Anot asociacijos, šių metų kovo 28 d. inicijuotas Lietuvos sveikatos sistemos įstatymo straipsnių pakeitimo projektas yra tiesioginis pasikėsinimas į Lietuvos piliečių teisę turėti kokybišką sveikatos priežiūrą, jis ne tik sukels sumaištį sveikatos sektoriuje, bet ir grąžins Lietuvą į sovietinius laikus, kai vietoje formalių atsiskaitymo būdų gydytojai sulaukdavo vokelių.
„Eksperimentai bandant apriboti pacientų teisę į kompensuojamų sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, atimant iš gyventojų LR Konstitucija garantuojamą jų teisę papildomai primokėti už pageidaujamas ar geresnes paslaugas, prioretizuojant viešąjį sektorių, gali pareikalauti realių aukų, kuriomis pirmiausia taps itin sunkiai sergantys Lietuvos gyventojai, o sveikatos sektoriaus funkcionalumas taps kritinis“, – rašoma išplatintame laiške.
Kovo 28 d. įregistruotas Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 11 ir 49 straipsnių pakeitimo projektas. Asociacijos „Gyvastis“ teigimu, Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje taip pat buvo pristatyti Valstybinės ligonių kasos planuojami sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo pakeitimai, kuriais ketinama sumažinti dalies valstybės kompensuojamų medicinos paslaugų prieinamumą šalies gyventojams.
Medicina finansuojama nepakankamai
Kreipimesi teigiama, kad šiuo metu Lietuvos sveikatos sistema yra nepakankamai finansuojama ir ryškiai atsilieka nuo kitų Europos Sąjungos (ES) šalių: vieno gyventojo sveikatos priežiūrai skiriamos lėšos yra beveik du kartus mažesnės nei ES vidurkis, o nesant pakankamam šio sektoriaus finansavimui, yra būtina suteikti galimybę piliečiams prie sveikatos priežiūros prisidėti patiems, rašoma pranešime spaudai.
„Suteikti jiems (gyventojams) teisę rinktis gydytoją, gydymo būdą ar pasirinkti gydymo būdus, procedūras, medžiagas, valstybei nieko nekainuoja, priešingai – yra naudinga dėl papildomų įplaukų į biudžetą, o gydymo įstaigos, pritraukdamos papildomų privačių lėšų iš pacientų ar savanoriško sveikatos draudimo kompanijų, gali įsigyti modernesnę įrangą, mokėti gydytojams ir slaugytojams didesnį darbo užmokestį, investuoti į naujus gydymo metodus“, – sako asociacija.
Pasak jos, prastas medicinos pagalbos prieinamumas ir augančios eilės padidintų korupcijos ir nelegalių atsiskaitymų mastą šalyje, sugrįžtų atsiskaitymas „vokeliais“, o į juodąją rinką patektų apie 300 mln. eurų.
„Reiškiame griežtą nepritarimą tokiems chaotiškiems sprendimams ir prašome jų ne tik nepriimti, bet ir užkardyti bet kokias politines neadekvačias iniciatyvas, griaunančias sveikatos apsaugos sistemą ateityje. Jei minėti pakeitimai įsigaliotų, gyventojai ne tik prarastų galimybę gauti personalizuotą mediciną, bet ir būtų priversti vėl tapti sovietinės, standartizuotos sveikatos apsaugos sistemos įkaitais“, – teigia organizacija „Gyvastis“.
Asociacija prašo įpareigoti Sveikatos Apsaugos Ministeriją bei Valstybinę ligonių kasą tokius projektus inicijuoti po aptarimo su visomis sveikatos apsaugos sistemos organizacijomis ir tik gavus jų bendrą pritarimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!