• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasara – išleistuvių, vestuvių ir krikštynų metas. Norintys pasigražinti įvairioms progoms ar atsinaujinti įvaizdį skuba užsirašyti vizitams į kirpyklas ir grožio salonus. Tačiau kainos pastaruosius verčia suklusti. Gyventojai skundžiasi dešimtimis eurų pabrangusiomis paslaugomis ir mano, kad kainos neadekvačios. Besipiktinantiems Lietuvos grožio specialistų federacijos vadovė Jolanta Mačiulienė patikina, kad tai lėmė ne specialistų užmojai, bet augančios nuomos, elektros ir įvairių priemonių kainos.

Vasara – išleistuvių, vestuvių ir krikštynų metas. Norintys pasigražinti įvairioms progoms ar atsinaujinti įvaizdį skuba užsirašyti vizitams į kirpyklas ir grožio salonus. Tačiau kainos pastaruosius verčia suklusti. Gyventojai skundžiasi dešimtimis eurų pabrangusiomis paslaugomis ir mano, kad kainos neadekvačios. Besipiktinantiems Lietuvos grožio specialistų federacijos vadovė Jolanta Mačiulienė patikina, kad tai lėmė ne specialistų užmojai, bet augančios nuomos, elektros ir įvairių priemonių kainos.

REKLAMA

Vilnietės Marijos (tikras vardas redakcijai žinomas) birželio pabaigoje laukia universiteto baigimo šventė. Kadangi proga svarbi, mergina nutarė šukuoseną ir makiažą atlikti pas grožio specialistus.

Kaip pasakoja ji, kirpyklos ir makiažo kainos itin nustebino – apsieiti be kelių šimtų eurų pasirodė neįmanoma.

„Teko rašyti vizažistei, kuri teigė proginį makiažą atliekanti nuo 100 eurų iki 150 eurų, o vestuvinį dar brangiau. Prireikus makiažo fotosesijai tektų sumokėti 200-300 eurų. Ką ji ant veido tepa, aš nežinau, bet manau, kad kaina neadekvati.

REKLAMA
REKLAMA

<…> Prieš pandemiją universitetą baigė mano sesuo, kuri už makiažą ir šukuoseną sumokėjo 70 eurų. Nors ir skaudančia širdimi, bet nusprendžiau tokią progą leisti ir aš sau paišlaidauti, tačiau ne už tokią sumą. Už makiažą mokėsiu 60 eurų“, – nurodo mergina.

REKLAMA

Už vidutinio ilgio plaukų bangavimą Marijai teks sumokėti 50 eurų. Jos teigimu, tai kone pigiausia suma, už kurią kirpėjai teigė galintys atlikti šukuoseną.

„Jeigu ruošiesi paprastai šventei, nori paprasto makiažo ir šukuosenos, tu turi išleisti 200-300 eurų, kad atrodytum gražiai ir nekasdieniškai. Vadinasi, žmogus gauna minimalią algą, jis turi progai paaukoti trečdalį algos“, – sako Marija.

REKLAMA
REKLAMA

Apie brangstančias grožio paslaugų kainas naujienų portalui tv3.lt pasakoja ir Viktorija. Mergina skundžiasi, esą kaskart apsilankant kirpykloje pas tą pačią kirpėją tenka sumokėti 10-30 eurų didesnę sumą už plaukų dažymą.

„Trečią kartą pas tą pačią kirpėją šviesinau plaukus. Nors mano plaukai nėra ilgi, pirmą kartą už dažymą sumokėjau 110 eurų. Kadangi kirpykla Vilniuje, o čia grožio paslaugos brangesnės, nesijaučiau permokėjusi, tačiau kitus kartus tekdavo palikti vis daugiau pinigų už tą patį darbą, kas mane labai nustebino. Palyginimui – praėjusią savaitę mano mama Kelmėje pasišviesino ganėtinai storus ir ilgus plaukus už 50-55 eurus“, – nurodo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mačiulienė: gyventojai kainomis piktinasi nuolat

Lietuvos grožio specialistų federacijos vadovė J. Mačiulienė paragino besiskundžiančius grožio sektoriaus paslaugų kainų augimu gyventojus būti realistais, neva pastarieji „visais laikais buvo nepatenkinti“.

Tačiau ji taip pat patvirtina, kad po karantino grožio specialistams iš tiesų teko pakelti paslaugų kainas.

REKLAMA

„Kainos kyla ne tik grožio salonuose ir kirpyklose, bet turbūt kyla kainos visuose sektoriuose. Kalbant apie kainų kilimą, tai jos yra padaugėjusios ne daugiau 10 procentų. Manau, tie pasakojimai, kad brangsta [dažymas] kas kartą tam pačiam žmogui, yra nerealūs. <…> Jeigu kalbame konkrečiai apie kirpėjų ir grožio specialistų asociaciją, mūsų grožio paslaugos yra pabrangusios nuo 2 iki 7 eurų“, –  nurodo J. Mačiulienė.

REKLAMA

Kainos, jos teigimu, kyla ne dėl kirpėjų ir grožio specialistų užmojų, bet dėl nuomos, elektros, dujų, kosmetikos priemonių pabrangimo.

„Kainos negali nekilti, nes nei vienas nenorime dirbti iš savo kišenės, nes mes irgi norime užsidirbti. Galų gale, darbas yra atsakingas ir turi savo vertę, užima daug laiko“, – nurodo J. Mačiulienė.

Ji taip pat pastebi, kad po COVID-19 pandemijos gyventojai grožio salonuose lankosi vis rečiau. Tai, anot jos, galėjo lemti, kad per dvejus pandemijos metus žmonės išmoko tarp grožio vizitų pasidaryti didesnes pertraukas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu anksčiau lankytojai norėjo turėti pasidažymus ar pasišukavimus kiekvienai progai, tai atėjo toks laikas, kai makiažą ponios darosi labai rimtoms progoms. Tos ponios, kurios dažnai lankosi, tikriausiai pinigų neskaičiuoja. <…> Moterys yra pačios išmokusios pasitvarkyti plaukus ir puikiai atlieka makiažus. Manau, kad ir taupymo režimą visi įjungė“,  – patvirtina ji.

Pagrindinės kainų augimo priežastys

Statistikos departamento duomenis, šiais metais augo ne tik grožio, bet ir kitų paslaugų kainos.Remiantis rodikliais, socialinių paslaugų teikimo namuose kainos augo 46,1 proc., pašto paslaugų – 27,1 proc., atostogų išvykų – 20 proc., būsto priežiūros ir remonto paslaugų – 10,4 proc., transporto draudimas – 10,2 proc., asmeninių transporto priemonių techninė priežiūra ir remontas – 8,4 proc., kirpyklų ir asmens priežiūros įstaigų paslaugos – 6,3 proc., viešojo maitinimo paslaugos – 5,3 proc.

REKLAMA

Vertindamas šiuo rodiklius ekonomistas Aleksandras Izgorodinas naujienų portalui tv3.lt sako, kad paslaugų kainų sektoriaus augimas yra susijęs su dviem aspektais. Pirmasis jų – atlyginimų augimas.

„Kalbant apie paslaugų infliaciją, tai Lietuvoje mes matome labai spartų atlyginimų augimą nuo pat COVID-19 pandemijos pradžios. To nėra euro zonoje.

Augant atlyginimams ir keičiantis prekių vartojimo struktūrai [kai vartojimas grįžta į lygį, kuris buvo prieš COVID-19 pandemiją], paslaugų kainos kyla“, – sako A. Izgorodinas.

REKLAMA

Antroji priežastis – energetikos kainų augimas.

„Lietuvoje antiinfliacinės priemonės nemaža dalimi fokusuojasi į vartotojų segmentą, todėl verslui energetikos kainos padidėjo ir pats verslas turi kelti galutines paslaugų kainas. Kompensacijų mechanizmai Lietuvoje yra labiau orientuoti į vartotojus. Vadinasi, jeigu įmonėms stipriai pakyla energetikos kaštai, įmonės atitinkamai stipriai pakelia ir paslaugų kainas“, – sako ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat prognozuoja, kad atlyginimų stabilizavimąsi pirmiausia pajus pramonės ir transporto sektorius, todėl paslaugų srityje atlyginimų augimas gali sulėtėti ar sustoti šių metų pabaigoje.

„Vidaus vartojimas ekonominiais sunkmečiais reaguoja vėliau nei pramonė, eksportas ir transportas. Iki metų pabaigos paslaugų sektoriuje matysime tolesnį atlyginimų augimą. Juo labiau, didės ir paklausa paslaugų prekėms, nes vartojimo struktūra plečiasi, žmonės išeina iš kovidinio vartojimo ir eina iki normalaus vartojimo“, – sako A. Izgorodinas.

REKLAMA

Energetinių išteklių kainų kritimui gerų prognozių ekonomistas neturi – ji išliks ganėtinai aukšta.

„Energetikos išteklių kainos gali padidėti, nes Kinija pradės šalinti savo kovidinius reikalavimus, kurie šiuo metu yra labai griežti. Tai kels naftos kainas, dujų kainas. Aš taip pat neatmetu varianto, kad rudenį dujų kainos gali padidėti dėl politinių iššūkių. Trumpai kalbant, pozityvių prognozių, kad paslaugų kainos Lietuvoje gali stabilizuotis, kol kas nematau.

Nebent valstybė dar labiau įsikiš į energetikos rinką, užšaldys energetikos kainas verslui. Tuomet galėtume kalbėt, kad paslaugų kainos po truputėlį pradėjo stabilizuotis šių metų antrą pusmetį“, – patvirtina ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų