Lapkritį AB "Lietuvos jūrų laivininkystė" gavo raštą iš JAV ambasados Lietuvoje, kuriuo patariama turėti JAV vizas visiems bendrovės jūrininkams, net ir tokiu atveju, jeigu jų laivas nesiruošia plaukti į Amerikos uostus. Tad teiginiai, kad JAV yra strateginė Lietuvos partnerė, jūrininkams jau kelia juoką. Jūreiviai nesupranta, kuo jie yra prastesni už turistus, kuriems vizų į JAV nebereikia.
Linkėdama gražių artėjančių švenčių ir sėkmingų 2010-ųjų JAV ambasada Lietuvoje minėtu raštu kreipėsi į visas Klaipėdos regiono jūrų agentūras ir pranešė informaciją apie neimigracinę C-1/D vizą, kurią Lietuvos jūrininkams išduoda JAV Vyriausybė.
Laiške teigiama, kad jūrininkai privalo turėti šio tipo vizą, jeigu jie vyksta į laivą, esantį JAV, arba jeigu dirba laive, kuris atvyksta į Ameriką iš tarptautinių vandenų. Esą ambasada yra gavusi ne vieną pranešimą iš JAV imigracijos pareigūnų apie tai, kad pastaruoju metu daug Lietuvos jūrininkų, dirbančių laivuose, atvyksta į šalį neturėdami galiojančios vizos.
Gali neįleisti
"Mes suprantame, kad laivai labai dažnai keičia planus ir atplaukia į JAV uostus be išankstinio perspėjimo, tačiau jūrininkai, kurie atvyksta į JAV uostus iš tarptautinių vandenų be C-1/D vizos, gali būti neįleisti į šalį. Tokiu atveju šiems jūrininkams gali būti sunku gauti vizą ateityje. Be to, jų gali neįleisti į šalį, net ir turint vizą dėl to, kad jie buvo neįleisti į JAV praeityje. Todėl visiems jūrininkams, dirbantiems šiuo metu jūsų agentūroje, patariame visada turėti galiojančią vizą pase arba jūrininko knygelėje, net jeigu laivas neplanuoja plaukti į JAV uostus. Tai padės išvengti galimų nesusipratimų atplaukus į JAV uostą, taip pat sumažins baudų, skiriamų lietuvių jūrininkams dėl vizos neturėjimo, skaičių", - rašoma laiške.
"Gal amerikiečiai mano, kad Lietuva yra turtinga šalis, ir nusprendė pasipinigauti krizės laikotarpiu", - juokavo AB "Lietuvos jūrų laivininkystė", kurios laivams neretai tenka užsukti į JAV uostus, personalo inspektorius Aleksandras Skačkovas.
Jūrininkams skaudžiausia, kad prieš tris mėnesius "Lietuvos jūrų laivininkystėje" lankėsi JAV ambasados Lietuvoje vicekonsulas. Jam buvo išsakyti visi priekaištai dėl vizų. Tad lapkričio viduryje gautą raštą jūrininkai supranta netgi kaip pasityčiojimą, nes dabar jau reikalaujama, kad visi bendrovės jūrininkai turėtų brangiai kainuojančias vizas.
A. Skačkovas, plaukiojęs po visą pasaulį, teigia, kad tokius reikalavimus jūrininkams kelia tik JAV. Jam teko būti ir Šiaurės Korėjoje. Net ten iš jūrininkų jokių vizų nereikalaudavo. Pokalbininkas prisiminė, kad net sovietų laikais laisvai vaikštinėjo Naujajame Orleane.
Bendrovė perka vizas
Neturėdama kitos išeities "Lietuvos jūrų laivininkystė" jau seniai perka vizas savo jūrininkams. Pasak A. Skačkovo, vienos vizos kaina kinta kas mėnesį atsižvelgiant į JAV dolerio kursą. Gruodį jį kainavo 307 Lt.
Pasak personalo inspektoriaus, jau beveik pusė "Lietuvos jūrų laivininkystės", turinčios per 400 jūrininkų, įgulų narių turi JAV vizas, tad tam išleista daugybė pinigų. Anksčiau bent jau nebuvo reikalaujama, kad vizas turėtų visi jūreiviai. Vizos galiojimo laikotarpis buvo įvairus - ir metams, ir keleriems. Dabar, kai iš Lietuvos turistų vizų nebereikalaujama, jūrininkui išduota viza jau galioja 5 metus.
A. Skačkovo teigimu, šiuo metu ir pati vizų gavimo procedūra pasidarė sudėtingesnė. Tai ypač neparanku ekstra atvejais, kai, pavyzdžiui, sugenda JAV uoste stovintis laivas. Bendrovė turi skubiai siųsti specialistus, o vizai gauti reikia laiko.
"Ambasados darbuotojas pasako, kada galėsiąs priimti bendrovės jūrininkus. Sakykime, po 10 dienų. Tada jie pirmiausia banke turi sumokėti konsulinį mokestį, pavyzdžiui, tuos 307 litus. Ambasados darbuotojas patikrina, ar tikrai yra sumokėta, ir paskiria dieną, kada atvykti. Anksčiau po pokalbio su ambasados atstovu praėjus kelioms valandoms jūrininkai jau gaudavo dokumentus su vizomis. Dabar ambasada tik kitą dieną siunčia kurjerį į Klaipėdą, kuris išdalina pasus jūrininkams. Už kiekvieno dokumento pristatymą privalu sumokėti po 16 litų", - pasakojo pokalbininkas.
Reikalauja susimokėti už sargybą
Jūrininkai skundžiasi, kad net turint vizą JAV būna problemų ir jie neišleidžiami į krantą. Be to, turėdamas vizą jūrininkas gali išeiti į miestą, bet negali vaikščioti po uosto teritoriją. Iki uosto vartų jį gali palydėti tik specialų sertifikatą turintis pareigūnas.
Jeigu pasitaiko, kad laive 2-3 įgulos nariai neturi JAV vizos, prie jo amerikiečiai pastato sargybą. Už tai turi susimokėti pats laivo savininkas. O mokestis būna nemažas - keliasdešimt tūkstančių dolerių. A. Skačkovo teigimu, "Lietuvos jūrų laivininkystei" teko mokėti už sargybą ne vieną kartą.
Jūrininkai piktinasi ir mano, kad tokiais JAV reikalavimais jūrininkams turėtų susirūpinti Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Tačiau, pasak A. Skačkovo, jūrininkai Lietuvoje niekam nerūpi ir niekas šio klausimo nebandys spręsti.
"Prieš ką Lietuva iš viso gali šokti? Ką jau bekalbėti apie Ameriką", - abejojo jis.
Rezultatų nepasiekiama
Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža teigia, kad jau prieš kelerius metus Tarptautinės transporto darbuotojų federacijos (ITF) suvažiavime buvo keliamas klausimas dėl JAV reikalavimo jūrininkams turėti vizas. Visame pasaulyje jūrininkas turi jūrininko knygelę ir gali tame uoste, kuriame stovi jo laivas, išeiti į miestą. Jis prisiminė, kad net Franko režimo metu Ispanijoje iš jūrininkų vizų nebuvo reikalaujama. Kad dar kurioje nors pasaulio šalyje iš jūrininkų būtų reikalaujama vizų, jam neteko girdėti.
Tarptautinės organizacijos ne kartą šiuo klausimu kreipėsi į JAV Vyriausybę. Šį klausimą kelia ir Amerikos profsąjungos, tačiau per kelerius metus reikalai į gerąją pusę nepasistūmėjo. Tokią tvarką amerikiečiai įsivedė po 2001 m. rugsėjo 11-osios įvykių.
Pasak P. Bekėžos, JAV nėra ratifikavusi Tarptautinės darbo organizacijos konvencijų dėl jūrininkų pažymėjimo, tad laikosi savo tvarkos. Jis sakė, kad po Naujųjų metų sąjunga ketina kreiptis į Lietuvos Vyriausybę, Užsienio reikalų ministeriją ir siūlyti, kad ir iš JAV jūrininkų, atplaukiančių į Lietuvos uostą, būtų reikalaujama turėti mūsų šalies vizas.
Dabar, kai iš Lietuvos turistų, vykstančių į JAV, nereikalaujama turėti vizų, jūrininkai vizų klausimą vertina dar skaudžiau.
"Negi turistas patikimesnis už jūrininką?" - klausia sąjungos pirmininkas.
Dalia BIKAUSKAITĖ