Kol kas iš trijų partijų, kurios sukirto rankomis dėl valdančiosios koalicijos formavimo, tik Liberalų sąjūdis išdrįso įvardinti ne tik trokštamas valdyti ministerijas, bet ir savo kandidatų į ministrus pavardes.
Jau žinome, kad liberalai į aplinkos ministrus deleguotų Seimo narį Simoną Gentvilą, o į ekonomikos ir inovacijų ministrus – Kauno mero patarėją Simoną Kairį. O štai kandidato į norimos valdyti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovus jie neatskleidžia.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos norėtų ir Laisvės partija. Viešoje erdvėje pasigirdo, kad Laisvės partijos narys, buvęs VU rektorius Artūras Žukauskas įvardijamas kaip galimas švietimo, mokslo ir sporto ministras.
Dar viena nuskambėjusi pavardė – tai Medikų sąjūdžio pirmininko pavaduotoja Jurgita Sejonienė, šiemet į Seimą išrinkta su konservatorių sąrašu. Svarstoma, gal ji galėtų užimti sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vietą.
Nepritaria Gentvilo kandidatūrai į aplinkos ministrus
Liberalo S. Gentvilo kandidatūrą į aplinkos ministrus kritiškai vertina gamtininkas, „Labanoro klubo" prezidentas Andrejus Gaidamavičius.
„Tiek aš, tiek kiti visuomenininkai, kurie pastaruosius ketverius metus lankėsi Aplinkos apsaugos komitete, kai buvo svarstomas Miškų įstatymas ir jame dirba S. Gentvilas. Tuomet mes aiškiai pamatėme jo poziciją dėl miškų. Jeigu jis dabar tą poziciją pakeitė – tai tiesiog gudravimas.
Ketverius metus prieštaravo saugomų teritorijų kirtimų sugriežtinimui, kaip staiga galima pakeisti nuomonę. Visi rezonansiniai pasisakymai feisbuke, kaip Lietuvoje miškai kertami per silpnai, kur jis dabar išsigina šito.
Tie balsavimai, kurie Aplinkos apsaugos komitete buvo visai neseniai – rugsėjo 16 dieną, rodo, kad jo pozicija gamtosauginė yra priešinga. Todėl mes negalime pritarti jo kandidatūrai, nes mes pavargome ketverius metus kariauti ir rengti mitingus. Bijome, kad dabar vėl bus tas pats“, – sakė A. Gaidamavičius.
Minimos dvi konservatorių pavardės į aplinkos ministrus
A. Gaidamavičius ketvirtadienį nusiuntė kandidatei į premjeras Ingridai Šimonytei savo inicijuotą peticiją prieš S. Gentvilo skyrimą ministru, kurią per dieną pasirašė 2 tūkst. žmonių.
„Ji pati (I. Šimonytė – aut. past.) sako, kad nėra vyriškų ir moteriškų ministerijų. O Aplinkos ministerija buvo laikoma vyriška, nes kirsti ir medžioti neva labai vyriška. Tai būtų šaunu, kad pirmąjį kartą istorijoje šias pareigas užimtų moteris.
Yra žinomos dvi kandidatės, kurios neviešai yra pristatomos kaip galimos kandidatės į aplinkos ministrus ir visuomenininkai jas pažįsta. Jos abi priklauso Aplinkos apsaugos komitetui, turi patirties toje srityje – tai Radvilė Morkūnaitė-Mikulienienė ir Aistė Gedvilienė“, – sakė A. Gaidamavičius.
Sejonienė pakeis Verygą?
Lietuvos sveikatos darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Aldona Baublytė įvertino dar vieną nuskambėjusią pavardę – tai Medikų sąjūdžio pirmininko pavaduotojos J. Sejonienės.
Pasak jos, džiugina tai, kad J. Sejonienė yra jauna, iniciatyvi ir greitai priimanti sprendimus.
„Bet tuo laikotarpiu, kai įsikūrė Medikų sąjūdis, girdėjome apie visas kritikas. Būtent dėl vadybinių gebėjimų ir koordinavimo.
Norėtųsi, kad į šį postą ateitų žmogus, kuris turėtų daugiau administracinės ir vadybinės patirties. Bet jei ji išsirinks komandą, kuri tokių gebėjimų turės, tai būtų užtikrintas branduolys, kuris galėtų valdyti sveikatos sistemą“, – sakė A. Baublytė.
Minimos dvi Laisvės partijos pavardės į švietimo, mokslo ir sporto ministrus
Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas įvertino kol kas viešai girdėtą vieną pavardę į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją – tai su Laisvės partija į Seimą patekusio buvusio Vilniaus universiteto rektoriaus Artūro Žukausko.
„Ateinantis ministras kartu atsiveda ir komandą. Jei profesorius Žukauskas atstovautų labiau mokslą, nes jis atėjęs iš tos srities. Tai švietimas šiek tiek galbūt galėtų būti paliktas antroje vietoje.
Bet viskas priklausytų nuo to, kokią komandą atsivestų kartu, nes tikrai bus ne vienas viceministras. Kol kas sunku dar pasakyti.
Mes girdėję dvi pavardes – tai dabartinis Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas arba A. Žukauskas. Daugiau nei iš Liberalų sąjūdžio, nei iš konservatorių kandidatūrų negirdėjome. Klausimas, kuriai iš koalicijos partnerių atiteks ši ministerija“, – sakė E. Milešinas.
„Mums svarbu, kad pasikeitus valdžiai vėl nebūtų perversmų. Dar nebuvo tokios Vyriausybės, kuri atėjusi po rinkimų nedarytų kažkokių reformų. Mums reikalingas tvarumas, tęstinumas ir aiškumas“ – pridūrė E. Milešinas.
Viena konservatorių pavardė į SADM
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigė, kad jau išlenda įvairios pavardės į galimus ministrų postus, bet labai svarbu, kaip susiderins koalicija. Todėl dar klausimas, kaip jie pasidalins ministerijas. O kalbų jau girdisi visokių.
„Labai laukiam kandidatūros ir į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Pasigirdo kelios pavardės, todėl būtų džiugu, kad būtų žmonės jau dirbę praeitą kadenciją Socialinių reikalų ir darbo komitete.
Girdėjau apie Moniką Navickienę, kad ji viešoje erdvėje buvo minima. Tai žmogus, kuris komitete dirbo ketverius metus ir atėjus į ministrą postą jau daug ką žinotų. Esu įsitikinusi, kad ateitų su konkrečiu planu, ką reikia daryti“, – sakė I. Ruginienė.
Ji pažymėjo, jog neteko susidurti su į ekonomikos ir inovacijų galimus ministrus siūlomu Kauno mero patarėju Simonu Kairiu.
„Tai būtų visiškai naujas žmogus. Labai įdomu būtų pasižiūrėti, kokie būtų pirmi darbai. Mums labai rūpi DNR planas.
Jau didžioji dalis koncepcijų yra patvirtinta per posėdžius. Įdomu, ar naujas ministras revizuos tą planą, ar taisys klaidas ir bus įtraukti socialiniai partneriai.
Turėjau mintį, kad į ministerijas turėtų ateiti profesionalai ir savo srities žinovai. Valstiečiai taip pat atėjo su ta mintimi, bet nelabai kas išėjo, tik vienas kitas profesionalas pasirodė visai neblogai. Pavardė labai daug nereiškia“, – sakė I. Ruginienė.