Savivaldybės įmonės „Vilniaus apšvietimas“ vadovas Andrius Deimantas sako, kad šiuo metu jau trumpinamas apšvietimo laikas, jo intensyvumas sumažintas 20 procentų.
„Žmonių akis kol kas to nemato, nes skambučių negauname. Taigi, mažiname (apšvietimo – BNS) intensyvumą, trumpiname laiką, stipriai mažiname tunelių apšvietimą (...). Mes juos pritemdėme, vizualiai tai atrodo lygiai taip pat ir užtenka tos šviesos“, – Vilniaus savivaldybės tarybos nariams šią savaitę tvirtino A. Deimantas.
Anot jo, šiuo metu 22 val. išjungiamas ir apšvietimas vaikų žaidimo aikštelėse, jis naktimis išjungiamas, pavyzdžiui, šunų vedžiojimo aikštelėse, kai kuriuose stadionuose, suderinus tai su švietimo įstaigomis.
„Vilniaus apšvietimo“ vadovas tvirtino, kad atsižvelgiant į augančias elektros kainas, įmonė yra parengusi tris planus, nuo švelniausio iki radikaliausio, kaip sutaupyti „sutelpant“ į skirtą biudžetą. Jis patikino, kad modernizavus nemažą dalį apšvietimo, nebebūtų grįžtama į 2017-2018 metus, kai sostinės gatvėse būdavo išjungiamas kas antras ar kas trečias šviestuvas.
„Išmaniosios sistemos mums leidžia neišjunginėti atskirų šviestuvų, o bendrą ruožą pritemdyti, tai nėra tų „juodų dėmių“. Mažintumėme dar labiau. Bet dėl bendro mažinimo ir saugumo, priimtas sprendimas perėjose palikti apšvietimą tiek ryškiai, kiek įmanoma, ir, galbūt, pėsčiųjų dalies nemažintumėme, automobilių dalį mažintumėme“, – kalbėjo jis.
Mero Remigijaus Šimašiaus teigimu, taupant išlaidas miesto apšvietimui, susiduria „saugumas, estetika ir pinigai“, ir „labai svarbu nepamesti nė vieno iš jų“.
„Tas primažinimas – kai kur gali būti ir jaukiau, ir geriau, o kai kur, galbūt norėtųsi, kai bus kainos vėl normalesnės, sugrįžti prie to. Nes vadinamasis komforto apšvietimas, kai prasideda prieblanda, saugumo prasme gal ir gerai, bet nepakankamai jauku“, – kalbėjo meras.
Tuo metu A. Deimantas sakė, kad siekiant mažinti perkamos elektros kiekį, svarstomi variantai kai kuriose vietose, pavyzdžiui, aplinkkeliuose įrengti saulės modulius ant kiekvieno šviestuvo – tankesnėse miesto vietose, kur saulę daliai šviestuvų uždengia pastatai, tai, įmonės vertinimu, nepasiteisintų.
Savivaldybės duomenimis, 85 proc. visų sostinės šviestuvų yra su šviesos diodų lempomis, trečdalis visų – valdomi nuotoliniu būdu. Tai leidžia sumažinti apšvietimo intensyvumą ar juos vėliau įjungti vakare, anksčiau išjungti ryte.
Savivaldybė nurodo, kad nuo rugpjūčio daugiau nei penkis kartus išaugus elektros kainoms, planuojama, jog metinės su elektra susijusios išlaidos apšvietimui išaugs 4 mln. eurų, tačiau „Vilniaus apšvietimo“ planas leistų sutaupyti apie 1 mln. eurų.
„Likusiai išlaidų daliai padengti derinami sprendimai su Vilniaus miesto savivaldybe“, – BNS nurodė savivaldybė.