„Vertimas skiepyti sudarant neigiamas, kartais nepakeliamas socialines ir ekonomines sąlygas asmeniui, pavyzdžiui, kas keletą dienų savo sąskaita testuotis, kai vieno testo kaina sudaro septintadalį, šeštadalį atlyginimo, yra prievarta“.
Taip Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė Birštone vykusį visuotinį advokatų susirinkimą pradeda kalba, kuri „Facebook“ susilaukė milžiniško dėmesio, peržiūrėta daugiau nei 700 tūkstančių kartų.
I. Vėgėlė visus savo sakinius skiria COVID-19 pandemijos aktualijoms. Iš karto kritikuoja galimybių pasą, su kuriuo paskiepyti, persirgę ar COVID-19 testus atlikę žmonės gali gyventi su švelnesniais ribojimais.
„Tokio prievartinio mechanizmo nauda – sumažinti spaudimą sveikatos apsaugai. Tai papildomų ligoninių lovų COVID-19 pacientams užtikrinimo būsimieji kaštai. Išvengimas šių kaštų ir yra nauda“, – sakė jis. Vėgėlė analizuoja kaip valstybė skirsto biudžetą. Esą negaili pinigų nelegalų apgyvendinimui ir neplečia ligoninių tinklo: neužtikrina reikiamų ligoninių lovų skaičiaus ir COVID-19 pacientams, ir kitomis ligomis sergantiems asmenims.
„Ar kas palygino šiuos papildomus COVID-19 kaštus su pabėgėlių namelių nuomai skirtais daugiau nei 700 milijonų eurų. Abiem atvejais turim ekstremalią padėtį, abiem atvejais reikia veikti ypatingos skubos tvarka, kiek papildomų lovų už šią įspūdinga sumą galiam sukurti COVID-19 ligoniams. Ir lovos sąvoką aš pasirinkau sąlygiškai, turiu minty ir medicinos personalą ir nekilnojamąjį turtą, ir technines priemones“, – sakė I. Vėgėlė.
Tiek ši, tiek kitos kalbos dalys susilaukė dviejų auditorijų dėmesio. Prieš galimybių pasą pasisakantys žmonės liaupsina I. Vėgėlę, tuo metu COVID-19 situaciją analizuojantys mokslininkai bado pirštais į logines klaidas. Esą nelegalių migrantų namelių su ligoninių lovomis lyginti negalima.
„Statybininkų mes galų gale galime įsivežti iš Ukrainos, reanimacijos, reanimacijos darbuotojų iš kur tų jų paimsi, nes COVID-19 problema yra visur. <…> 8:09 Man pasirodė akivaizdžiai juokinga, neteisingas faktas, kad mes galime paimti medicinos darbuotojų, ko mes negalime padaryti“, – kalbą įvertino duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius.
Vėgėlė savo kalboje taip pat dėsto, kad skiepai esą neįveiks pandemijos ir priduria, kad tūkstančiai žmonių Lietuvoje dėl vakcinų patiria šalutinius poveikius.
„Lietuvoje užregistruota 4000 nepageidaujamų reakcijų, bet mes turim, kad mirė nuo COVID-19 virš 9000 žmonių. Mes turim 4000 nepageidaujamų reiškinių, skaudėjo ranką ir t.t. ir mes turim 9000 mirusių. <…> Lietuvoje mes neturime nė vieno atvejo, kad būtų pasakyta, kad mirė, kad skiepai buvo priežastis“, – pastebėjo V. Zemlys-Balevičius.
Ne teisinė, o politinė kalba
Negana to Vėgėlė savo kalboje Pasaulio sveikatos organizaciją pavadino tarptautine ministerija, kuri neva kontroliuoja ir Lietuvą.
„Tai yra neprofesionali kalba, nepagrįsta teisiniais argumentais, aš jos nevertinčiau kaip teisinės, o vertinčiau kaip politinį pareiškimą. Sakyčiau net dezinformacija, nes Pasaulio sveikatos organizacija yra tarptautinė organizacija, vienija praktiškai visas pasaulio valstybes, jos paskirtis yra būtent tarptautinė kova su pandemija, tačiau pasaulinė sveikatos organizacija nepriima kažkokių privalomų direktyvų, valstybės pasirenka, kaip jas įgyvendinti“, – sakė buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.
Teisės specialistams, tai pat užkliūva, kaip Ignas Vėgėlė kritikuoja ribojimus.
„Prievartos mechanizmas ribojantis apsisprendimo teisę, net tik kad pažeidžia draudžiamą riboti asmens teisę į gyvybę ar asmens neliečiamumą, ne tik kad visus Europos humanizmo pasiekimus, bet ir elementarų padorumą“, – sakė I. Vėgėlė.
„Kolega čia išryškino asmens teisę į privatumą, orumą, kūno neliečiamybę, bet jis kažkodėl nepamatė, kad konstitucijoje yra vienas straipsnis, kad valstybė rūpinasi žmonių sveikata. Iš šio straipsnio kyla valstybės pareiga imtis efektyvių veiksmų, kad būtų užkirstas kelias pavojingoms užkrečiamoms ligoms, valstybė privalo veikti, ji negali nieko nedaryti“, – sakė Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius.
Liaupsės iš opozicijos
Tačiau, jo kalbą internete pradėjo liaupsinti ir patys didžiausi antivakseriai, kurie dalyvavo mitinguose šalia Seimo. Palaikymo dėl kritikos galimybių pasui Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas sulaukė ir iš didžiausios Seimo opozicinės partijos, valstiečių.
„Nėra diskusijos teisinės, o ji prasideda kaltinimų lygyje. Aš sveikinu poną Vėgėlę su šita kalba dėl to, kad jis priverčia dabartinę valdžią ir jai prijaučiančius parodyti, kad jie neturi argumentų“, – sakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Lietuvoje per vakar laboratorijos užfiksavo 407-is naujus COVID-19 atvejus, mirė 5 žmonės.