Pilietybės įstatymo darbo grupės vadovas Arminas Lydeka teigė manąs, kad prezidento veto lėmė NATO valstybių grupės įtraukimas, nes jis labai išplėtė sąrašą.
„Daugiausiai teisinio pagrindimo trūko įtraukiant NATO valstybių grupę. Aš manau, jei būtų likęs pirminis projektas, prezidentas nebūtų jo vetavęs. O šiuo įstatymo projektu dviguba pilietybė taptų per daug paplitęs reiškinys. Prezidento pozicija gerbtina“, - BNS komentuodamas prezidento veto sakė liberalcentristas A.Lydeka.
Jis nuogąstavo, jog dar ruošiant šį projektą abi radikaliosios pusės buvo nepatenkintos.
„Šis projektas priimtas kaip kompromisinis variantas, bet akivaizdu, kad jis jau nuo pat pradžių netenkino abiejų radikaliųjų pusių. Visgi jis buvo atitinkantis realią situaciją“, - sakė darbo grupės vadovas.
Prezidentas Valdas Adamkus penktadienį vetavo naują Pilietybės įstatymo redakciją, pagal kurią užsienyje gimę išeivių vaikai ir ES ar NATO valstybių pilietybę įgyjantys lietuviai galės turėti du pasus.
Šią įstatymo redakciją Seimas palaimino birželio pabaigoje.
Pagal naująjį darbo grupės ruoštą įstatymą, dvigubą pilietybę buvo numatoma suteikti iš viso 7 grupėms: ES ar NATO valstybių piliečiams, politiniams kaliniams ir tremtiniams bei trijų kartų atžaloms, sovietų okupacijos metu iš Lietuvos pasitraukusiesiems bei jų palikuonims, tradiciškai gausiai „salelėse“ kaimyninėse valstybėse gyvenantiems lietuviams, išimties tvarka gavusiems lietuvišką pasą, šalia jau kitos valstybės turimo dokumento, taip pat Lietuvos piliečių vaikams bei tų valstybių piliečiams, su kuriomis Lietuva pasirašytų tarptautinę sutartį dėl dvigubos pilietybės. Šiuo metu Lietuva nėra sudariusi nė vienos panašaus pobūdžio sutarties.
Svarstant daug prieštaravimų sukėlusi įstatymą, daugiausia ginčų kilo dėl numatytos dvigubos pilietybės ES ar NATO valstybėse gyvenantiems lietuviams. Kai kurie parlamentarai šią nuostatą vadino diskriminacine kitų valstybių - pavyzdžiui, Australijos, Naujosios Zelandijos, Ukrainos - išeivių atžvilgiu.
Kai kurie įstatymui nepritarę Seimo nariai užsiminė apie ketinimus kreiptis į Konstitucinį Teismą.