„Lietuvos banke turi būti labai stiprus atskyrimas šitų dviejų funkcijų. Bent jau atskiri padaliniai, atskiri valdybos nariai turėtų kuruoti tas atskiras sritis, nes vienas žmogus savo galvoje (negali – BNS) apimti dviejų prieštaraujančių (...) oponuojančių sričių“, – spaudos konferencijoje Seime antradienį sakė S. Jakeliūnas.
Jis pabrėžė, kad dabar LB nepakanka kompetencijų sėkmingai ginti bankinio sektoriaus vartotojų teises, tačiau pripažino, kad jų neturi ir kitos potencialiai šią veiklą galinčios perimti valstybės institucijos.
„Diskusijos apie tai reikalingos ir tai yra vienas iš mano prioritetų – toliau gilintis ir siūlyti tam tikrus pakeitimus. Bet ne šiandien“, – tvirtino S. Jakeliūnas.
S. Jakeliūnas nurodė, kad, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje bankų priežiūros ir finansinių paslaugų priežiūros funkcijos yra atskirtos.
LB nagrinėti ginčus tarp vartotojų ir finansų institucijų pradėjo nuo 2012 metų, kai Seimo sprendimu finansų rinkų priežiūra buvo sukoncentruota centriniame banke.
Seimo opozicija abejoja
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovui „valstiečiui“ Stasiui Jakeliūnui užsiminus apie galimybę apkarpyti Lietuvos banko (LB) funkcijas – vartotojų teisių gynimą perduoti kitai institucijai, kiti parlamentarai, dirbantys tame pačiame komitete, abejoja, ar reikia eiti tokiu keliu.
Biudžeto ir finansų komiteto liberalas Kęstutis Glaveckas sako, kad visų pirma reikia pamatuoti, ką duos vartotojų teisių priežiūros funkcijų perdavimas. Jis taip pat įspėja, kad pertvarką reikės derinti su Europos Centriniu Banku.
„Labai paprastai ir greitai tokie dalykai nesidaro. Negalima užsimerkus pasakyti, kad tas funkcijas išvesti, o kitas atvesti. Kalbėti apie tai, aišku, galima, bet dar reikėtų pamatuoti naudą. Žmonės, susodinti kituose kabinetuose, nepakeis savo veiklos, ji gal priklauso nuo kitų dalykų,“ – teigė K.Glaveckas.
Socialdemokratės Rasos Budbergytės įsitikinimu, šiuo metu nėra priežasčių tokiai pertvarkai.
„Nematau šiuo metu priežasčių, kodėl dabar reikia galvoti, kad imti ir pertvarkyti“, – sakė ji.
Parlamentarės teigimu, valdžiai reikia išnaudoti visus instrumentus ir priekaištaujant dėl klientų apsaugos priežiūros, reikia banką priversti dirbti geriau.
„Gal ir nesame patenkinti, kaip Lietuvos bankas gina žmonių, vartotojų interesus, man irgi nepatinka, norėčiau, kad banko būtų proaktyvi pozicija ir ne bankų interesus atstovėtų, o galvotų, kad bankų paslaugomis naudojasi žmonės. Aišku, Lietuvos bankui reikia balansuoti, nes jiems svarbu, kad bankai neišeitų iš Lietuvos rinkos, nes per maža konkurencija yra, o koncentracija per didelė. Bet kad išdalinus funkcijas dviems institucijoms, nematau, kad kažkas nuo to pagerėtų. Priverskime, mes, komitetas, Seimas, banką dirbti taip, kad geriau vykdytų tas funkcijas“, – pareiškė R. Budbergytė. Be kita ko, ji pastebėjo, kad yra šalių, kur tokias pat funkcijas vykdo skirtingos valstybinės institucijos.
Konservatorius Andrius Kubilius siūlo S. Jakeliūnui labiau dėmesį sutekti į ateitį, o ne daryti skubotas išvadas tik remiantis praeitimi.
„Baigsis rinkimai, baigsis jo fantazijos. (...) Bankų veiklos reikalavimai yra labai stipriai europizuoti ir visa priežiūra, ir visos atsakomybės yra sprendžiamos vienodais standartais Europos mastu, kad bendra bankų rinka būtų visur vienodai reguliuojama. Taip kad individualių šalių išradimams erdvės nelabai daug yra“, – tvirtino A. Kubilius.