TV3 žurnalistai žvilgtelėjo į skaičius ir faktus - per dešimt metų nusikaltimų šalyje įvykdoma gerokai mažiau, o ištiriami jie kur kas greičiau.
2000-ieji - pakeliui į Mažeikius dingsta tuometis „Mažeikių naftos“ vadovas Gedeminas Kiesus, jo sūnus Valdas, bei vairuotojas Alfonsas Galminas. Tulpinių užpultų ir nužudytų mažeikiškių kūnai išniekinti – galvos nukirstos, o kūnai užkasti šalia Panevėžio. Teisėsaugininkams aukų kūnus pavyksta rasti beveik po metų. Iki gyvos galvos už šį nusikaltimą nuteisiamas vienas „tulpinių“ vadeivų Algimantas Vertelka. Prabėgus septyniolikai metų, labai panašiomis aplinkybėmis dingo Ieva Stazdauskaitė, kurios paieškas užgniaužusi kvapą stebėjo kone visa Lietuva. O po žinios apie tai, kad mergina rasta nužudyta, kai kurios moterys pradėjo bijoti sėsti prie vairo. Vilnietė Jelena sukrėsta žmogžudystės kelyje netiki net ir policijos pareigūnais, esą taip gali persirengti ir ją stabdyti žudikai.
Pareigūnai įspėja, kad prieš stodami vairuotojai tikrai įsitikintų kas juos stabdo. Atskirti tikras policininkas ar apsišaukėlis nėra sunku. Vienas pirmųjų ženklų, kad stabdo ne nusikaltėliai, o tikri pareigūnai, yra tai, kad stabdoma naudojant garsiakalbį, ne vien raudoną ir mėlyną švyturėlius.
Ir taip, kaip atrodo pareigūnai, niekada neatrodys apsišaukėlis. Jeigu stabdoma naktį, tai greičiausiai policija dirbs apšviestoje vietoje. Jeigu dieną, tik tose vietose, kur netrukdoma eismui, ir saugu vairuotojams sustoti.
Iš nežymėtos taip pat gali išlipti pareigūnas, turi turėti ne tik visą amuniciją, bet ir pažymėjimą, kurio bet kuris vairuotojas gali paprašyti parodyti. Bet jeigu kilo labai rimtas įtarimas, kad pareigūnas yra ne policininkas, o veikiau nusikaltėlis, būtina net ne stojant skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112, ir pasitikslinti operatorės ar tame kelio ruože tikrai patruliuoja policija. Ir nors pareigūnai ramina, žmonės nerimsta ne tik kelyje. Po Ievos Strazdauskaitės nužudymo saugumo jausmą prarado ne tik jaunimas, bet ir vyresni, dažniausiai net nevairuojantys.
Kalbintieji įsitikinę – nusikalstamumą Lietuvoje sustabdytų tik mirties bausmės grąžinimas.
Pareigūnai ragina žmones atvėsti. Seniai įrodyta, kad mirties bausmės gražinimas nieko nepakeičia. Nebent norima keršto ir kraujo. Ir priduria, kad baimintis dėl nusikaltėlių daugėjimo nėra pagrindo. Policija pateikia statistika. Paaiškėja, kad per dešimt metų nusikaltimų šalyje gerokai sumažėjo. Du tūkstančiai šeštaisiais pavyzdžiui tyčinių nužudymų buvo užregistruota apie tris šimtus, per dešimt metų šis skaičius sumažėjo daugiau nei šimtų. Jų užregistruota apie du šimtus. Iš viso nusikaltimų taip pat sumažėjo. Prieš dešimtmetį jų buvo užregistruota apie aštuoniasdešimt du tūkstančius, po dešimties metų jų sumažėjo dešimčia tūkstančių. O svarbiausia kaip sako pareigūnai - išaiškinami nusikaltimai, gerokai dažniau ir greičiau.
Tad žmonės, kaip aiškina pareigūnai, pagrindo didesnėms baimėms neturi turėti. O pernelyg aktyvūs viešojoje erdvėje net ir patys gali sulaukti nemalonumų. Pasipylus grasinimams susidoroti su pavyzdžiui romų tautybės žmonėmis, dėl to, kad įtariama, jog plungiškę nužudė būtent šios tautybės įtariamieji, policija akylai stebi viešąją erdvę.
Pareigūnai nejuokauja, po rezonansą sukėlusio plungiškės nužudymo ir žmonių reakcijos į jį, Kaune jau pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas dėl neapykantos kurstymo.
Plačiau apie tai TV3 reportaže