„Jau keli mėnesiai, kaip sulaukiu skambučių iš žmonių, kurie man paskambina ir sako, kad radau jūsų praleistą skambutį. Tuomet aš bandau atsiminti, kodėl jam skambinau, bet matau, kad niekam neskambinau.
Pasirodo, kad yra skambinta mano numeriu, parašyta Lietuva, bet mano telefono archyvuose nėra tokio skambučio. Taip pasitaikė jau kelis kartus, kai man perskambino“, – sako vilnietis.
Kalba rusiškai
Vilnietis teigia, kad jam paskambina moteris, kuri prisistato, kaip komisariato pareigūnė ir kalba rusiškai, tačiau atskambinus tuo pačiu numeriu, jau atsiliepia kitas žmogus.
„Yra buvę, kad man skambina kažkoks numeris, aš atsiliepiu ir į mane kreipiasi „komisariato pareigūnė“, kuri kalba rusiškai. Be abejo, numetu ragelį ir suprantu, kad tai yra sukčiai. Bet yra įdomu, jeigu bandai perskambinti tuo numeriu, atsiliepia vaikas mokykloje, kuris sako, kad man neskambino.
Vėliau, kiek pasidomėjau socialinėje erdvėje, pasirodo, kad tai yra turbūt tokia technologija, kuri leidžia sukčiams sugeneruoti numerį, kuris visiems nepriklauso, o priklauso tik vienam abonementui, kuris neužsiiminėja sukčiavimu ir tuomet skambina žmonėms ir bando išvilioti iš jų pinigus“, – sako A. Stukalo.
Galimai skambina iš Rusijos
A. Stukalo manymu, ši sistema gali veikti tiesiogiai iš Rusijos arba kitų šalių.
„Dabar tai yra žmogus, kuris kalba rusiškai, todėl aišku, kad greičiausiai ne lietuviai. Ta sistema veikia iš Rusijos arba kitos šalies. Aš neabejoju, kad jie surenka dinaminius numerius pasirinkę šalį ir sėdi žmonės, kurie skambinėja.
Čia kažkoks visiškai modernus atvejis, su kurio aš nesu matęs nei per žinias, nei kitur. Turbūt jau atgyvenusios sukčių schemos, kur skambina ir apsimeta kažkuo, lietuviai kalėjimuose ypatingai, nes Pravieniškės nėra uždraustas ryšys mobilaus“, – dėsto mintis vyras.
Vilnietis sako, kad kad ši bėda kankina ne tik kelius mėnesius, bet ir kelia didžiulį susirūpinimą.
„Taip jau kelis mėnesinius, du gal trys mėnesiai. Pirmas kartas buvo prieš kelis mėnesius, kai man paskambino žmogus ir sako, kad radau jūsų praleistą skambutį, o aš žiūriu, kad neskambinau jokiam žmogui.
Vienas vaikinas man skambino penkis kartus, aš jam nekėliau, nes buvau susitikime ir tik vėliau aš jam perskambinau, sakau, jūs man skambinote, kas nutiko? Sako tai jūs man skambinote dėl to ir atskambinėjau, sakau, kad aš jums neskambinau. Ir jis sako čia turbūt vėl sukčiai, aš tada supratau, kad to žmogaus numeris irgi yra kažkokioje duomenų bazėje tų sukčių, kurie naudojasi tam tikrais numeriais, o gal visi į tai papuolame, bet ne visą laiką sužinome“, – teigia vyras.
Vilnietis svarsto pasikeisti telefono numerį
Pasak A. Stukalo, informacijos apie šį sukčių keliamą galvosūkį mažai, todėl sprendimo būdas gali būti telefono numerio pakeitimas. Vyras pabrėžia, kad ateityje ši bėda gali sukelti rimtų problemų.
„Turbūt, kad vienintelis variantas šiuo atveju yra pasikeisti telefono numerį, nes kitaip technologiškai niekas dar negali išspręsti šito, net operatorius negali šito atblokuoti ir padaryti, kad būtų surišta su mano telefonu šitas numeris ir niekas daugiau neturėtų teisės jo naudotis.
Bet tokių technologijų nėra, o numerio pakeitimas irgi yra sudėtingas sprendimas, jeigu daug metų turi tą patį numerį. Galbūt tada man yra lengviau atsiprašyti žmonių ir sakyti aš jums neskambinau, keli skambučiai per mėnesį – tokia to kaina būtų. Nebent, kaip ir sakiau, kažkas kreiptųsi ir sakytų šitas numeris skambino ir išviliojo pinigų. Tada atims iš manęs daug laiko ir nervų aiškinti, kad čia ne aš“, – vardija jis.
Ekspertas paaiškino situaciją
Kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius sako, kad tokią taktiką sukčiai gali pritaikyti bet kam. Anot jo, sukčiai pasitelkia komunikacijos protokolą tam, kad galėtų sukonfigūruoti skambutį, kurie iš esmės niekam nepriklauso.
„Yra toks dalykas, kaip vartotojo numerio prisistatymas telefonų stotelėje. Tai šioje situacijoje tai yra komunikacijos protokolas, kuris leidžia technologiškai sukonfigūruoti skambutį taip, kad abonento, kuris skambina numeris, būtų rodomas bet koks. <...>
Dažniausiai naudojama IT telefonija ir tu tiesiog nurodai, kokiu numeriu prisistatyti. Sukčiai naudojasi tuo, o tai gali būti konkretaus žmogaus numeris arba bet kuris iš galvos sugalvotas numeris, kuris neegzistuoja“, – sako jis.
Ekspertas sako, kad tokia funkcija galioja visame pasaulyje, tačiau tai nėra laikoma didelio masto problema.
„JAV pasauliniai komunikacijos tinklai ją naudoja virš 20 metų ir to neįvardina, kaip problemos ar skylės.
Paprastai telekomunikacijų bendrovėms sako, kad jūs negalite leisti savo vartotojams prisistatyti su numeriais, kurie yra ne jūsų, bet ta funkcija galioja bet kur pasaulyje.
Tai gali būti nebūtinai lietuviškas telefonas, tai gali būti rusiškas, ukrainietiškas, amerikietiškas – bet koks, iš bet kurios pasaulio šalies“, – teigia M. Pareščius.