• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva turi per gerą ir per brangų įdirbį, kad atsisakytų statyti atominę elektrinę - mano Seimo Darbo partijos frakcijos ir parlamento ekonomikos komiteto narys Kęstutis Daukšys.

REKLAMA
REKLAMA

Vaizdo konferencija

K. Daukšys teigia matąs tris teoriškai įmanomus paaiškinimus, dėl ko nepavyko konkursas, kuriuo, neva, mėginta surasti strateginį investuotoją atominei elektrinei, numatomai statyti Visagine. „Pirma teorija, kad atominė elektrinė laikoma nereikalinga ir viskas buvo daroma tam, kad ji neatsirastų. Antra teorija yra ta, kad valdžia jau seniai žino,  kas tą elektrinę statys ir konkursas buvo reikalingas tiktai kaip priedanga. Tam, kad būtų gražiau, kad nebūtų kaip su LEO.LT. Ir trečia teorija, kad vyriausybė apskritai nesupranta, ką daro. Tada jiems tas pats, ar konkursas, ar perėjo į tiesiogines derybas ir pan.“, - sakė politikas.

REKLAMA

Pasak K. Daukšio, Lietuva dabar pirmiausia turi aiškiai apsispręsti, ar ji atominės elektrinės dar nori ir ar tikrai ketina ją statyti. Tam, anot jo, trūksta pirmiausia politinės valios. Politiko nuomone, elektrinei reikalingi pinigai nėra tiek dideli, kad valstybė lėšų nerastų. „Pagal realius veiksmus matau, kad mes sistemingai atidedame naujos atominės elektrinės statybą vėlesniam laikui. Tai rodo, kad yra, galbūt, ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje grupės, kurios nesuinteresuotos, kad mes tą elektrinę turėtume“, - svarstė Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA

K. Daukšys, visgi, pasisakė už tai, kad elektrinė būtų statoma ir atmetė abejones, kad Kaliningrade statomos jėgainės atsiradimas jau automatiškai padarys lietuvišką projektą neįmanomu ar nuostolingu. Anot jo, regione elektros poreikis augs, nes nuo 2016 metų užsidarys Lenkijos anglimi kūrenamos jėgainės, o ir Kaliningrado srities vystymo planai numato didelį energijos poreikio augimą. Jungtis su Skandinavija, kurios judančiais darbais K. Daukšys pasidžiaugė, būtų tikrai reikalinga, jei turėsime atominę elektrinę ir galėsime ją eksportuoti. Anot jo, išsvajotojo kabelio nutiesimas dabar galėtų reikšti ir nelabai naudingą efektą – juo į elektros stokojančią Skandinaviją tekėtų rusiška elektra, kuri dėl to brangtų ir Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pusė pasaulio deda dideles pastangas, kad tokios elektrinės pas juo būtų. Mes turėjome atominę elektrinę, ją uždarėme dėl rožinės svajonės įstoti į Europos Sąjungą. Turime paruoštą aikštelę, turime paruoštus žmones. Galų gale, žmonių pasitikėjimas atomine energetika yra išlikęs – nereikia, kaip Austrijoje ar Vokietijoje, kovoti su visuomene. Bėda būtų nepasinaudoti šiomis galimybėmis. Jei aš teisingai supratau, pagal medžiagą, kurią turiu, atominės elektrinės statybose Kaliningrade vien tik į aikštelės sutvarkymą jie sudės apie pusę milijardo eurų. Tai pakankamai dideli pinigai. Pas mus praktiškai jau viskas padaryta. Žemė, elektros linijos – viskas suruošta. Miestas pastatytas“, - geras prielaidas statybai vardijo K. Daukšys.

REKLAMA

Paklaustas, ko trūksta, kad atominis traukinys imtų judėti, o ne vien leistų švilpiantį garą, K. Daukšys atsakė: „Švelniausiai pasakysiu – šiek tiek supratimo galbūt trūksta. Ko aš tikiuosi, kad labiau trūksta supratimo, negu yra kokia nors negera valia. Kitas dalykas, kad tai labai stambus projektas ir Lietuvos vadovybė, galbūt, neturi patirties. Bet jie juk dabar samdėsi didelius žinovus iš Anglijos, mokėjo baisius pinigus, tai turėjo jiems pasakyti“, - ironizavo K. Daukšys. Trečia priežastis, anot jo, yra lobistai, suinteresuoti, kad pirktume rusiškas dujas ir rusišką elektrą.

REKLAMA

„Jeigu vyriausybė iš tikrųjų yra nusprendusi statyti atominę elektrinę, yra paprastas dalykas: apsižiūri, kas maždaug galėtų tai padaryti ir nusprendi – darom su prancūzais. Tada prašome, kad prancūzai „lobuotų“ Europos Sąjungoje, kad ji dengtų dalį mūsų išlaidų“, - sakė politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei, anot jo, būtų pasirinkti amerikiečiai, reiktų tiesiog eiti derėtis su Amerikos eksporto banku dėl palūkanų ir terminų.

„Ne toks čia baisus tas projektas, kad būtų galima sakyti, jog jis visiškai nepakeliamas Lietuvai. Na gerai – 10 milijardų litų. Per septynis metus, kiek planuojama statyti, išeitų po milijardą su trupučiu kasmet. Aš jums galiu pasakyti, kad, jei nuo viešųjų pirkimų, kuriems išeina 9 milijardai, sutaupytų bent po 10 procentų, tai jau būtų suma,  reikalinga atominei elektrinei pastatyti“, - ramino K. Daukšys.

Daugiau – vaizdo konferencijoje:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų