Kritišku požiūriu išsiskirianti šalies vadovė šįkart negailėjo pagyrų valdantiesiems bei siūlė neskubėti jų teisti dėl tam tikro blaškymosi priimant sprendimus.
Alkoholio kainoms žalia šviesa
D. Grybauskaitė užtikrino, kad patvirtins praėjusią savaitę Seimo priimtas Akcizų įstatymo pataisas. Joms įsigaliojus nuo 2017 metų kovo stipraus alkoholio akcizas augs 23 proc., vyno ir alaus - iki 112 proc. todėl kai kurių gėrimų butelis pabrangs apie eurą.
Prezidentė teigia, kad šioms įstatymo pataisoms pritars, nes pritaria alkoholio prieinamumo mažinimui. „Be jokios abejonės aš jį pasirašysiu. O dėl kitų žingsnių, aš pritariu, kad būtų ribojama ir reklama, ir kad būtų mažinamas alkoholio prieinamumas. Tai yra sistema, kuri turi suveikti kartu“, - sako šalies prezidentė.
Šalies Prezidentė sako, kad kol kas valdančioji dauguma, dėmesį koncentruoja į greitai įvykdomų ir rinkiminės kampanijos metu žadėtų pokyčių išpildymą.
„Valdančioji dauguma, be abejo, mėgina vykdyti savo rinkiminius pažadus, ypač alkoholio ribojimo, ar prieinamumo srityje. Ir tie dalykai gali būti padaromi greitai. Tuo tarpu emigracijos ribojimas, arba investicijų pritraukimas, tai yra ilgalaikis procesas.
Ir 4 metų neužteks, pavyzdžiui, emigracijos ribojimui. Ir tai turi daryti visa visuomenė, ne tik Vyriausybė, ne tik dauguma. Tai mūsų visų, bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų, valstybės pareiga. Ir tai tikrai priklausys ir nuo objektyvių priežasčių išorėje, geopolitinių poslinkių, nuo terorizmo, nuo pragyvenimo lygio ir taip toliau. Čia sudėtingi klausimai, jų neišspręsi nei ryt, nei poryt. O dalykus, kuriuos galima išspręsti greitai, jie yra mėginami daryti" , - tvirtina Dalia Grybauskaitė.
Prezidentė gina naują ministrų kabinetą
Tik prieš kelias savaites prisiekęs premjero Sauliaus Skvernelio ministrų kabinetas iki šiol kelia daug klausimų dėl nepartinių ministrų gausos. Tačiau Prezidentė Dalia Grybauskaitė primena, kad ir pati yra buvusi nepartine ministre.
Taip pat ji tikina, kad ne partiškumas, o nuveikti darbai ir pasiekti rezultatai apibūdina politiką, tad tokie ministrai neturėtų trukdyti Vyriausybės darbui.
„Visaip aišku gali būti, dėl subjektyvių ir aiškių priežasčių. Bet noriu priminti, ir aš buvau nepartinė ministrė vienoje iš Vyriausybių. Mes paskutinėje Vyriausybėje turėjome kelis nepartinius, ir jie buvo geriausi ministrai, geresni už partinius. Tai iš tiesių, čia labai priklauso nuo asmenybių konkrečių, profesionalumo ir gebėjimo pasiekti kažkokį rezultatą. O ne nuo partiškumo. Tiesiog noriu priminti, kad Lietuvoje tik apie 4-5 procentai žmonių yra partijose, visi kiti, 95 procentai, yra nepartiniai", - sako D. Grybauskaitė.
Paklausta apie patirties neturinčių politikų gausą Seime, Prezidentė gina šiuos politikus, sakydama, kad visi politikai pradėjo nuo nulio. Tad teigiamai vertina naujų veidų atsiradimą Lietuvos politiniame gyvenime.
Šalies Prezidentė teigia, kad naujasis Seimas, palyginus su praėjusiu, nors su mažiau patirties, bet daug švaresnis ir skaidresnis. „Ankstesniame Seime visgi dominavo labai daug interesų, netgi sakyčiau kriminalinių. Dvi partijos iš koalicijos turėjo problemų su teisėsauga. O dabartinis seimas ir su savo, taip vadinamu, nepatyrimu, bet jis yra daug skaidresnis, daug jaunesnis ir norintis sąžiningai siekti, skaidriai siekti pokyčių. Taip, tai yra didžiulis skirtumas. Taip, tai yra potencialas. Kuo visa tai užsibaigs, ar nepritrūks jėgų ir žinių, čia parodys ateitis, bet skaidrumo prasme, šie žmonės atėjo daug švaresni", - teigia šalies Prezidentė.
Atskleidė, kaip buvo skiriami ministrai
Į pastebėjimą, kad naujoji Vyriausybės paskirta sklandžiai, o jos nariai, regis, kuo puikiausiai rado bendrą kalbą su šalies vadove, D. Grybauskaitė atsakė atskleisdama, kaip buvo skiriami ministrai.
„Manau, kad nebuvo. Ir kandidatai buvo ne tokie blogi, ir, kaip ir premjeras, taip ir aš noriu prisipažinti, kad prieš rodant ar paskelbiant pavardę vyko konsultacijos tarp premjero, manęs ir daugumos. Tas geranoriškumas ir pagarba tarp institucijų lėmė tai, kad kabinetas buvo gana sklandžiai paskirtas, išskyrus vieną poziciją. Nebuvo išankstinės priešpriešos ir nebuvo bandoma išviešinti pavardės, ją primesti, daryti viešą spaudimą – iš tikro buvo geranoriškas santykis, pokalbiai prieš sprendimų priėmimą, ir tai nulėmė, kad kabinetas buvo paskirtas sklandžiai“, - pabrėžė D. Grybauskaitė.
Prezidentė nesutiko su nuomone, kad priimdamas sprendimus naujasis dažnai Seimo neapsisprendžia ir, regis, net mėtosi.
„Tai yra taip pat paaiškinama, nes tai pati pradžia. Svarbiausia, kad yra daug noro, o kaip realizuoti tuos norus dar žinojimo nepakanka – institucinės atminties nėra, bet ji atsiras. Aš žiūriu labai atlaidžiai kol kas. Man svarbiausia, kad būtų noras kažką keisti – ypač tai, ką reikia keisti, o jeigu pamato, kad suklydo, sugeba pasakyti: tvarkoje, mes pakeičiame nuomonę. Neduok Dieve, jeigu būtų užsispyrimas buldozeriniu principu daryti klaidą ir negirdėti, kad tai yra klaida, eiti ir ją vykdyti toliau. Nereikia skubėti smerkti ar kritikuoti. Jeigu padarius klaidą, jie sugeba pasakyti „gerai, mes girdime kritiką, argumentus ir galime pakeisti nuomonę, mes nebijome ir nekompleksuojame dėl to, kad galime pakeisti nuomonę“, - teigė D. Grybauskaitė.
Visas interviu su D. Grybauskaite - vaizdo įraše: