Antrus kadencijos metus dirbančios prezidentės Dalios Grybauskaitės pareiškimas, kad korupcija ima paralyžiuoti valstybės vystymąsi, o Lietuva tampa oligarchų ir nusikalstamo pasaulio valdoma valstybe, išprovokavo premjero Andriaus Kubiliaus patarėjo Virgio Valentinavičiaus atsakymą, kad ne viskas esą taip blogai.
Opozicija, valdantieji ir ekspertai svarsto – kam skirta sparnuota prezidentės retorika ir ką ji byloja apie šalies vadovės santykius su Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderio A. Kubiliaus vadovaujama vyriausybe.
Ugniagesė praneša, kad degam?
Viešųjų ryšių specialistas, bendrovės „Brandscape“ vadovas Mindaugas Lapinskas sakė, kad prezidentė naudoja visiškai rinkiminę kampaniją atitinkančią retoriką ir kalba lyg pakylėta stebėtoja. „Tai, manau, yra viena iš jos sparnuotų frazių, tokio tipo pasisakymas, kaip „socializmui laimint klasių kova aštrėja“, „tapome Amerikos įkaitais“ ir pan. Jei JAV prezidentas pasako, kad „gauname į kaulus Afganistane„, tai 95% komentatorių klausia, ką jis siūlo daryti. Pas mus 95% komentatorių sako „gerai pasakė!“, - pastebėjo ekspertas.
Lietuvoje tikrai didelis, kaip rodo apklausos, nuošimtis žmonių tiki, kad gera prezidentė jau seniai būtų viską sutvarkiusi, bet jai trukdo blogas elitas. M. Lapinskas mano, kad čia Lietuviai turi įsikalbėtą aukos sindromą.
„Auka galvoja, kad ji turi puikių planų, bet juos vis kas nors iš šono sužlugdo. Ar tai būtų atominė elektrinė, ar dar kas nors. Šitą sindromą toliau kūrena Prezidentė. Išeina taip, tarsi ji stovi nuošalyje, žiūri, kaip viskas griūna bei komentuoja, kad griūna. Jei dirbtų ugniagese, tai atvažiavusi į gaisrą sakytų - “O, žiūrėk tu man, kaip dega! Vyksta visiškas namo sudegimas!„ Galima duoti ir kitą pavyzdį – kaip reaguotų sirgaliai, jei „Žalgirio“ treneris sakytų, kad „vyrai visiškai ištežo, nieko nedaro, specialiai taškus praleidžia?“, - svarstė M. Lapinskas.
Anot jo, prezidentės retorika greičiausiai nesikeis ir kitais kadencijos metais. Nebent atsiras tvirta dauguma Seime, kuri nesileis plakama.
M. Lapinsko nuomone, tokie pareiškimai yra paveikūs tol, kol yra aiškus kontrastas su neveikliais politikais, kurie, atrodo, kimba ant kabliuko – antai premjero patarėjas V. Valentinavičius savo noru eilinį kartą užkibo ir ėmėsi aiškinti, kad jokios problemos su korupcija nėra. Dabar gavosi taip, kad prezidentė identifikavo „niekieno nepastebėtą“ problemą, o Vyriausybė ją neigia. Vėl 1:0 – jos naudai.
Kadencija bėga, laikas keičiasi, didžioji dalis Seimo ir Vyriausybės parengtų įstatymų yra vienaip ar kitaip laiminami prezidentūros, o padėties gerėjimo ar proveržio šalies vadovė nekonstatuoja. „Užtat iš prezidentūros eina pranešimai spaudai apie tai, kokius įstatymus pasirašė valstybės vadovė. Tie pranešimai šiek tiek su „žvaigždutėmis“ – „sudarėme sąlygas teismams atsiverti, o kaip jie galimybe pasinaudos, tai jų reikalas“. Atsiranda noras žūtbūt rodyti, kad Prezidentė dirba. Pirmi metai buvo Prezidentė klauso, antri - Prezidentė dirba, o paskui perrinkti reikės, nes rezultatai, esą, pasirodys tik po naujų Prezidento rinkimų“, - šalies vadovės viešųjų ryšių strategiją komentavo M. Lapinskas.
Konservatoriai guodžia save?
Valdančiosios koalicijos ir opozicinių partijų politikai prezidentės žodžius, kaip visada, vertina skirtingai, nors skelbiasi jiems pritarią. Jau minėtas V. Valentinavičiaus atsakymas šalies vadovei vertintinas labiau kaip išimtis nei taisyklė.
Opozicinės Darbo partijos frakcijos seime vadovas Vytautas Gapšys portalui „Balsas.lt“ sakė, kad prezidentė eilinį kartą „teisingai dūrė“ valdančiajai koalicijai, kuriai vadovauja TS-LKD. „Konservatoriai bando guosti save. Iš tikro, jei kas nors ir padaryta kovos su korupcija srityje, tai tuos įstatymus teikė prezidentūra. O kur Teisingumo ministerija? Kur Vidaus reikalų ministerija? Iš jų nėra jokių iniciatyvų. Manau, tai dar vienas patvirtinimas, kad konservatoriai nepajėgūs valdyti ir spręsti problemų“, - sakė V. Gapšys.
Opozicijai derėtų užsičiaupti?
TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma opozicijos kalbas vadino visiškais kliedesiais. „Tokį labai kategorišką prezidentės pareiškimą vertinu kaip pastebėjimą, kad nepakankamai ryžtingai tvarkomasi su tuo paveldu, kurį gavome iš prieš tai ilgai valdžiusių dabartinių opozicinių partijų. Manau, kad prezidentė neturėtų nei vieno fakto, kad mūsų valdymo metu atsirado naujų oligarchinių reiškinių ar išryškėjo naujų ekonominių nusikaltimų“, - sakė politikas.
J. Razma sutiko, kad jau priimtų įstatymų, įteisinančių išplėstinį turto konfiskavimą ir naikinančių ar prailginančių senaties terminus – nepakanka. „Čia mūsų ir prezidentūros pozicijos visiškai sutampa ir tolesni koncentruoti žingsniai bus daromi. Opozicijai, kurios atstovai patys figūruoja baudžiamosiose bylose – derėtų užsičiaupti“, - kirto seniūnas.