„ES skirtumai neturi tapti tokie dideli, kad vieni būtų labai pirmaujantys, o kiti labai atsiliktų. Neturėtų būti taip, kad didžiosios šalys susivienytų ir nepasiimtų su savimi mažųjų“, - sakė Vokietijos ministras Sigmaras Gabrielis.
„ES tai nėra Vokietija ir keletas kitų šalių“, - pridūrė S.Gabrielis Vilniuje bendroje spaudos konferencijoje su Lietuvos užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi. Ministrai kalbėjo praėjus kelioms valandoms po to, kai Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) pateikė penkis ES ateities scenarijus po britų pasitraukimo iš bendrijos.
Neturi skatinti susiskaldymo
Šie variantai apima platų spektrą - nuo to, kad ES nebesirūpintų niekuo kitu, tik bendrąja rinka, iki federalizmo įtvirtinimo, dar apribojant nacionalinių institucijų vaidmenį. S.Gabrielis sakė manantis, kad ES turėtų išlaikyti kompetenciją dėl išorės sienų apsaugos, bendros saugumo ir gynybos politikos ir kai kuriais kitais klausimais, nes tik vieninga Europa gali atsverti Kinijos ar Jungtinių Valstijų augančią galią.
L.Linkevičius atkreipė dėmesį, kad jau šiuo metu kai kurios šalys yra pasirinkusios skirtingus integracijos modelius. Jo teigimu, ateities scenarijų svarstymas neturi skatinti susiskaldymo.
„Ir dabar yra keletas greičių - ne visos ES šalys priklauso Šengeno zonai ir įsivedusios eurą. Lietuvoje esame nuomonės, kad ateities scenarijus turime daryti kuo labiau įtraukiant visus, o ne fragmentuojant“, - teigė ministras.
L.Linkevičiaus teigimu, Lietuva pasisako prieš tai, kad būtų peržiūrėta ES sutartis.