Praėjo beveik mėnuo, nuo tada, kai darbą pradėjo naujoji Ingridos Šimonytės suformuota Vyriausybė. Mėnuo, kai A. Verygos kėdę Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) užima naujasis ministras – Arūnas Dulkys.
A. Veryga sako nuolat stebintis ministerijos darbą iš šono ir turintis kelias pastabas ne tik naujajam ministrui, bet ir visai Vyriausybei.
Kilusius klausimus A. Veryga dažnai užduoda savo socialiniuose tinkluose.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras su naujienų portalu tv3.lt pasidalijo savo pastebėjimais apie naująją valdžią. Kaip sako pats politikas, kol kas dar anksti komentuoti kai kuriuos pandemijos valdymo klausimus, tačiau yra dalykų, kurie kliūna jau dabar.
Veryga: NVSC vadovas turėtų trauktis
Visuomenėje jau kurį laiką aptariamas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) klausimas. Įvairios institucijos laiko NVSC neveikliu, o pats centras ginasi, kad darbuotojai tiesiog yra pervargę.
Buvęs SAM vadovas sako, kad ir savo darbo metu pastebėjo tam tikrų NVSC problemų. Dar prieš pandemijai prasidedant kliuvo betvarkė tarp institucijų.
„Dabar viena įstaiga renka duomenis, kita priima sprendimus, trečia moko, ketvirta analizuoja kažką. Šiaip, tai yra tikrai jovalas, neturėtų būti tokios fragmentacijos. Tai, kad tie duomenys iš vieno pas kitą kažkodėl nepatenka ar patenka iškraipyti, tai yra labai tokia gera iliustracija, kad neturėtų būti tokios fragmentacijos“, – tv3.lt sako A. Veryga.
Buvęs ministras teigia, kad veiksmų situacijai spręsti ėmėsi, tačiau rezultatų pasiekti nepavyko, nes, jo teigimu, klausimas įstrigo Seime.
Jau prasidėjus pandemijai, kaip prisimena A. Veryga, apie bėdą signalizavo tai, kad NVSC specialistai svarbius duomenis tvarkydavo ranka.
„Prasidėjus jau COVID-19, tikrai matėme, kad NVSC ir neturi sistemų, kurios reikalingos duomenims tvarkyti. Daug kas buvo daroma rankomis, ekseliuose, rašant ant popieriaus tiesiog ranka. Tai taip nesidaro“, – sako A. Veryga.
Kaip teigia buvęs ministras, NVSC buvo pasiūlyta pirkti duomenų tvarkymo sistemas, peržiūrėti procedūras ir sumažinti krūvius atsakingoms institucijoms.
„Neišėjo perimti jiems sistemos iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC), tai dėl to du vadovai gavo nuobaudas. Su vienu atsisveikinome beveik, bent mano toks įsakymas buvo pasirašytas dėl ULAC vadovo (Sauliaus Čaplinsko – aut. past.), kuris piktybiškai nenorėjo vykdyti sprendimų, o NVSC vadovui (Robertui Petraičiui– aut. past.) tiesiog neišėjo tų sprendimų vykdyti. Ne dėl piktybiškumo, bet dėl tam tikrų trūkumų, kažkokių gal vadybinių ar darbo organizavimo“, – komentuoja A. Veryga.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras teigia, kad nors NVSC darbo kokybei įtakos daro jau beveik metus patiriamas stresas, spręsti šios įstaigos vadovo klausimą vis tiek reikėtų.
„Reikėtų, matyt, naujajam ministrui pasišnekėt su vadovu ir pasižiūrėt, ar yra galimybių, kad bus susitvarkyta su tais iššūkiais. Mano manymu, nelabai šitam vadovui pavyks. Aš ministro vietoj vis tik galvočiau apie vadovo keitimą ir pačiam vadovui, matyt, reikėtų pagalvot, ar jis turi tokiai situacijai būtinų gebėjimų su ja susitvarkyti“, – mintimis dalijasi A. Veryga.
Antradienį priešpiet pranešta, kad iš NVSC direktoriaus pavaduotojo pareigų traukiasi Giedrius Nariūnas.
Trūksta komunikacijos
Paklaustas apie tai, ką pastebi jau beveik mėnesį į SAM žiūrintis iš išorės, A. Veryga ministro A. Dulkio darbo aršiai kritikuoti nepuola. Jo teigimu, pradėti eiti tokias pareigas ir taip yra sunku, o ypač pandemijos metu.
Buvusiam ministrui kliūna komunikacijos apie pandemijos situaciją šalyje kiekis. Kaip sako A. Veryga, norėtųsi dažniau išgirsti A. Dulkio komentarus.
„Mes tikrai stengėmės tai daryti labai intensyviai, praktiškai kiekvieną žingsnį paaiškinti detaliai. Dabar gal to yra mažiau, bet čia, matyt, pasirinkimo reikalas, nes kaip bepadarysi, vis tiek bus blogai. Vieni sakys, kad tos komunikacijos yra per daug, gal politikas siekia pasirodyti, kiti kaip tik sako, kad jos yra per mažai ir reikia daugiau paaiškinti“, – sako A. Veryga.
Buvęs SAM vadovas prisimena, kad pats spaudos konferencijas rengdavo beveik kasdien.
„Krizinėje situacijoje labai daug įtampos, daug baimės kyla iš nežinojimo, kas bus. Dabar gal randami kiti būdai, gal tai padaroma yra pranešimais spaudai ar kažkaip kitaip susižino žurnalistai ir atspausdina naujienas“, – pastebėjimais dalijasi A. Veryga.
Stebisi Vyriausybės darbu sekmadieniais: „Kam to reikia sekmadienį, kokia čia skuba?“
Nors spaudos konferencijų iš SAM sulaukiama rečiau, A. Veryga nesupranta, kodėl pati Vyriausybė dirba ir komunikuoja net savaitgaliais.
A. Veryga sako, kad savo darbo metu gaudavo daug kritikos dėl per greitai priimamų sprendimų, tačiau stebint dabartinės Vyriausybės darbą, A. Verygai panašu, kad naujoji valdžia elgiasi taip pat.
„Pamatėme, kad Vyriausybė pradėjusi dirbti kažkaip tokį pagavo įdomų ritmą. Dabar jau kelintas sekmadienis, kada priiminėja sprendimus. Ir kam to reikia sekmadienį, kokia čia skuba? Yra nedarbo diena, kiti žmonės, kuriems būtų įdomu sudalyvauti ar organizacijos, manau, kad nelabai ir patogu turėtų būti toks formatas sekmadieninis“, – komentuoja A. Veryga.
Sprendimų nekritikuoja
Paklaustas, ką mano apie naujos Vyriausybės priimtus karantino ribojimus, A. Veryga jų taip pat nekritikuoja. Dar per anksti spręsti apie ribojimų veiksmingumą.
„Vis tik, turime žmonių užsikrėtusių visuomenėje, kurie bendrauja ir tuo virusu pasidalina ir taip staiga ribojimai savo rezultato neparodo. Tai pamatysim greičiausiai apie sausio vidurį tokį tikslesnį vaizdą“, – sako A. Veryga.
Tačiau iš naujojo SAM vadovo A. Veryga norėtų daugiau ryžto ir skubesnio sprendimų priėmimo.
„Sprendimų kartais reikia labai greitų, rizikingų. Vakcinų klausimu jau jų reikia. Sprendimai, deja, bet būti kartais politiniai, nieko nepadarysi, nes ministro postas yra politinis postas. Turi apsispręsti ir kartais neturi visų duomenų, visos informacijos. Ir man ne sykį sprendimus teko priiminėt nežinant visko, kas bus“, – sako A. Veryga.
Buvusio ministro teigimu, įtakos tam, kad sprendimai nėra priimami greičiau, gali daryti tai, kad komanda dirba dar neilgą laiką, taip pat svarbu ir pati komandos sudėtis.
„Kiek stebiu komandos formavimą, tai absoliuti dauguma žmonių yra kažkaip buvę susiję su ministru buvusiais darbo santykiais, ateina iš Valstybės kontrolės, tai tikrai bus sudėtinga žmonėms įsijungti. Viena yra žiūrėti iš kontrolės pozicijų, iš auditoriaus pozicijų, kur reikia precizinio matymo ir auditoriai paprastai yra labai kruopštūs, smulkmeniški, labai raidės, žodžių žmonės, kurie žiūri atitikimus teisės aktams, kitiems dalykams. Krizinėje situacijoje, kuri yra dabar, nelabai yra kada žiūrėti kiekvieną raidę, ją skaityti“, – komentuoja buvęs ministras.
A. Veryga taip pat sako, kad jam kol kas atrodo, jog ministerija prisibijo priimti sprendimus.
„Man susidaro toks įspūdis, kad prisibijoma yra tuos sprendimus daryti ir žiūrima, kaip čia savotiškai politiškai apsisaugoti, kad netektų gauti kritikos“, – savo nuomone dalijasi A. Veryga.
Portalas tv3.lt primena, kad sveikatos apsaugos ministro pareigas A. Veryga ėjo nuo 2016 m. iki 2020 m. Šiuo metu A. Veryga yra Seimo narys, Seimo sveikatos reikalų komiteto narys.