• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš kelias savaites Lietuvoje įsigaliojus ribojimams galimybių paso neturintiems gyventojams, dalis jų Lietuvoje galiojančią tvarką ėmė lyginti su užsieniu. Teigta, kad Lietuvoje galiojanti tvarka yra ypatingai griežta, neva niekur kitur tokių ribojimų nėra. Vis dėlto užsienyje gyvenantys lietuviai pasakoja, kad ribojimų laikytis reikia ir svetur, o jie kartais yra griežtesni už galiojančius Lietuvoje.

Prieš kelias savaites Lietuvoje įsigaliojus ribojimams galimybių paso neturintiems gyventojams, dalis jų Lietuvoje galiojančią tvarką ėmė lyginti su užsieniu. Teigta, kad Lietuvoje galiojanti tvarka yra ypatingai griežta, neva niekur kitur tokių ribojimų nėra. Vis dėlto užsienyje gyvenantys lietuviai pasakoja, kad ribojimų laikytis reikia ir svetur, o jie kartais yra griežtesni už galiojančius Lietuvoje.

REKLAMA

Rugsėjo 13 d. Lietuvoje įsigaliojus ribojimams galimybių paso neturintiems žmonėms, viešojoje erdvėje atsirado dvejojančių, ar priemonės tikrai yra reikalingos ir veiksmingos. Žmonės iki šiol teigia, kad užsienyje tokios priemonės, kokios yra taikomos Lietuvoje, yra naudojamos labai retai.

Vis dėlto su tv3.lt bendravę užsienio lietuviai pasakoja kitaip. Didžiojoje dalyje Europos valstybių veikia galimybių paso analogas, kai kur jo neturintiems yra taikomi griežtesni ribojimai.

REKLAMA
REKLAMA

Tvarka Izraelyje: kaukės visur patalpose, viešajame transporte, institucijos priima tik iš anksto užsirašius

Izraelis – viena iš šalių, į kurias lygiuojamasi. Izraelis dažnai minimas kaip pavyzdys valdant pandemiją, vakcinuojant gyventojus. Čia gyventojų vakcinacija vyksta kone sparčiausiai.

REKLAMA

Izraelyje gyvenanti medicinos srityje dirbanti lietuvė Ilona Sakalauskaitė pastebi, kad šalis ir trečiąja vakcinos nuo COVID-19 doze gyventojus pradėjo skiepyti kone sparčiausiai. Šiuo metu ten trim dozėmis paskiepyta daugiau nei trys milijonai gyventojų.

„Izraelio ministras pirmininkas viešai spaudos konferencijoje padėkojo besiskiepijantiems žmonėms už, cituoju – „pagalbą šaliai“. Trečiąjį skiepą čia gali gauti visi norintys ir galintys – nuo 16 m. amžiaus. Paaugliai nuo 12 iki 16 m. skiepijami dviem vakcinos dozėmis. Greitu laiku planuojama pradėti skiepyti ir dar jaunesnius šalies gyventojus – vaikus nuo trejų metų“, – tv3.lt pasakoja I. Sakalauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Ugdymas Izraelyje vyksta klasėse, anksčiau galiojusių ribojimų mokyklose jau atsisakyta. Rugsėjo pabaigoje, kaip sako I. Sakalauskaitė, planuojama įvesti „Žaliosios klasės“ standartą.

„Jis veiktų šitaip: jei vaikui nustatomas koronavirusas, nesvarbu skiepytas ar ne, jis privalomai izoliuojamas dviem savaitėm. Su juo kontaktavę gali grįžti į klases pateikę neigiamą testo rezultatą ir privalo testavimą kasdien kartoti dar savaitę. Susirgusio vaiko tėvai, jei yra skiepyti, neturi izoliuotis“, – sako I. Sakalauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaukes Izraelyje privalo dėvėti visi ir visose uždarose patalpose, viešajame transporte ir masiniuose renginiuose lauke.

Į parduotuves patekti apsipirkti gali visi, jokie galimybių paso analogai ten nėra reikalaujami.

„Tačiau prekybos vietoms taikomas „violetinis standartas“ – ribojami srautai. Tai privalo užtikrinti prekybos centrų ar parduotuvių savininkai, todėl nesunku pastebėti ryškiomis liemenėmis vilkinčius darbuotojus, kurie stebi, jog nebūtų būriuojamasi, kitaip reguliuoja pirkėjų srautus“, – pasakoja I. Sakalauskaitė.

REKLAMA

Tačiau maitinimo įstaigose vadinamasis žaliasis pasas yra reikalingas. Visi, kas nori būti aptarnauti maitinimo įstaigų viduje, turi pateikti šį dokumentą. Tas pats taikoma viešbučiams, koncertams, muziejams, baseinams ir kitoms vietoms.

„Gyventojus aptarnaujančios institucijos: ministerijos, elektros ir panašios organizacijos, pašto skyriai priima tik iš anksto užsirašius. Tam yra sukurtos programėlės, kur gali rasti daug viešojo sektoriaus organizacijų ir privačių kompanijų, teikiančių įvairias paslaugas gyventojams“, – teigia I. Sakalauskaitė.

REKLAMA

Einant į sveikatos priežiūros įstaigą prieš paskirtą vizitą, kaip sako lietuvė, pacientas sulaukia automatinio pranešimo, kur primenami reikalavimai. Jei pacientas jaučia COVID-19 simptomus, su gydytoju jam bendrauti rekomenduojama nuotoliniu būdu.

Sienos su užsieniu Izraelyje atveriamos vangiai. Atvykstantys į šalį turistai susiduria su daugybe ribojimų, jie turi testuotis ir šalyje, iš kurios atvyksta, ir jau atvykę į Izraelį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Išvykti turistauti izraeliečiai gali, bet turi stebėti draudžiamų „raudonų“ šalių sąrašus, kuris nuolat atnaujinamas, o grįždami privalo turėti du neigiamus testus (išvykimo šalyje atliktą prieš 72 val ir kartoti atvykus oro uoste) . Ši procedūra visiems – ir skiepytiems, ir ne. Neskiepyti dar ir karantine privalo pabūti“, – pasakoja I. Sakalauskaitė.

Lietuvė sako, kad Izraelyje iki šiol galioja žalieji pasai, net jei po antro skiepo ar persirgtos ligos praėjo daugiau nei pusė metų.

REKLAMA

„Nuo spalio taip nebus jei pasibaigė galiojimo laikas, vadinasi  privalai skiepytis trečiąja doze arba atlikinėti testus“, – sako I. Sakalauskaitė.

Italijoje: galimybių pasas viešajame transporte ir mokyklose

Dar pandemijos pradžioje koronavirusui pasiekus Europą visų akys krypo į Italiją. Šalį virusas sukaustė dar 2020 m. pavasarį.

REKLAMA

Italijoje pilnai nuo COVID-19 yra paskiepyta daugiau nei 66 proc. šalies gyventojų. Lietuvoje abiem vakcinos dozėmis yra paskiepyta kiek daugiau nei 57 proc. gyventojų. Vis dėlto ribojimų Italijos gyventojams laikytis reikia.

Toskanoje gyvenanti lietuvė, Italijoje gyvenantiems lietuviams skirto portalo itlietuviai.lt vyriausioji redaktorė Neringa Budrytė pasakoja, kad Italijoje, kaip ir Lietuvoje, galioja galimybių paso analogas. Dokumentas ten yra vadinamas žaliuoju pasu. Jis Italijoje įsigaliojo rugpjūčio 6 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pasakoja N. Budrytė, žaliąjį pasą reikia parodyti norint patekti į restoranų vidų. Valgant lauke to daryti nereikia. N. Budrytė pastebi, kad lauke valgyti renkasi daug gyventojų, mat oras Italijoje tam yra tinkamas.

Žaliojo paso taip pat reikia ir norint patekti į muziejus, galerijas – nesvarbu, ar uždaroje erdvėje, ar lauke. Be dokumento taip pat nepavyks įeiti į sporto klubus, teatrus, kino sales.

„Žodžiu, reikia visose uždarose erdvėse. Lyginant su Lietuva, nereikia parduotuvėse. Į visas parduotuves žaliojo paso nereikia, tačiau pas mus buvo rugsėjo 1-ąją žaliojo paso naudojimas buvo išplėstas ir nuo rugsėjo 1 d. jis buvo įvestas ilgų distancijų viešajame transporte – greituosiuose traukiniuose, keltuose, lėktuvuose, net ir vidiniuose skrydžiuose“,  – tv3.lt pasakoja N. Budrytė ir priduria, kad miestuose veikiančiame viešajame transporte žaliojo paso rodyti nereikia.

REKLAMA

Dėvėti kaukes rekomenduojama ir lauke tose vietose, kur aplink yra žmonių.

Žaliasis pasas nuo rugsėjo 1-osios Italijoje reikalingas ir mokyklose. Jį turėti turi visi švietimo įstaigų darbuotojai, ne tik pedagogai, bet ir aptarnaujantis personalas.

„Jį turi parodyti kiekvieną rytą ateidami į mokyklą. Jeigu kelias dienas iš eilės nepateikia žaliojo paso, jų alga yra įšaldoma, jie negali dirbti. Buvo tokių nuomonių, kad jie turėtų būti perkelti dirbti kažkur, kur neturėtų kontakto su mokiniais“, – sako N. Budrytė.

REKLAMA

Be to, žaliasis pasas yra reikalingas ir tėvams, norintiems patekti į mokyklas. Dokumentas reikalingas ir studentams. Kaip ir Lietuvoje, tie, kurie neturi žaliojo paso, studijuoja nuotoliniu būdu. Moksleiviams žaliasis pasas nėra reikalingas, jiems nereikia ir testuotis. Mokyklose privaloma dėvėti kaukes.

Kaip pasakoja N. Budrytė, vakcinuotis Italijoje yra skatinami ir vaikai.

„Italijoje reikia tėvų sutikimo, jei vaikas nori būti paskiepytas. Buvo tokių atvejų, kai vaikas gyvena su tėvais, kurie nepritaria skiepijimuisi, kreipėsi į teismus ir jiems buvo suteiktas tas leidimas“, – teigia N. Budrytė.

REKLAMA
REKLAMA

Norint nuo COVID-19 paskiepyti vaiką, būtinas bent vieno iš tėvų sutikimas. Kaip pastebi N. Budrytė, jei konfliktas dėl vaiko skiepijimo nueina į teismą, jo sprendimas paprastai būna palankesnis norui skiepytis.

„Apklausos rodo, kad italai gana palankiai vertina ir privalomą skiepijimą, ir žaliąjį pasą. Didžioji dauguma, apie 80 proc., pritaria. Dar svarstoma išplėsti žaliąjį pasą, įvedant jį privalomą visam viešajam sektoriui, visiems viešojo sektoriaus ir netgi privataus sektoriaus darbuotojams“, – sako N. Budrytė.

Vakcinavimo skatinimui Italijoje veikė reklaminė kampanija, pasitelkianti gėlės simbolį. Šalis buvo pristatoma kaip gėlė, kuri pasitelkus vakcinaciją netrukus atsigaus po gilaus žiemos įšalo. Vis dėlto vėliau, kaip sako N. Budrytė, buvo nuspręsta naudotis jau turimomis priemonėmis ir kampanijai įveiklinti turimus reklaminius stendus ir kitas priemones.

Švedijoje tėvai vaikus darželyje palieka lauke

Švedija valdant pandemiją lietuvių dažnai yra laikoma pavyzdžiu. Viešojoje erdvėje nuolat matyti, kad Lietuva yra lyginama su Švedija, lietuviai dažnai stebisi, kad Švedijoje tokių ribojimų, kaip pas mus, nėra.

Švedijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Rūta Žičkienė pastebi, kad per visą pandemiijos valdymo laikotarpį Švedijos gyventojams nereikėjo laikytis beveik jokių ribojimų.

REKLAMA

Švedijoje taip pat negalioja joks galimybių paso analogas, iš gyventojų niekur nereikalaujama ir Europinio žaliojo paso.

„Vienintelis (ribojimas – aut. past.), kuris dabar yra, tai kad einant pas gydytoją reikia užsidėti kaukę ir viskas. Apribojimai buvo tik rinkimuisi, daug žmonių negalėjo rinktis“, – tv3.lt sako R. Žičkienė.

Taip pat galiojo ribojimai ir kavinėms. Prie vieno staliuko kurį laiką galėjo sėdėti ne daugiau nei aštuoni asmenys, tačiau nuo rugsėjo 29 d. ir šie ribojimai bus panaikinti.

Buvo nustatytas ir skaičius, kiek daugiausiai žmonių gali atvykti į renginius ar barus.

„Pradžioje buvo, kad nevyko koncertai ir teatrai, o dabar vyksta, bet žmonės sodinami per atstumus. Daugiau kažkokių draudimų Švedijoje nėra“, – sako R. Žičkienė.

Kiek anksčiau kai kurie moksleiviai mokykloje mokėsi kas antrą savaitę. Likusias savaites jie mokėsi iš namų. Darželiuose iki šiol galioja griežtesnė tvarka – tėvai negali eiti į darželio vidų.

„Palieka (vaikus – aut. past.) lauke ir nors menkiausi simptomai, yra tam tikri nurodymai, kiek dienų gali neateiti, kad minimum dvi dienas vaikas turi būti sveikas be simptomų ir gali ateiti. Arba prabuvus savaitę namie, jeigu likę tik maži simptomai, yra nustatyti terminai“, – sako R. Žičkienė.

REKLAMA

Kaukes dėvėti Švedijoje rekomenduojama, pasak R. Žičkienė, jas dėvi retas.

„Dabar dar labiau viską atlaisvina, nuo rugsėjo 29 d. apskritai žada labai daug apribojimų ir net rekomendacijų nuimti“, – sako R. Žičkienė.

Pateikia informaciją apie ribojimus

Atsakymų apie gyventojams kylančius klausimus dėl ribojimų užsienio šalyse galima rasti internete suradus kiekvienos šalies už tai atsakingų institucijų tinklalapius.

Informacija apie užsienyje galiojančius ribojimus dalinamasi ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, „Mano Europa“ „Facebook“ paskyroje matyti įrašas su lentelėmis, kuriose lyginami ribojimai skirtingose Europos šalyse. Matyti, kad toli gražu ne tik Lietuvoje yra naudojami galimybių paso analogai ir taikomi ribojimai.

Remiantis pateiktomis iliustracijomis, galimybių paso analogai yra taikomi Airijoje, Austrijoje, Belgijoje, Čekijos respublikoje, Latvijoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Maltoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Estijoje, Graikijoje, Kipre, Kroatijoje, Prancūzijoje, Slovėnijoje, Vengrijoje, Vokietijoje,

Slovakijoje, Ispanijoje galimybių paso ribojimai yra taikomi, tačiau priklausomai nuo epidemiologinės padėties konkrečiame regione. Suomijoje įvesti galimybių paso ribojimus yra planuojama.

@bronius Nejuokink, jau buvau išvykusi, 6 metus gyvenau svetur. Grįžau, bet dėja matau, kad reiks vykt atgal. Žinok visokių darbų ten yra, tik dirbt reik nebijoti. O tu kaip nekišai savo nosies svetur, tai ir sprendi pagal save.
Cia turbut is kinijos ar Australijos konslagerio griztantys lietuviai.
O ko tv3 neparaso, kad Norvegija atsauke visus aprybojimus. Davar Norvegijoje covidas prilyginamas sezoniniam gripui.
Tv3 sudu malunas
Stop kinietiško komunizmo invazijai į Lietuvą ir kitas šalis. Nustokit cituoti profašistinę propogandą ir meluoti. Dar niekur Europoje iš manęs neprašė JOKIO DOKUMENTO einant į maisto prekių parduotuvę.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų