• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors ugdymo sąlygos lauke iki šiol nėra reglamentuotos, lauko darželių ir net mokyklų šalyje daugėja. Atsižvelgiant į tai, siūloma įstatymo pataisomis numatyti, kaip turėtų būti vykdoma ugdymo veikla ne uždarose patalpose. Kai kurie reikalavimai lauko darželiams tampa tikru iššūkiu. 

6

Nors ugdymo sąlygos lauke iki šiol nėra reglamentuotos, lauko darželių ir net mokyklų šalyje daugėja. Atsižvelgiant į tai, siūloma įstatymo pataisomis numatyti, kaip turėtų būti vykdoma ugdymo veikla ne uždarose patalpose. Kai kurie reikalavimai lauko darželiams tampa tikru iššūkiu. 

REKLAMA

Anot pirmojo Lietuvoje lauko darželio įkūrėjo Žilvino Karpio, visos pagrindinės standartinio darželio veiklos iš uždarų patalpų perkeliamos į lauką. Mažyliai lauko darželyje mokosi laisvai judėdami natūralioje aplinkoje, nėra suvaržomi griežtų taisyklių. Tai juos skatina tobulėti, įgauti naujų patirčių ir, žinoma, geriau mokytis.

Pavyzdžiui, lauke, prižiūrimi suaugusiųjų, darželinukai kuria laužą, mokosi naudotis įvairiais įrankiais ir kartu su auklėtojais pasidarę brėžinius, sukonstruoja lauko virtuvėlę ar namą.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikai lauke gamina maistą, sėja ir augina daržoves, brenda į upę, lekia į žygius, laisvai braido po balas ar laipioja po medžius, ilsisi hamakuose.

REKLAMA

Miega - miegmaišiuose, ant specialios pakylos, pasitiesę termo kilimėlius. Valgo lauko terasoje, o gamtinius reikalus atlieka į puodukus, stovinčius po medžiais. Atsižvelgiant į oro sąlygas, šios veiklos būna perkeliamos ir į vidaus patalpas.

„Pradžioje buvo gerokai daugiau baimių, bet po 4 metų veiklos jau sulaukiame mažiau tėvų klausimų ar vaikai taip nesušals, ar nesusirgs, ar nebus traumų. Tie, kurie mūsų darželį lanko jau kelis metus, savo kailiu įsitikino, kad viskas čia yra gerai, saugu, kad vaikais pasirūpinta ir jiems sudaromos sąlygos ugdymui,“ - tv3.lt sakė pirmojo Lietuvoje lauko darželio įkūrėjas Žilvinas Karpis.

REKLAMA
REKLAMA

Ugdymo lauke nestabdo ir žiemą vyraujantys šalčiai ar pliaupiantis lietus. Sušalę ar sušlapę vaikai, gali persirengti ir sušilti trobelėje. Bet retas kuris nori čia ilgiau užsibūti.

„Lietus mūsų užsiėmimams įtakos beveik nedaro. Kai vaikai tinkamai apsirengę, drabužėliai neperšlampa ir jie jaučiasi tikrai gerai. Tai mes, suaugusieji, įteigiama atžaloms, kad per lietų nereikia kelti kojos iš namų,“ - sako Ž. Karpis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nereglamentuota darželių veikla

Nors lauko darželiai Lietuvoje populiarėja, iki šiol ugdymas ne patalpose nėra reglamentuotas.

„Šiai dienai lauko darželiams yra taikomi tokie patys reikalavimai, kaip ir ugdymui patalpose. Galioja tik vienos higienos normos. Jos kalba apie vaikų veiklą patalpose, nors ugdymas lauko darželiuose stipriai skiriasi.

Higienos normose nėra apibrėžta, kad darželių veiklą būtų galima organizuoti kitaip, pavyzdžiui, lauke organizuoti maitinimą, migdymą, tualeto reikalus.

REKLAMA

Jeigu higienos normos nustato kokia turi būti temperatūra ar šviesos srautas patalpose ugdymo metu – tai kaip šiuos reikalavimus pritaikyti, kai tai vyksta lauke?“ - klausė Ž. Karpis.

Todėl Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Seime įregistruotų Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo pataisų, lauko darželių atstovai itin laukė. Joms pritarus, darželių veikla lauke bus aiškiai reglamentuota.

„Šitas pakeitimas yra lauktas ir tie reikalavimai, įtvirtintų tai, ką mes darome, nors yra ir tokių, dėl kurių reikėtų įdėti daug pastangų,“ - sakė Ž. Karpis.

REKLAMA

Jei siūlomiems pakeitimams būtų pritarta, poįstatyminiais aktais būtų nustatyti konkretūs reikalavimai lauko tipo ugdymo įstaigoms.

„Siūloma išsamiai ir labai aiškiai reglamentuoti tokių darželių veiklą, ugdymo metodiką, ko iki šiol nebuvo. Juolab, kad to pageidauja ir tėveliai, tokią veiklą vykdantys darželių atstovai. Žinoma, ir toliau išliks galimybė rinktis, pagal kokią metodiką tėvai nori auklėti savo vaikus. Taip Lietuvoje atsirastų daugiau pasirinkimo galimybių tėveliams, į kokį darželį leisti vaikučius,“ – tvirtina sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lauko pedagogų trūksta

Siūloma įtvirtinti vaikų lauko darželio sąvoką ir apibrėžti saugos reikalavimus ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo veiklai vykdomai lauko sąlygomis. Atsižvelgiant į vaikų ugdymo veiklos lauko sąlygomis specifiką, siūloma numatyti, kad lauko darželiuose vaikų ugdymo grupės gali būti formuojamos iš ne jaunesnių kaip 2 metų amžiaus vaikų. Šiuose darželiuose vienam darbuotojui tektų ne daugiau kaip 5–6 vaikai.

REKLAMA

Šis reikalavimas, anot lauko darželių atstovų, - didžiausias iššūkis. Nes kvalifikuotų, lauko pedagogiką išmanančių specialistų šalyje trūksta.

„Didesnis iššūkis – padidintas pedagogų skaičius grupėje. Ir taip šiuo metu yra trūkumas kvalifikuotų specialistų. Dabar užtektų 1 pedagogo, o naujomis reiktų – 3. Vaikų grupėje būna apie 15-18, priklauso nuo jų amžiaus,“ - sako Ž. Karpis.

REKLAMA

Anot pašnekovo, Lietuvoje lauko pedagogai dar nemokomi universitetuose ir kolegijose. Šio pobūdžio pedagogikos seminarus rengia pats lauko darželis.

„Mes pradedame ruošti specialistus, pedagogus, kurie galėtų dirbti lauko darželiuose, neišradinėjant dviračio ir nedarant klaidų, kurias mes per Lauko darželio gyvavimo metus darėme,“ – sakė pirmojo vaikus lauke ugdančio darželio Lietuvoje įkūrėjas.

Apibrėžti saugos reikalavimai

Taip pat SAM pateiktose įstatymo pataisose numatyta, kad Lauko darželyje turės būti sudaryta galimybė apsaugoti vaikus nuo vėjo, kritulių ir tiesioginių saulės spindulių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turės būti įrengtas tualetas, sudaryta galimybė nusiplauti rankas tekančiu vandeniu, šaltuoju metų laiku vaikams turi būti sudaryta galimybė sušilti.

Jei vaikų poilsis, miegas organizuojamas lauke, kiekvienam vaikui turi būti skirtas individualus inventorius, atitinkantis oro sąlygas, o vieta, skirta vaikų miegui, turi būti apsaugota nuo vėjo, kritulių ir tiesioginių saulės spindulių. Vaikų poilsiui, miegui organizuoti reikalingą inventorių leidžiama pateikti jų tėvams.

Lauko darželiai bus įpareigojami parengti ir patvirtinti veiksmų planą vaikų saugumui užtikrinti, esant ekstremalioms oro sąlygomis ir su veiksmų planu supažindinti lauko darželį lankančių vaikų tėvus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų