie  ir po visą Europą, tačiau kol kas  atsimušdami kaip į sieną. Briuselis  griežtai sako – ne. Spalio 12-tą referendumo būdu bus ieškoma visuomenės nuomonė. Laukčiau jos teigiamos. Nors, pagal referendumo užduotį,  ji ir neįpareigojanti, tačiau būtų didelė atrama Lietuvos Vyriausybei derantis su Briuseliu. O derybas laimėjus, Lietuvos gyventojams gal net dešimtmečiui  liktų pigi elektra ir stiprus smūgis  Maskvai, ginantis nuo jos, Lietuvos saugumui taip pat pavojingos, ekonominės įtakos. Tad kodėl neparemti tokia kryptimi į Seimą sukti  žadančių  kandidatų? Tikrai Lietuvos naudai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daug klausimų buvo kelta ir dar dabar jie garsiai skamba apie ydingą Seimo rinkimų sistemą. Ji liko nepajudinta. Tačiau  braškėti lyg ir pradėjo. Rinkimuose reikėtų paremti tuos kandidatus, kurie apie jos ketinimą bent galvoja. Jau daug kartų įrodyta, kad rinkimų sistemos nepakeitus, Seimas niekada nebus  išrinktas  rinkėjų, bet partijų vadovų  padiktuotas. Tai jau daugiau negu aišku.  

REKLAMA

Dar daug naujam Seimui nagrinėtinų ir spręstinų uždavinių  galėčiau priskaičiuoti ir Lietuvos vidaus,  ir užsienio politikoje, kaip pvz., neišspręstą užsienyje gyvenančių lietuvių pilietybės klausimą, valstybės sąrangos  pertvarkymą, naują  mokesčių sistemą, žymių pakeitimų seniai laukiančias švietimo, sveikatos ir teisės dabartinių pareigūnų nugyventas sritis. Bet tai jau kitam kartui, jeigu pasitaikys proga.

Tačiau jeigu naujas Seimas pasiryžtų nuodugniai išnagrinėti bent šiuos tris čia išryškintus klausimas dar šiais metais  pirmojoje sesijoje  ir išspręstų  čia mano įtaigautomis kryptimis,  garsiai teigčiau: ne be reikalo balsavau, nors ir tik už pavienį,  man visiškai  nepažįstamą, kandidatą, nesąmoningai įbruktas  į man nežinomą, man bereikšmę, apygardą.  Dar ir dėl to jau seniai trimituoju už rinkimų sistemos pakeitimą. Ir taip, kad aš galėčiau balsuoti savo gimtinėje, pažįstamoje aplinkoje, už  pažįstamą kandidatą,  ir ne partijos vadovybės primestą,  bet išrinktą apygardoje gyvenančių piliečių, kur ir mano balselis galėtų būti priskaičiuotas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų