Lietuvoje pirmą kartą viešintys Jo Didenybė Ispanijos Karalius Chuanas Karlosas I (Juan Carlos I) ir Karalienė Sofija paskutinę vizito dieną lankėsi Seime ir Vilniaus universitete, o pietauti išvyko į Trakus.
Ispanijos karališkoji pora ryte susitiko su Seimo Pirmininku Arūnu Valinsku, parlamentinių partijų atstovais, apsilankė istorinėje Kovo 11-osios salėje.
Piotro Romančiko (ELTA) nuotr.
Vėliau karališkoji pora lankėsi senajame Vilniaus universitete, apžiūrėjo universiteto bibliotekos Pranciškaus Smuglevičiaus salėje surengtas parodas - Spaudos dienai skirtą ekspoziciją "Lietuvos spaudos istorija: nuo pirmosios lietuviškos knygos 1547" ir specialią Ispanijos monarchams skirtą parodą "Hispania Antiqua" iš VU bibliotekos senųjų rinkinių - žemėlapių ir knygų, susijusių su Ispanija.
Piotro Romančiko (ELTA) nuotr.
Piotro Romančiko (ELTA) nuotr.
Universitete Karalius ir Karalienė susitiko su Vilniaus universiteto ir Europos humanitarinio universiteto studentais, Lietuvoje gyvenančia ispanų bendruomene.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
Vėliau aukštieji svečiai išvyko į Trakus, kur "Apvalaus stalo klube" surengti Ispanijos karališkosios poros ir Lietuvos Prezidento Valdo Adamkaus ir Ponios Almos Adamkienės pietūs.
Po jų Ispanijos Karalius Chuanas Karlosas I ir Karalienė Sofija išvyks į Vilniaus tarptautinį oro uostą ir išskris į Madridą.
Ispanijos karališkoji pora pirmą kartą lankėsi visose trijose Baltijos šalyse - vizitą pradėjo nuo Estijos, tęsė Latvijoje, o baigė Lietuvoje.
Šįmet savo 70-ąjį gimtadienį atšventęs Chuanas Karlosas I į Ispanijos karaliaus sostą įžengė 1975 metais, kai po diktatoriaus Fransisko Franko (Francisco Franco) mirties šalyje buvo atkurta monarchija. Nuo tada neblėsta Karaliaus populiarumas tarp šalies gyventojų - monarchas gerbiamas už pagalbą po F. Franko mirties atkuriant demokratiją Ispanijoje, ypač po 1981 metų, kai jam pavyko išvengti valstybinio perversmo.
Ispanijos karalienė Sofija yra gimusi 1938 metais Atėnuose, buvusių Graikijos karalių šeimoje. Princesė Sofija praleido vaikystę Egipte ir Pietų Afrikoje, kai Graikijos karališkoji šeima buvo ištremta Antrojo pasaulinio karo metais. Princesė Sofija mokėsi Pietų Vokietijoje, vėliau studijavo pediatriją, muziką ir archeologiją Atėnuose. Karalienė laisvai kalba anglų, prancūzų, vokiečių, graikų ir ispanų kalbomis. Su Ispanijos princu Chuanu Karlosu princesė Sofija susituokė 1962 metais. Karališkoji pora užaugino tris vaikus: dukras Eleną ir Kristiną bei sūnų Felipę.
Ne vieno Europos karaliaus ir karalienės apsilankymo Lietuvoje laukiama liepos mėnesį iškilmingai švenčiant Lietuvos vardo tūkstantmetį, tačiau kuriuos iš Europos monarchų išvysime Vilniuje, kol kas neskelbiama.
Piotro Romančiko (ELTA) nuotr.
Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.
Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.
Šarūnas Mažeika/BFL nuotr.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.